Archiv pro: RECENZE

Hrdinové Petra Schinka se bijí „Jak lvové“

741Letos se nejen fanoušci steampunku mohli dočkat několika titulů, které by jistě neměly ujít jejich pozornosti. Jedním z těch titulů je jistě žhavá novinka Jak lvové. Kniha vyšla minulý týden a my vám rovnou přinášíme recenzi!

Petr Schink se po pauze vrací na scénu s novým románem, který čtenářům přineslo nakladatelství Epocha. Po první steampunkově laděné sbírce povídek s názvem Století páry se Schinkův hlavní hrdina Fastynger van Hauten konečně dočkal i plnohodnotného románu. Už anotace slibuje skvělý zážitek – svět plný roztodivných strojů, tajuplné alchymisty a prostředí dělnických slumů, kde pojmy „špína a smrad“ nabývají na významu.

Autor, jenž se na střídačku věnuje svým dvěma literárním hrdinům – Charliemu Parkerovi a Fastyngeru van Hautenovi, se tentokrát vrátil ke  druhému jmenovanému. Fastynger van Hauten je dosti rozporuplná postava. Na jednu stranu ostřílený pistolník, který se neštítí brát i nejhorší zakázky, aby vydělal nějaký ten peníz na živobytí (a nějaké ty radovánky), a zároveň tak trochu floutek a tak trochu lump, protože vlastní prospěch je pochopitelně na prvním místě v prioritách, což někdy nemusí být dobré pro ostatní. Okolí, v němž žije, také není žádná rajská zahrada, ale nechutné špinavé místo plné chudoby a bídy. Místo, kde život jednotlivce nemá žádnou cenu, pokud vám za něj někdo dobře nezaplatí. Jeho protivníci jsou nejen obludy, ale i lidské stvůry a on je nesčetněkrát donucen řešit své problémy radikálně a s nemilými následky. Navíc tentokráte není v sázce jen jeho život…

Petr Schink se vrací s knihou Jak lvové (Preview)

741Svět monstrózních plechových korábů, kráčejících parních strojů, mechanických rytířů, ale i nebetyčných věží vyšinutých mistrů metafysiky. Svět městských slumů zalidněných tisícihlavou hydrou chudoby i trolími otroky, které v nekonečných řadách chrlí průmyslové laboratoře Líhně. Svět, kde se mytická monstra stávají každodenní realitou a na obranu před nimi potřebujete profesionála. Někoho jako je Fastynger van Hauten. Znáte ho jako lehkomyslného floutka, pistolníka a tak trochu lumpa z knihy Století páry, teď jen chce přežít další den, vydělat trochu peněz a ochránit děcko, které je možná něco víc, než jen další válečný sirotek. Z hlubin staletí i z dob ne tak vzdálených natahují své pařáty démoni minulosti a hrozí rozmetat na kusy křehkou rovnováhu, do které se na kratičký okamžik usadily šíleně rozhoupané misky vah osudu. Kdo a proč chce zabít malého kluka? A nebylo by nakonec pro všechny lepší, kdyby se mu to povedlo? Fastynger si to nemyslí a věřte mi, jeho nechcete naštvat. I když mu vezmete jeho zbraně, naději a nakonec i život…

RECENZE: Kvítek karmínový a bílý, Michel Faber

Na podzim 2014 jsme se konečně dočkali českého vydání jedné z nejslavnějších knih Michela Fabera. Historický román nazvaný – podle básně Alfreda Lorda TennysonaKvítek karmínový a bílý –  v originále vyšel už v r.2002  a řadí se do kategorie tzv. neoviktoriánské anglofonní literatury. Do češtiny jej přeložil Viktor Janiš. Toto úspěšné dílo se r. 2011 dočkalo i velmi zdařilé filmové adaptace v  podobě čtyřdílné minisérie režírované Marcem Mundenem.

Zajímá vás, o čem tato kniha vypráví, proč je pro své čtenáře tak atraktivní, jací jsou její hlavní hrdinové nebo třeba proč práce na českém překladu trvala téměř deset let? Čtěte tedy dále.

Rozhovor s Petrem Schinkem

11421446_933732393315217_655615277_nSvět monstrózních plechových korábů, kráčejících parních strojů, mechanických rytířů, ale i nebetyčných věží vyšinutých mistrů metafysiky. Svět městských slumů zalidněných tisícihlavou hydrou chudoby i trolími otroky, které v nekonečných řadách chrlí průmyslové laboratoře Líhně. Svět, kde se mytická monstra stávají každodenní realitou a na obranu před nimi potřebujete profesionála. Někoho jako je Fastynger van Hauten. Znáte ho jako lehkomyslného floutka, pistolníka a tak trochu lumpa z knihy Století páry, teď jen chce přežít další den, vydělat trochu peněz a ochránit děcko, které je možná něco víc, než jen další válečný sirotek. Z hlubin staletí i z dob ne tak vzdálených natahují své pařáty démoni minulosti a hrozí rozmetat na kusy křehkou rovnováhu, do které se na kratičký okamžik usadily šíleně rozhoupané misky vah osudu. Kdo a proč chce zabít malého kluka? A nebylo by nakonec pro všechny lepší, kdyby se mu to povedlo? Fastynger si to nemyslí a věřte mi, jeho nechcete naštvat. I když mu vezmete jeho zbraně, naději a nakonec i život…

Tak zní anotace k připravované knize Petra Schinka „Jak lvové“!

Nakladatelství EPOCHA chystá letos vydat autorovu novou knihu a my jsme s ním pro vás při té příležitosti udělali rozhovor.

Démon z East Endu (Recenze)

Fanoušci steampunkového žánru, jenž se postupně prosazuje i na české literární scéně, mají nový důvod k radosti, a to v podobě románu Petry Slovákové odehrávajícím se v prostředí alternativního Londýna.

Preview: Přicházejí všichni East Endští démoni

 

slovakova-demon-z-east-endu   Preview na knihu

   Nakladatelství Brokilon nám letos v nové edici

   „Brokilon Alternativa“ přináší první díl cyklu

   samostatných steampunkových románů s detektivní

   zápletkou ze světa alternativního viktoriánského Londýna.

   Londýn je zahlcen neprostupnou mlhou, v níž se procházejí

   dámy v honosných šatech i gentlemani v  cylindrech

   a nocí se pohybují temné a zlověstné stíny. Avšak všichni

démoni nejsou venku v ulicích, někteří jsou i uvnitř nás samotných….

A tak začíná riskantní hra plná napínavých scén a bojů o moc i holý život.

Rozhovor s autorem: Martin Jurík

„Steampunk je pre mňa predovšetkým nostalgia za fantastickou dobou, ktorú sme nikdy nezažili.“

Říká slovenský autor steampunkového románu „Projekt Zenta“.Martin Jurik 3a - DoF16

Pro dnešní rozhovor jsem vyzpovídala sympatického spisovatele,

který se nebojí experimentovat není mu cizí ani alternativní historie.

Vzhledme k tomu, že slovenský steampunk by nám neměl být tak vzdálený,

možná si nejedna Martinova kniha najde své fanoušky i u nás.

 

 ' .