Archiv pro: Petra Slováková

Nemám páru: již druhý brněnský steampunkový večer

13615308_1823788287841642_290769902867817201_nNemám páru:

Brněnský steampunkový večer aneb pozvánka na akci

Vyhlížíte, kam za dobrodružstvím? Jediná česká ryze steampunková událost se vrací do brněských luhů a hájů! Druhý ročník festivalu Nemám páru je tady. Naleštěte kolečka, dofoukněte vzducholodě a připravte se na pořádnou jízdu! Čeká vás opět bohatý program plný hudby a přednášek, nebudou chybět sličné tanečnice, kostýmová soutěž, workshop a především se dočkáte prvního vystoupení steampunkových hudebních skupin v ČR! Vše vypukne již 24. září v brněnském klubu Slowone.

Letošní CONiáš se žene plnou parou vpřed! (Pozvánka)

11046177_995121743861205_7345027794618006128_o1 Městská knihovna v Praze nás zve na nezapomenutelnou akci: CONiáš! Již 18. září se uskuteční piknik ve Stromovce, kam si můžete přijít posedět u čaje v dobré společnosti. Samotný con proběhne hned den na to tedy 19. září v budově pražské Městské knihovny. Letošní ročník je tématicky steampunkově zaměřený, takže nebudou chybět zajímavé přednášky, křty a zábava a pokud jste ještě na CONiáši nikdy nebyli je nejvyšší čas se s tímto nejlepším knihovním conem podrobně seznámit, protože již na první pohled má co svým návštěvníkům nabídnout.

Rozhovor s Petrem Schinkem

11421446_933732393315217_655615277_nSvět monstrózních plechových korábů, kráčejících parních strojů, mechanických rytířů, ale i nebetyčných věží vyšinutých mistrů metafysiky. Svět městských slumů zalidněných tisícihlavou hydrou chudoby i trolími otroky, které v nekonečných řadách chrlí průmyslové laboratoře Líhně. Svět, kde se mytická monstra stávají každodenní realitou a na obranu před nimi potřebujete profesionála. Někoho jako je Fastynger van Hauten. Znáte ho jako lehkomyslného floutka, pistolníka a tak trochu lumpa z knihy Století páry, teď jen chce přežít další den, vydělat trochu peněz a ochránit děcko, které je možná něco víc, než jen další válečný sirotek. Z hlubin staletí i z dob ne tak vzdálených natahují své pařáty démoni minulosti a hrozí rozmetat na kusy křehkou rovnováhu, do které se na kratičký okamžik usadily šíleně rozhoupané misky vah osudu. Kdo a proč chce zabít malého kluka? A nebylo by nakonec pro všechny lepší, kdyby se mu to povedlo? Fastynger si to nemyslí a věřte mi, jeho nechcete naštvat. I když mu vezmete jeho zbraně, naději a nakonec i život…

Tak zní anotace k připravované knize Petra Schinka „Jak lvové“!

Nakladatelství EPOCHA chystá letos vydat autorovu novou knihu a my jsme s ním pro vás při té příležitosti udělali rozhovor.

Preview: Přicházejí všichni East Endští démoni

 

slovakova-demon-z-east-endu   Preview na knihu

   Nakladatelství Brokilon nám letos v nové edici

   „Brokilon Alternativa“ přináší první díl cyklu

   samostatných steampunkových románů s detektivní

   zápletkou ze světa alternativního viktoriánského Londýna.

   Londýn je zahlcen neprostupnou mlhou, v níž se procházejí

   dámy v honosných šatech i gentlemani v  cylindrech

   a nocí se pohybují temné a zlověstné stíny. Avšak všichni

démoni nejsou venku v ulicích, někteří jsou i uvnitř nás samotných….

A tak začíná riskantní hra plná napínavých scén a bojů o moc i holý život.

Rozhovor s autorem: Josué Ramos (Španělsko)/Interview with Josué Ramos (SPAIN)

10487422_10153281066904928_5689681562786086488_n   V rámci akce Steampunk Hands Around The World

   jsme si pro Vás připravili sérii rozhovorů

   s autory z celého světa, kteří se zabývají steampunkem.

   Prvním autorem je spisovatel Josué Ramos

   ze Španělska.

   Steampunková literatura zažívá už pár let nebývalý rozmach.

   Zahraničních autorů i knižních titulů je mnoho, k nám na trh

   se však dostane jen něco.

Rozhovor je dvojjazyčný, první je vždy česká otázka a odpověď a pod ním anglická verze.

Steampunk jako inspirace pro tvorbu

SONY DSC Steampunk je úžasný styl mající nepopíratelné kouzlo dýchající dobrodružstvím a ulicemi zaplněnými párou. Díky němu se na nás snaží vydrat příšery stvořené šílenými vědci i mechanická monstra. Steampunkový styl se promítá i do běžného života, a to velice osobitě. Mnohým lidem učarovaly korzety, šaty, či cylindry a fraky. Jiní si předělávají byty do stylu 19. století. Poptávka je i po starých domech, v nichž se dá zařídit pěkná laboratoř. U nás je subkultura aktivní alespoň v rámci možností – porařádají se steampunkové akce a srazy. Steampunk oslovil i kreativní lidi, kteří se rozhodli v jeho duchu tvořit. Nechávají se inspirovat dobovými motivy a vnáší svou svéráznou osobnost do každé věci, kterou vyrobí. Před několika lety jsem tento styl poznala a zcela mu propadla… 

Čeští steampunkoví autoři: Julie Nováková

Julie Nováková je známá především jako autorka science fiction, ale steampunku se ve svých kratších pracích věnuje pravidelně, s nadšením a inovativním přístupem. Několikrát se umístila na předních pozicích Ceny Karla Čapka, Ikara/Daidala a Vidoucího. V roce 2013 získala cenu Evropského fandomu Encouragement Award.J_N

Její steampunková literární tvorba je svým způsobem netypická. Na rozdíl od většiny autorů se totiž nebojí tento subžánr zasadit do nejrůznějších časových období – nejen klasicky do vrcholného 19. století jako v povídce Eskapády pana Finnegana (antologie Mrtvý v parovodu, 2013), ale i do daleké budoucnosti na cizí planety.

Čeští čtenáři se mohli s její tvorbou setkat také v tištěných časopisech.     V  XB-1 jí letos byla publikována povídka Mosazné město (XB-1 01/2015, původně anglicky v antologii Penny Dread Tales Vol. Three, 2013). Autorka v ní zasadila příběh do mimozemského světa, jehož původní obyvatelé se nacházejí technologicky na podobné úrovni jako Evropa koncem 19. století a uzavřeli s lidmi dohodu o nevměšování nepůvodních technologií. Když mimo hranice lidské kolonie dojde k vraždě údajně spáchané člověkem, musí hrdina vyšetřit zločin za využití možností značně vzdálených augmentacím a supermoderním analýzám, na které je z běžného života zvyklý.

Dále jí v loňském roce vyšla na stránkách časopisu Pevnost také povídka Vzduchoplavci Aury (Pevnost 07/2014). Tato povídka se odehrává na planetě s nepřístupným povrchem osídlené kolonisty na vzducholodích, kde využívají převážně parní technologii. Hlavními hrdiny jsou sourozenci, kteří se nechtějí spokojit s nudným životem na létající lodi a shodou okolností jsou strženi do víru dobrodružné výpravy plné nebezpečí.

 ' .