Archiv pro: POVÍDKY

Věk páry

Miluji Londýn, jediné město na světě, které je celé poháněno silou páry. Tradiční nositel pokroku, centrum celého světa. Hlavní část toku řeky Temže je svedena do obrovských podzemních tunelů, kde jsou umístěny dokonalé vysokotlaké parní nádrže – pohromadě je drží nejen jejich pouzdro z odolné slitiny, ale i tisíce tun okolní zeminy a skály, nikdy se neroztrhnou. Bušící srdce našeho města, které rozvádí živiny do každičké jeho buňky.

Ještě o pomyslné patro níž najdeme monstrózní vysoké pece, ve kterých každý den končí na pět set vlaků plných uhlí. Přímo k nim vede železnice. Jen tak je možné zajistit, aby byl přísun paliva dostatečně rychlý. Tisíce dělníků střídajících se ve dvou směnách den za dnem dávají pozor, aby oheň nikdy nevyhasl. Žár z uhlí, mění vodu v páru, která je rozváděna systémem měděného potrubí do každého kouta města. Každá továrna i domácnost je napojená na tenhle dokonalý systém.

Kdysi jsem slyšel, že kdybychom najednou všichni zmizeli, ženy muži děti i královská rodina, tlak v trubkách vydrží týden a oheň pod prázdnými nádržemi bude hořet ještě dalších pět dní, teprve potom by Londýn zemřel. Naštěstí se tohle nemůže nikdy stát. Protože pokud jsou pece srdcem Londýna, potom je Londýn srdcem celé naší civilizace. A lidstvo, náš pokrok, naše vědomosti, to všechno nemůže nikdy skončit. Kola se budou vždy otáčet a směřovat kupředu.

Na povrchu je z celého podzemního komplexu vidět jen vyústění větracích šachet a obrovské komíny, které celé dny i noci nepřetržitě chrlí černý dým, který se mísí s londýnskou mlhou a pokrývá většinu města vrstvičkou černého popílku. V tomhle a prakticky všech dalších ohledech se pátek šestého září roku 2052 nelišil od ostatních dnů.

Nebydlím moc daleko od místa svého zaměstnání, obvykle se musím den co den ponořit do lidského proudu jen na krátkou chvíli, projít dvěma ulicemi, vyhnout se třem soupravám nadzemní dráhy a poslechnout jeden stařičký syčící semafor, jehož zpuchřelé těsnění propouští páru, která v malých gejzírech uniká. Jen někdy, když přespávám u své přítelkyně, slečny Emily, potom to mám do práce o něco dál.

steampunk-london

' .