Archiv pro: Věda a technika

STEAMPUNKOVÁ kreativní SOUTĚŽ: STEAMPUNKOVÉ počítadlo pro DIVADLO AQUALUNG

Vážení umělci, kreativci, tvůrci a  především všichni obdivovatelé a milovníci steampunku! Máme pro Vás ve spolupráci se steampunkovým Divadlem Aqualung, zajímavou tvůrčí soutěž!

O steampunkovém Divadle Aqualung jsme vydali článek před několika dny a můžeme prozradit, že s panem principálem Luborem Šplíchalem uskutečníme divadlem a steampunkem nabitý rozhovor. A nyní již k zadání soutěže.

    

Vymyslete a vyrobte  STEAMPUNKOVÉ POČÍTADLO o velikosti 20 x25 cm (rozměry mohou být i malinko větší). Fantazii se meze nekladou. Počítadlo nemusí být funkční, může být z kartonu, plastu či z jiných dostupných a lehko zpracovatelných materiálů. :)

Důležitý je jeho steampunkový ráz a design. Steampunkové počítadlo bude použito jako rekvizita v divadelní hře Maškaráda Divadla Aqualung, která se nám poprvé představí 17. září 2018! ;)

Základní a hrubá podoba počítadla:

Konečná podoba a steampunkový design je však jen a jen na Vás!

Přihlásit Vaše vyrobené steampunkové počítadlo lze fotografiemi, které s krátkým popisem zašlete na e-mail produkceaql@gmail.com. Do předmětu uveďte „steampunkové počítadlo“ a do e-mailu stručné představení a popis Vašeho díla.

Fotografie zašlete nejpozději do půlnoci  12.08.2018!  Vítěze bude vybírat divadelní soubor Divadla Aqualung, který se pak s vítězem individuálně domluví na zaslání/předání počítadla.

Generální zkouška hry Figaro Divadla Aqualung v Žižkovském divadle v Praze 13. 10. 2016

A na jaké odměny se může těšit výherce? Pro vítěze budou přichystány tyto odměny:

– 2 vstupenky na premiéru divadelní hry Maškaráda Terryho Pratchetta (17. září 2018) v Žižkovském Divadle Járy Cimrmana
– oficiální poděkování v oficiálním programu divadelní hry Maškaráda
– maska Fantóma opery s podpisy divadelního soubodu Divadla Aqualung
– exkluzivní rozhovor na STEAMZINE.CZ

Již nyní se velice na Vaše díla těšíme. Pokud byste rádi představili svá počítadla na našich facebookových stránkách STEAMZINE.CZ, napište nám. ;)

Navíc, s počítadly se budete moci přihlásit i do naší každoroční soutěže –  „O nejzajímavější steampunkové dílo“ ve spolupráci s Civil Steampunk. Informace doplníme v průběhu léta.

www.divadloaqualung.cz
FB: www.facebook.com/divadloaqualung
INSTAGRAM: www.instagram.com/divadloaqualung

 

Steampunk jako inspirace pro tvorbu

SONY DSC Steampunk je úžasný styl mající nepopíratelné kouzlo dýchající dobrodružstvím a ulicemi zaplněnými párou. Díky němu se na nás snaží vydrat příšery stvořené šílenými vědci i mechanická monstra. Steampunkový styl se promítá i do běžného života, a to velice osobitě. Mnohým lidem učarovaly korzety, šaty, či cylindry a fraky. Jiní si předělávají byty do stylu 19. století. Poptávka je i po starých domech, v nichž se dá zařídit pěkná laboratoř. U nás je subkultura aktivní alespoň v rámci možností – porařádají se steampunkové akce a srazy. Steampunk oslovil i kreativní lidi, kteří se rozhodli v jeho duchu tvořit. Nechávají se inspirovat dobovými motivy a vnáší svou svéráznou osobnost do každé věci, kterou vyrobí. Před několika lety jsem tento styl poznala a zcela mu propadla… 

Plnou parou vzhůru!

„Stevarde, jsme tu správně na odbavení k letu na kontinent?“

„Ano madam, předejte svá zavazadla službě a nastupte prosím.“

„Pro mě a mou dceru je to celé tak vzrušující! Létání je bezpečné, že ano?“

„Jistě madam. Náš létající stroj je vybaven nejmodernějšími bezpečnostními prvky – vysokotlaký parní stroj, dvouplášťový kotel a vrtule z nejlepšího a nejpevnějšího plátna. Máme přece rok 1848…“ 

Parní stroj ovlivnil celou jednu epochu lidstva, a to velmi významně. Je neodmyslitelně spjat s rozvojem lodní a železniční dopravy a, kromě dalšího, také s rozvojem důlní činnosti. Dá se říci, že byl motorem průmyslové revoluce v 19. století.

Pokud před příznivci steampunku vyslovíme dohromady slova pára, 19. století a létání, s pravděpodobností hraničící s jistotou se drtivé většině dotázaných okamžitě vybaví balony a vzducholodě. Ty přece k létání v 19. století neodmyslitelně patří. Málo kdo si ovšem vzpomene na stroje těžší než vzduch, tedy letadla, která byla poháněná parním strojem. A pokud půjdeme hlouběji do historie, zjistíme, že snah zkombinovat parní a létající stroj vůbec nebylo málo. Přijměte tedy mé pozvání na drobnou historickou exkursi k jednomu takovému významnému pokusu a zasněte se, jaké by to bylo, kdyby…

Obuvnictví v 19. století

 19. stol. je obdobím velkých vynálezů a vědeckých pokroků. Mnohé objevy, ať už stále dokonalejších strojů tak nových materiálů, se projevily i v tehdejších oděvních módních trendech. Do řemeslné a posléze i tovární výroby byly zaváděny nové technologie, které urychlily a zlevnily takto vznikající produkty a zpřístupnily je i obyčejným lidem.

V následujících dvou článcích se budeme věnovat kapitole často opomíjemé i v odborných publikacích o dějinách odívání, a to obuví a obuvnictvím.

V tomto prvním článku se budu zabývat pokroky ve výrobě obuvi a stručně se seznámíme s nejznámějšími obuvnickými firmami, které vznikly v 19. stol. v českých zemích a proslavily nás i v zahraničí. Ve druhém díle se seznámíme s typy módní obuvi v 19. stol. a jejími nejpopulárnějšími modely.

 

Z historie elektrokardiografu (EKG)

Historie EKG - Jimmie

EKG je velmi jednoduché vyšetření srdce, které mnohdy pomůže lékaři rozhodnout se v urgentní situaci, jak postupovat dále. Dnes už existují velmi sofistikované přístroje, které umí EKG křivku přenést do počítače a dokonce jsou i programy, které zvládají tento záznam samy vyhodnotit. Nejsou ale natolik spolehlivé, aby byl člověk-lékař nepostradatelný. Znalost EKG diagnostiky patří do základní výzbroje každého internisty a pokud si umí dát do kontextu EKG záznam s klinickým stavem pacienta a dalšími vyšetřeními, má z velké části vyhráno.
Pojďme se teď ale podívat, co předcházelo vzniku elektrokardiografu, jak ho známe dnes. V následujících řádcích vás seznámím s pány, o kterých se v souvislosti s EKG nejvíce hovoří. Celý vývoj této zobrazovací metody byl ale mnohem delší a složitější. Zájemci o bližší informace, ať si pro inspiraci rozkliknou třeba anglicky psanou ECGpedii (ze které jsem čerpala obrázky) nebo zapátrají v literatuře.

Historie EKG

Princip fungování EKG

Elektrokardiografie (EKG) patří k neinvazivním metodám vyšetření srdce. Elektrická aktivita srdce se projevuje změnami elektrického napětí na povrchu těla. EKG zachycuje a graficky zaznamenává elektrické potenciály, vznikající v srdečním svalu elektrodami umístěnými na povrchu těla. [1]

Na rozvoji EKG se významně podílel i trpělivý pes Jimmie Historie EKG

Získaný záznam se nazývá elektrokardiogram. Tento termín poprvé použil britský fyziolog Augustus D. Waller, který také přišel na první použitelnou metodu, jak elektrokardiogram získat. Nejdříve ke svým pokusům využíval svého psa Jimmieho. Naučil ho trpělivě stát  každou tlapou v nádobě se slanou vodou, která sloužila jako elektroda. K záznamu používal kapilární elektrometr. Jednalo se o úzkou skleněnou trubičku s vrstvou rtuti a kyseliny sírové. Konce kapiláry byly spojeny s elektrodami. Změna napětí způsobila pohyb rozhraní mezi oběma vrstvami. Kolmo ke kapiláře směřoval světelný paprsek, který zaznamenával kolísání hladiny rtuti na posunující se fotografickou desku. V r. 1887 Waller publikoval první elektrokardiogram člověka.

Steampunková koupelna Andre Rothblatta

Brouzdal jsem onehdy na stránkách kreativců a všiml jsem si, že už čtvrt roku se zde cykluje několik fotografií, na kterých je jedna jediná steampunková koupelna,  jsouce z ní stále všichni paf. I napadlo mne, nebylo-li by zajímavé, začít psát sérii o soudobé architektuře inspirované steampunkem. Na druhou stranu však nechci, aby šlo o pouhé přejímání obrázků. Budu se tedy snažit vždy o jednotlivých projektech zjistit co možná nejvíce, což není ani dnes úplně jednoduché a žádá si mnoho drahocenného času. Nu a protože vše začalo jedním konkrétním projektem, sérii zahájím právě jím.
Dámy a pánové, steampunková koupelna:

Steampunková koupelna: celkový pohled

Dle architekta lze při spláchnutí krásně slyšet šplouchání kličkující vody v jednotlivých ohybech měděných trubek.

Koupelna pro Steam Francisco

Za širým oceánem, v samém srdci San Francisca, lemováno parky Twin Peaks, Mt Sutro Open Space Reserve, Buena Vista Park a Golden Gate Park, nachází se rezidenční zóna známá jako Ashbury Heights. A právě zde se rozhodl usadit pár steampunkových nadšenců. Moc se toho o nich neví, snad jen, že jsou to třicátníci, on IT technik, ona pracovnice patentového úřadu. Koupili si zde domek a začali předělávat interiér tak, aby odpovídal jejich představám a přáním, přičemž změnám se nevyhla ani koupelna. A aby dosáhli co nejlepších výsledků, přizvali si na pomoc architekta z nedaleké čtvrti Bernal Heights, Andre Rothblatta a vysvětlili mu, co to steampunk vlastně je. Ten pak, inspirován komixem Rube Goldberga a ve spolupráci s instalatérem ze stejné čtvrti, Fredericem Grassetem, zkonstruoval unikátní koupelnu s větším než velkým obsahem měděných prvků.

Steampunková koupelna: umyvadlo se zrcadlem

Měděné umyvadlo, měděné páky místo kohoutků a měděné trubky coby falešné přívody energie do lamp. To vše utopené v záplavě zlatavými ornamenty prozářené temnoty tapet.

Steampunková koupelna: podlaha

I podlaha je stylová.

Odkazy:

Prweb.com/releases/steampunk-design/san-francisco/prweb9732986.htm
Rubegoldberg.com

 

John Urpeth Rastrick – muž, bez něhož by Richard Trevithick nikdy lokomotivu nepostavil

Jestliže jsme se posledně věnovali Richardu Trevithickovi, konstruktérovi první parní lokomotivy, dnes se budeme věnovat jejímu staviteli., Johnu Urpethu Rastrickovi

John Urpeth Rastrick

John Urpeth Rastrick

John Urpeth Rastrick se narodil 26. Ledna 1780 Johnu Rastirckovi a Mary Rastrickové (roz. Urpethové) ve městě Morpeth, v okrese Northumberland v severní Anglii. Chodil do obyčejných škol a v roce 1795, ve věku 15 let, dokončil učení v otcově dílně, kde poté pracoval do roku 1802. Toho roku odešel do železáren v Ketley a roku 1807 přechází do Bridgnorthu, kde navazuje partnerství s Johnem Hazeldinem, jehož slévárny dodávaly důlní zařízení do celého Cornwallu.' .