Archiv pro: ROZHOVORY

ROZHOVOR: BlackOut – post apocalyptic steampunk fire theatre

Dámy a pánové, je nám ctí Vám přinést pořádně rozpálený rozhovor plný ohně, vzrušení a velkolepé podívané! Na otázky nejen ohledně steampunku odpovídalo nám steampunkerům důvěrně známé uskupení BlackOut.

Na našem Steampunkovém & Viktoriánském pikniku 2018 vyvrcholí program ohnivou a divokou předváděčkou právě v podání BlackOut – post apocalyptic steampunk fire theatre. Těšíme se již 14. července 2018 v Havlíčkových sadech na obvyklém místě! ;)

BlackOut – post apocalyptic steampunk fire theatre


„Až zhasnou všechna světla, zůstane jen oheň”

BlackOut je relativně nová skupina, která vznikla více méně náhodou z několika členů žonglérského kroužku a dalších přátel. První představení se nazkoušelo na žádost kamaráda, který potřeboval na akci fireshow.

Již během prvních návrhů scénáře vyšlo najevo, že nikdo nemá zájem připravovat klasickou fireshow, jak ji známe z mnoha akcí.
Na základě předchozích zkušeností spojili fireshow s pohybovými choreografiemi, scénickým divadlem a kaskadérskými bojovými scénami, čímž vzniklo originální představení.

Myšlenku „dělat to jinak“ podtrhují i dva vizuální styly, na které se skupina zaměřila, a to post apocalyptic a steampunk. V obou případech jde o nádherné kostýmové záležitosti, které nechávají prostor pro fantazii a kreativitu a dramaticky doplňují ohňivé divadlo.

„Dělat to jinak“ se projevuje i při tvorbě choreografií, které nevycházejí ze zažitých standardů, ale snaží se objevovat vlastní styl prezentace v souladu s netypickou hudbou. Vzhledem k tomu, že několik členů BlackOutu se pohybuje v oblasti audiovizuální tvorby, skupina postupně vytváří i svou video produkci. V současnosti je prezentován klip „First Encounter“, který je úvodem k postupně se rozvíjejícímu se fantazijnímu příběhu o BlackOutu
v post apocalyptickém světě.

BlackOut se nám již několikrát na českých steampunkových událostech představil a troufáme si říct, že všechna vaše vystoupení steampunkery velice zaujala. Steampunk je styl téměř neomezených možností, plný individuality a fantazie.
Co máte na steampunku nejraději?

Steampunk je originální, různorodý, zaujaly nás především technické detaily ve spojení s elegancí. Baví nás neomezené možnosti vizuálně různorodých alternativ, které se prolínají do jednotlivých postav našeho představení.

 Jak vnímáte atmosféru na představeních, které děláte pro steampunkery? Jsou steampunkeři jako diváci v něčem jiní oproti např. civilnímu publiku?

Každé publikum je individuální. Někdy stačí jedna parta nadšenců, která roztleská zbytek diváků už během prvních minut a někdy přichází potlesk až po prvních pyrotechnických efektech. Ať už jsme kdekoliv, vždy za námi diváci chodí a nadšeně sdělují, co se jim líbilo a kdy nás mohou vidět znovu.

U steampunkového publika je obrovská výhoda – jsme všichni na jedné módní vlně a vypadají skvěle na fotkách! :)

Neuniklo nám, že BlacOut vystupoval na několika velkých stylových akcích i v zahraničí. Jak jste se dostali k účasti na postapo festivalu „Luna Negra“ ve Španělsku?

Byli jsme pozvání na český postapo festival Junktown, kde si nás po vystoupení odchytl španěl Antonio s tím, že pořádá podobný festival ve Španělsku a my na něm rozhodně nemůžeme chybět. Začali jsme plánovat, jak se tam dostaneme, protože vybavení na show zabere spoustu místa a letadlo proto nepřicházelo v úvahu. Nakonec jsme získali obrovskou dodávku, kam jsme se jakžtakž vešli a pojali celý výlet jako eurotrip s výlety po zajímavých městech, baskováním i koupáním u moře.

Co Vás na festivalu „Luna Negra“ nejvíce uchvátilo? Přivezli jste si domů nějakou inspiraci pro svá show?

Luna Negra pro nás byl ohromný zážitek. Po organizační stránce, trochu chaos, ale to se u prvního ročníku omlouvá, zvlášť, když je tam taková atmosféra. Představte si polorozbořené westernové městečko uprostřed pouštní krajiny… Seznámili jsme se se světovým umělcem Carros de Foc a jeho úchvatnými alegorickými loutkami, natočili jsme záběry do našeho nového klipu a příjemně nás překvapila účast lidí z Junktownu. Samozřejmě spousta další inspirace na kostýmy a různé vychytávky…

Plánujete tento rok podobnou cestu za dobrodružstvím, nebo budete letos věrni pouze české scéně? Kde bude BlackOut vystupovat v nejbližší době?

Rozhovor s Petrem Schinkem

11421446_933732393315217_655615277_nSvět monstrózních plechových korábů, kráčejících parních strojů, mechanických rytířů, ale i nebetyčných věží vyšinutých mistrů metafysiky. Svět městských slumů zalidněných tisícihlavou hydrou chudoby i trolími otroky, které v nekonečných řadách chrlí průmyslové laboratoře Líhně. Svět, kde se mytická monstra stávají každodenní realitou a na obranu před nimi potřebujete profesionála. Někoho jako je Fastynger van Hauten. Znáte ho jako lehkomyslného floutka, pistolníka a tak trochu lumpa z knihy Století páry, teď jen chce přežít další den, vydělat trochu peněz a ochránit děcko, které je možná něco víc, než jen další válečný sirotek. Z hlubin staletí i z dob ne tak vzdálených natahují své pařáty démoni minulosti a hrozí rozmetat na kusy křehkou rovnováhu, do které se na kratičký okamžik usadily šíleně rozhoupané misky vah osudu. Kdo a proč chce zabít malého kluka? A nebylo by nakonec pro všechny lepší, kdyby se mu to povedlo? Fastynger si to nemyslí a věřte mi, jeho nechcete naštvat. I když mu vezmete jeho zbraně, naději a nakonec i život…

Tak zní anotace k připravované knize Petra Schinka „Jak lvové“!

Nakladatelství EPOCHA chystá letos vydat autorovu novou knihu a my jsme s ním pro vás při té příležitosti udělali rozhovor.

Rozhovor s autorem: Martin Jurík

„Steampunk je pre mňa predovšetkým nostalgia za fantastickou dobou, ktorú sme nikdy nezažili.“

Říká slovenský autor steampunkového románu „Projekt Zenta“.Martin Jurik 3a - DoF16

Pro dnešní rozhovor jsem vyzpovídala sympatického spisovatele,

který se nebojí experimentovat není mu cizí ani alternativní historie.

Vzhledme k tomu, že slovenský steampunk by nám neměl být tak vzdálený,

možná si nejedna Martinova kniha najde své fanoušky i u nás.

 

 

Rozhovor s autorem: Josué Ramos (Španělsko)/Interview with Josué Ramos (SPAIN)

10487422_10153281066904928_5689681562786086488_n   V rámci akce Steampunk Hands Around The World

   jsme si pro Vás připravili sérii rozhovorů

   s autory z celého světa, kteří se zabývají steampunkem.

   Prvním autorem je spisovatel Josué Ramos

   ze Španělska.

   Steampunková literatura zažívá už pár let nebývalý rozmach.

   Zahraničních autorů i knižních titulů je mnoho, k nám na trh

   se však dostane jen něco.

Rozhovor je dvojjazyčný, první je vždy česká otázka a odpověď a pod ním anglická verze.

Čeští steampunkoví autoři: Daniel Tučka

Daniel Tučka pochází z Brna, ale žije a pracuje v Praze. Je to jeden z těch českých autorů, kterého jistě není třeba zdlouhavě představovat. Od roku 2008 se pravidelně účastní různých literárních soutěží, obvykle s finálovým umístěním. Jeho povídky si můžete přečíst ve sbornících Mlok, Kočas, Žoldnéři fantazie, Ježíšku, já chci plamenomet, Kniha bolesti, Legendy: Prokleté knihovny.

Autor to není sice žánrově zcela vyhraněný, ale steampunku se již nějakou dobu věnuje a v budoucnu pravděpodobně věnovat bude. Plánuje zejména delší práce také v subžánrech urban fantasy, magického realismu, kyberpunku a sci-fi velmi blízké budoucnosti.

Nakladatelství Straky na vrbě v roce 2012 vydalo jeho prvotinu Umrlčí tanec, městskou fantasy odehrávající se v současném světě v blíže nespecifikovaném městě. Většina hlavních postav jsou nadpřirozené bytosti, ale nejdůležitější je především Černá smrt. Protože právě jí připadne město, pokud ji hrdinové neporazí v prastaré hře s pevně danými pravidly.  Společné motivy z této knihy můžete najít i ve vítězných povídkách Žoldnéřů.

Momentálně pracuje na steampunkovém románu s pracovním názvem Pelyněk. Ten se odehrává ve světě podobném devatenáctému století, v němž se ale pokrok nevydal směrem k elektrifikaci, a to z jednoho prostého důvodu: vůbec v něm nefunguje elektřina. Namísto klasických, a v dnešní době známých vynálezů se tu tedy využívají především mechanické a parní varianty strojů a hraček. Samozřejmě se objeví také vzducholodě, zkoumání končin podobných Orientu a nebudou chybět ani gentlemani v cylindrech s leteckými brýlemi, krásné ženy i městský proletariát bažící po revoluci. Autor hodlá využít i magie, která ve světě existuje, a právě na tomto střetu magie vs průmyslová civilizace bude postavená zápletka příběhu.

Čeští steampunkoví autoři: Petra Slováková

Petra Slováková byla jedním z mála spisovatelů, kteří se steampunku věnovali už v době, kdy tento subžánr u nás ještě téměř nikdo neznal. Je autorkou nejen povídek a knih, jež vyšly převážně v zahraničí, ale také kreslířkou, která dokáže zachytit steampunkovou tématiku, což je v našich končinách velmi ojedinělé. Lidé, kteří se o tento subžánr zajímají, se se slečnou Slovákovou mohli setkat na mnoha přednáškách, a to nejen na velkých conech (např. Istrocon či Festival fantazie), ale i na menších, nefantastických, akcích (Afterdark Fair, apod.).

Autorka během své spisovatelské kariéry dosáhla mnoha úspěchů v bezpočtu literárních soutěží. Za největší lze považovat výhru v prestižní Ceně Karla Čapka, kde zabodovala s novelou Cvrček v krabičce. Nemůžeme také nezmínit, že zvítězila nebo se umístila na čelních příčkách v soutěžích jako jsou Dumky podvečerné, Poviedka Istroconu, AI 2051, Hledáme sto českých Kingů, Best-fiction, Rytiny, O poklad Moravského sklepa, Rokle šeré smrti, a mnoha dalších…

V nedávné době vydala u slovenského vydavatelství Rogerbooks sbírku deseti povídek, která byla následována druhým titulem obsahujícím dvě new-weirdové novely, včetně oceněného a oceňovaného Cvrčka v krabičce. Kniha byla publikována u vydavatelství Hydra, taktéž na Slovensku, kde autorka také vyhrála anketu FÓR – Fantastická osobnosť roka 2013.

„Steampunk in Thailand“ aneb ozubená kolečka na orientální způsob – část II

Paworn.2V minulém díle našeho rozhovoru s adminkou Paworn o steampunku v Thajsku jsme se dověděli něco málo o historii a současnosti, jak thajská společnost přijímá lidi, kteří se zajímají o steampunk a kolik takových vlastně je.

Dnes budeme pokračovat na téma pořádané akce, steampunkoví umělci, kluby, a tak dále. Tak tedy zatopme pod kotlem a jdeme na to…' .