Archiv pro: Balú

Čeští steampunkoví autoři: Barbora Lyčková

Bára Lyčková (Balú) je velkou popularizátorkou steampunku v českém prostředí, na kterou jste možná narazili v souvislosti se steampunkovým blogem Nebe plné vzducholodí.

Ten vznikl v roce 2010 jako dílo dvou steampunkových nadšenců. Dnes už ho vede sice jen Balú, ale přesto je to jedna z nejvýznamnějších českých žánrových stránek. Se steampunkem se setkala přibližně před sedmi lety, ale pořádně se s ním seznámila až o rok později, kdy žila ve skotském Glasgow. Koneckonců, když uvrhnete náruživého čtenáře fantastiky mezi viktoriánské stavby a přidáte trochu mlhy a hodně deště, nic jiného, než nadšení pro steampunk z toho ani vzejít nemůže. Dnes se věnuje převážně překladům cizojazyčné literatury, uveďme například titul Děti víl od Stefana Bachmanna.

Zajímavostí je, že se autorka striktně nedrží klasifikací. To, co steampunk je či není vnímá velice otevřeně Z jejího pohledu vychází zcela jednoznačně z literatury, ale už dávno se na ni neomezuje. Naopak na sebe může vzít celou škálu rozličných podob a každý ho může vnímat jinak. Na úvahu o tom, jak tento subžánr chápe se můžete detailně podívat na http://www.steampunkblog.cz/p/paropunk.html. K definicím Bára došla po několika letech hlubokého zájmu o toto téma.

 253128_10151163730010822_1507368153_n 15733496 945272_470177559740308_1859654015_n

STEAMPUNKOVÁ PRAHA: Velikonoční výlet – 19. dubna 2014

Jménem Leonarda Medka (a sebe, a taky trochu jménem Michaelovým) bych vás ráda pozvala na steampunkovou procházku za kulturou a dobrým mokem. Je to sice trochu narychlo, ale pokud byste náhodou neměli o Bílé sobotě co dělat, budeme rádi, když se k nám přidáte!

Program jest následující:

–  Sraz ve tři odpoledne před Muzeem hlavního města Prahy, kde právě probíhá výstava Jiřího Boudy „Po vodě, po souši a po kolejích“ (jak název napovídá, hlavním tématem umělcovy tvorby jsou nádraží, mašinky, viadukty, železniční mosty a podobně). Více info zde: http://www.muzeumprahy.cz/praha-jiriho-boudy-po-vode-po-sousi-a-po-kolejich/

– po výstavě se kousek projdeme na Masaryčku, kde počkáme na historickou tramvaj 91 a svezeme se na konečnou, to jest ke střešovické vozovně. Více info o „nostalgické lince“ zde: http://www.dpp.cz/nostalgicka-tramvajova-linka-c-91/

– odtud vyrazíme pěšky procházkou dolů do Podbaby, kde se nachází prodejna whisky Marpek, šikovně zamaskovaná jako bar…. a ideální místo k zakončení celé akce. Stránky Marpeku zde: http://www.marpek-whisky.cz/

STEAMPUNKOVÉ KOSTÝMY VÍTÁNY!

Nápad pochází z hlavy Leonardovy, ale veškeré organizační dotazy směřujte prosím na mě – Balú.

Odkaz na akci FB zde.

 

Přednášky, filmy a bartitsu (PragoFFest 2013)

Letošní PragoFFest se odehraje 31. ledna – 1. února v Modré škole na pražských Hájích. Steampunkových přednášek a workshopů tu bude celá řada…

Dystopian Wars – steampunková námořní hra
Jaromír Kožiak „Stern“ / čtvrtek 31. 1., 21:00
Přednáška o steampunkové „tabletop wargame“ Dystopian Wars a o světě do kterého je zasazená včetně ukázky nabarvených modelů a toho, jak se to hraje.

Bartitsu – bez hole ani ránu
Robert Waschka + Dům rytířských ctností / pátek 1. 2., 17:00-19:00
Bojové umění Sherlocka Holmese, steampunkový styl. Použití vycházkové či jiné hole, tyče, obušku. Obrana proti noži, tyči, flašce.

Steampunk tajů zbavený
Lucie Svítková „Lyrel“ / pátek 1. 2., 20:00
Každý ho zná, každý o něm mluví. Odkud ale pochází, co ve skutečnosti znamená a čím se vyznačuje? Přehledný úvod do žánru tak, že už nikdy nebudete tápat. Součástí pořadu je projekce a závěrečná debata s posluchači.

Slabikář vzduchoplavce 1
Petr Tomek „Tomek“ / sobota 2. 2., 12:00
Dvoudílná steampunková přednáška o klasických vzducholodích, o jejich konstrukci, rozdělení, řízení… V první části se podíváme na vzducholodě neztužené a poloztužené.

Slabikář vzduchoplavce 2
Petr Tomek „Tomek“ / sobota 2. 2., 16:00
Dvoudílná steampunková přednáška o klasických vzducholodích, o jejich konstrukci, rozdělení, řízení… Ve druhé části budeme hovořit o vzducholodích plně ztužených – o „zeppelinech“.

Abraham Lincoln: Lovec upírů
promítání filmu / sobota 2. 2., 23:00

Alternativní historie ve fantastice
Františka Vrbenská „dis“ + Vlado Ríša / ?
„Hitler neprohrál válku, a tak.“ Omyl, kterýkoliv historický román je AH! Fantastika se bez ní neobejde: co třeba steampunk? AH se týká i osobního života jedinců… nejen v našem žánru. Její uplatnění je mnohem pestřejší a nečekanější. A co paralelní historie a JFK?

Open Gaming: „Venkov svědčí zdraví“
Kristýna Paulová „Kikira“ / ?
„Můj dávný příteli!
Již dlouho jsem neměl to potěšení Vás vidět. Přijmi proto mé pozvání a naštiv mne na mém panství v Lincolnshire. V tomto ročním období je opravdu nádherný a vyléčí Tě z šedivého londýnského vzduchu. Je toho mnoho, o čem bych s Vámi chtěl hovořit…“ Hra ze světa Příběhů Impéria.

ZDROJ: www.steampunkblog.cz/2013/01/of-dilmu-k-bojovemu-umeni-sherlocka.html

Maličká zpráva o konci světa (FateCon)

Publikováno na Nebe plné vzducholodí, pondělí 20. sprna 2012

FateCon mini, který proběhl včera, by si zasloužil pořádnou, dlouhou (a oslavnou) reportáž – neboť jsem ale dorazila až navečer, nepřísluší mi komentovat část programu, kterou jsem nestihla. Proto tedy alespoň stručné shrnutí toho, co bylo na maličkém conu k vidění zhruba od sedmé hodiny dále.

 

Prostory baru Chicago 1930, kde se con odehrával, byly využity do posledního místečka – vpředu u výčepu probíhal hlavní program, na zahrádce (kam se chodilo přízemním oknem a kde se na grilu rozpalovaly uhlíky) prezentovali Mephit tématické deskovky, v průchozím salonku byl stolek se steampunkovými doplňky, a úplně vzadu se konaly přednášky a promítání (a později i aferparty).

 

První částí programu, kterou jsem večer stihla, byla módní přehlídka, jejíž jádro tvořily modely Red Raven a šaty z dílny Victorian Catherine, doplněné pak dvěma nezařaditelnými kostýmy nepodléhajícími konkrétní značce (provizorně nazvané nejdříve „handmade“, pak „kombinace dobrého vkusu“ a nakonec, vybavuji-li si to správně, „odvážné“). Přehlídka byla zakončena focením před nejbližším alespoň trochu rustikálně vypadajícím plotem, který se shodou okolností nacházel přímo vedle jedné ze smíchovských výpadovek, takže proplétání fotografů mezi auty se střídalo s máváním modelek řidičům – fotografie z tohoto adrenalinového počinu by se snad měly časem objevit na facebooku (viz odkazy níže).

 

Líbí se Vám článek? Pokračování naleznete zde!

SteamUp Festival vol. III: Hudební večer ve steampunkovém světě

Prostory pražského klubu HooDoo ožily minulý víkend barvitou společností jako vystřiženou ze steampunkového románu – od dam v korzetech doprovázených vousatými gentlemany po odrbané vynálezce a dobrodruhy navlečené v kůži. Na jeden večer se tu otevřely dveře do steampunkového světa, ve kterém se v průběhu noci odehrála řada nevšedních a zajímavých událostí.

Od Plecháče k Iron Manu

Před dvěma lety se vítězem jedné z každoročních soutěží o nejlepší kostým na newyorském ComicConu, Marvel Costume Contest, stala steampunková varianta na Iron Mana. Velice záhy se ale ukázalo, že kostým není originálním výtvorem svého nositele, ale jen přebarveným a trochu upraveným kostýmem postavy Plecháče z nezávislého snímku Heartless: The Story of the Tin Man, natočeném o několik měsíců dříve. Jak to tedy se „Steam Manem“ nakonec bylo?

Malý přehled steampunkových časopisů

Při příležitosti spuštění steampunkového ezinu se nabízí připomenout, že ač je Steamzine v českém prostředí prvním svého druhu, ve světovém měřítku mu podobných projektů předchází hned několik. V této chvíli pomineme jednotlivá tematická čísla či články v časopisech zaměřených na jiné téma, kolaborativní portály a blogy jednotlivců, a podíváme se na opravdové elektronické ziny, které mají stálý tým redaktorů a vychází většinou jednou za určité časové období.' .