Archiv pro měsíc: Duben 2012

Je libo okurkový sendvič, či jahodovou limonádu jakou pili ve viktoriánské Anglii ?

Jak již název napovídá, bude řeč o originálních viktoriánských receptech a vy máte jedinečnou příležitost si je připravit i doma. Doufám, že se vám budou líbit a hlavně budou chutnat.

Jak již bylo zmíněno v jiných článcích, zabývám se vším, co patří do viktoriánské éry, a co bych to byla za dobrodruha, kdybych neznala a nevyzkoušela také nějaké ty recepty – typické pro tuto mou oblíbenou dobu. Mám ráda uhlazený a nazdobený styl jídelních podnosů, kde vše tvoří mistrovské dílo a to je právě to, co se mi na viktoriánské kuchyni líbí. Jak vše do sebe krásně zapadá a tvoří to celek, který když bychom jen jedinou věc z něj snědli už by byl porušen tan krásný řád. To však neznamená, že nemám ráda speciální chutě, které jsou typické pro viktoriánské recepty.

SteamUp Festival vol. III: Hudební večer ve steampunkovém světě

Prostory pražského klubu HooDoo ožily minulý víkend barvitou společností jako vystřiženou ze steampunkového románu – od dam v korzetech doprovázených vousatými gentlemany po odrbané vynálezce a dobrodruhy navlečené v kůži. Na jeden večer se tu otevřely dveře do steampunkového světa, ve kterém se v průběhu noci odehrála řada nevšedních a zajímavých událostí.

OBRAZEM: SteamUp vol. 3

Magnetik

 

 

 

 

Vítejte na SteamUp. Aneb proč přijít

SteamUp  nám pomalu klepe na dveře. Redaktor STEAMZINE.CZ Jiří Sejkora se proto vydal za organizátorkou Lyrel, z Alia Terra promo group, aby jí položil pár otázek týkajících se jak steampunku samotného, tak připravovaného festivalu SteamUp.

SteamUp se přitom koná již tuto sobotu 14. dubna 2012 od 19 hodin v klubu Hoodoo. Společně s Lyrel Vás na něj samozřejmě srdečně zveme.

Ozubené kolečko: Jak ho neznáte…

Takový jednoduchý symbol – ozubené kolo. Mohlo by se zdát, že je to výraz průmyslové revoluce, nebo dokonce jen technizace společnosti. Přesto, když se na tento symbol podíváme z úplně nezvyklého úhlu, uvidíme daleko víc, než jen kolečko.

Ozubené kolečko patří mezi jedny ze základních symbolů steam kultury. Říci zjednodušeně, že se jedná o vizualizaci technické společnosti naroubované na netechnické principy, jak se to mnohdy podává (aby se vůbec ozubené kolo ve steamu obhájilo) je dosti krátkozraké. Pojďme tedy po stopách kol a zubů. Dostaneme se až do Egypta, kde kolo s držadly symbolizovalo něco úplně jiného, než bychom si mysleli, propojíme otrokářství a víru v Boha, projedeme se na veslici a nakonec se podíváme na obrazovky svých počítačů – budeme sledovat vývoj symboliky ozubeného kola až do současnosti.

Od Plecháče k Iron Manu

Před dvěma lety se vítězem jedné z každoročních soutěží o nejlepší kostým na newyorském ComicConu, Marvel Costume Contest, stala steampunková varianta na Iron Mana. Velice záhy se ale ukázalo, že kostým není originálním výtvorem svého nositele, ale jen přebarveným a trochu upraveným kostýmem postavy Plecháče z nezávislého snímku Heartless: The Story of the Tin Man, natočeném o několik měsíců dříve. Jak to tedy se „Steam Manem“ nakonec bylo?

' .