Archiv pro měsíc: Březen 2012

Steampunk à la STEAMZINE

Steampunk Jet Pack

Definovat steampunk není lehké. Jak jsme se při spouštění Steamzinu sami přesvědčili, nesejdou se dva lidé, kteří by jej chápali stejně – naopak, mnohé definice si i navzájem protiřečí. Při přátelském rozhovoru by toto nebylo na překážku, nicméně ve chvíli, kdy by bylo vhodné se na jedné definici sejít (už jen proto, aby čtenáři zinu věděli, co mohou očekávat) nastává problém.

Zcela netradičně vám proto nepředkládáme kostru toho, na čem jsme se všichni shodli, ale názory jednotlivých redaktorů, kteří se dohromady pokusí zachytit ten nepostižitelný fenomén, kterým steampunk bezesporu je.

SteamUp festival vol. III

V pořádí třetí steampunkový festival je tu! A my budeme u toho!

Kdy a kde: 14. dubna 2012, od 19 hodin, v klubu HooDoo ( Korunní 106, Praha 10)

Dee

Dee je entita zastupující ve virtuálních bažinách onehdy československého občánka jménem Monika Kocinová, narozeného v srdci jižních Čech. Dnes se notorická prokrastinátorka s nenapravidelnou duší dítěte pokouší studovat klasickou animaci, trpí bezčetnými zálibami a nedostatkem času (což je vražedná kombinace) a cítí se tak nefotogenticky a neochotně, že raději zachytila své v rámci možností podobné alter ego do linek tuše.

Aldariss

Další blázen do počtu. Kdo už o mě slyšel, nevadí – vysvětlíme, poučíme, za nepříjemnosti se omluvíme.

Tak tedy vážení velevážení. Toto jsem já:

Občanským jménem Jiří Sejkora. Vystudoval jsem HLS FF KHV UPCE. V nezkrácené podobě to znamená Historicko-literární studia Filosofické fakulty Katedry humanitních věd Univerzity Pardubice. Ta zkratka se mi líbí víc. Za sebou mám takovou tu klasickou dřevárensko – larpovou minulost. Tato kapitola dějin je už pravděpodobně nadobro uzavřena.

V současné době již čtvrtým rokem pracuji jako novinář pro Deník.cz (Vltava-Labe Press) – konkrétně pro krajskou redakci Pardubice a to jako fotograf (oblíbená činnost) a redaktor (méně oblíbená činnost dokládající, že každá sranda něco stojí).

Seržant – magie, pára a zelená

Pokud je váš mozek alespoň z části zelený, tohle se vám bude líbit. Román Seržant od Miroslava Žambocha by se dal považovat za poměrně zdařilé dílko militantní literatury. Jak už sám název napovídá, půjde o příběh seržanta armády. Na čistě vojenské téma bylo již napsáno mnohé. Nás však bude spíše než hlavní hrdina, seržant armády jejího veličenstva Lancelot, zajímat svět, ve kterém tenhle brácha Bruce Willice žije a bojuje.

JAm

JAm – pro popis složitá to žena, ale pokusíme se…

JAm, čtěte si to, jak chcete, stejně je to jednoduše Marmeláda.

Jako první z pojmů, které ji snad mohou pomoci charakterizovat, uveďme „výtvarnice“, což ze široka zahrnuje její tvorbu sklářskou, malířskou, šperkařskou a v neposlední řadě i práci kovářskou a restaurátorskou, které se občas věnuje se svým panem kovářem Ondřejem.

Malý přehled steampunkových časopisů

Při příležitosti spuštění steampunkového ezinu se nabízí připomenout, že ač je Steamzine v českém prostředí prvním svého druhu, ve světovém měřítku mu podobných projektů předchází hned několik. V této chvíli pomineme jednotlivá tematická čísla či články v časopisech zaměřených na jiné téma, kolaborativní portály a blogy jednotlivců, a podíváme se na opravdové elektronické ziny, které mají stálý tým redaktorů a vychází většinou jednou za určité časové období.' .