Archiv pro: Filmy

Steampunk a anime

Zubatá kolečka, syčící pára a lázeňské oplatky, které vyplivla měděná mašinka? Jak je libo. Stejně tak ale pod tento divný pojem, který stále nedospěl v Čechách a na Moravě k takové známosti, jakou si zaslouží, spadá i klasik Jules Verne. Definicí je spousta, stačí si jen vybrat. Dávná představa o budoucnosti, která se nesplnila, nebo současné romantické přesvědčení o tom, jaká mohla být minulost, anebo paralelní součást vesmíru a času, která se na Zemi zapomněla v 19. století odehrát. Pojďme setímto článkem ponořit do souvislostí mezi steampunkem a fenomény jako jsou anime a manga.

Žena v černém (2012)

Film, na který bych vás chtěla upozornit, sice nemá se steampunkem nic společného a 19. století se dotýká jen okrajově, ale vzhledem k tomu, že mne samotnou překvapilo, že se nejedná o první adaptaci tohoto starého duchařského příběhu, rozhodla jsem se o tom napsat pár řádků a trochu porovnat novinku, která před nedávnem prošla českými kiny se starším filmem, který už je dnes klasikou.

Tenkrát na západě

Opuštěná železniční stanice. Tři muži v pláštích na něco čekají. Kroky, monotónní zvuk vrzajícího mlýna, kapající voda, bzukot mouchy, cvakání klouby. Divák plný napětí, co se bude dít. Příjezd vlaku. Přestřelka, ze které vyjde živ jen tajemný muž s harmonikou.

' .