Archiv pro měsíc: Srpen 2012

Steampunk a anime

Zubatá kolečka, syčící pára a lázeňské oplatky, které vyplivla měděná mašinka? Jak je libo. Stejně tak ale pod tento divný pojem, který stále nedospěl v Čechách a na Moravě k takové známosti, jakou si zaslouží, spadá i klasik Jules Verne. Definicí je spousta, stačí si jen vybrat. Dávná představa o budoucnosti, která se nesplnila, nebo současné romantické přesvědčení o tom, jaká mohla být minulost, anebo paralelní součást vesmíru a času, která se na Zemi zapomněla v 19. století odehrát. Pojďme setímto článkem ponořit do souvislostí mezi steampunkem a fenomény jako jsou anime a manga.

Maličká zpráva o konci světa (FateCon)

Publikováno na Nebe plné vzducholodí, pondělí 20. sprna 2012

FateCon mini, který proběhl včera, by si zasloužil pořádnou, dlouhou (a oslavnou) reportáž – neboť jsem ale dorazila až navečer, nepřísluší mi komentovat část programu, kterou jsem nestihla. Proto tedy alespoň stručné shrnutí toho, co bylo na maličkém conu k vidění zhruba od sedmé hodiny dále.

 

Prostory baru Chicago 1930, kde se con odehrával, byly využity do posledního místečka – vpředu u výčepu probíhal hlavní program, na zahrádce (kam se chodilo přízemním oknem a kde se na grilu rozpalovaly uhlíky) prezentovali Mephit tématické deskovky, v průchozím salonku byl stolek se steampunkovými doplňky, a úplně vzadu se konaly přednášky a promítání (a později i aferparty).

 

První částí programu, kterou jsem večer stihla, byla módní přehlídka, jejíž jádro tvořily modely Red Raven a šaty z dílny Victorian Catherine, doplněné pak dvěma nezařaditelnými kostýmy nepodléhajícími konkrétní značce (provizorně nazvané nejdříve „handmade“, pak „kombinace dobrého vkusu“ a nakonec, vybavuji-li si to správně, „odvážné“). Přehlídka byla zakončena focením před nejbližším alespoň trochu rustikálně vypadajícím plotem, který se shodou okolností nacházel přímo vedle jedné ze smíchovských výpadovek, takže proplétání fotografů mezi auty se střídalo s máváním modelek řidičům – fotografie z tohoto adrenalinového počinu by se snad měly časem objevit na facebooku (viz odkazy níže).

 

Líbí se Vám článek? Pokračování naleznete zde!

Výstava hodin a řemeslné krejčovské dílny

Ráda bych Vás pozvala na velmi zajímavou výstavu zaměřenou na hodiny. Pán, jehož sbírku vídíte před sebou, Vás provede menší místnosti, a Vy mezitím zjistíte, jak začala výroba kukačkových hodin, jak pokračovala, a co vzniklo nakonec. Dozvíte se, z čeho se ty hodiny vlastně skládají, a jak pracná musí být práce hodináře.  Spatříte desítky hodin, které se liší nejen tvarem, ale i mechanismem.

Pokud Vám pouze hodinová výstava nestačí – je zde ke shlédnutí také část krejčovské dílny Stanislava Trnky. Zajímavé je taktéž to, že pán, jenž na výstavě přednáší se vyzná nejen v hodinářství, ale je dokonce vyučený i v krejčovském oboru! Takže pokud se zajímate o staré krejčovské stroje, nebo třeba o první vysavač Oty Pavla, rozhodně sem zavítejte! :)

  • Místo: Zasedací místnost Městského úřadu Rožmberk nad Vltavou
  • Čas: od 30.6.2012 do 31.8.2012, otevřeno denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00
  • Vstupné: 10 Kč

Přijďte na FateCon mini!

Příjďte na FateCon!

Nově vzniklá organizace FateCon Vás po včerejším úspěšném pikniku zve na akci FateCon mini, která se bude konat 19. srpna 2012.

Podle slov FateConu je FateCon skupinou lidí, která chce přinášet větší povědomí o stylech cyberpunk, steampunk, biopunk a post apo pomocí setkání a akcí v Praze. Chtějí podpořit českou komunitu fanoušků a vytvořit prostor, kde spolu mohou komunikovat.

Balú (Nebe plné vzducholodí) osvětluje dění na FateConu například ve svém článku FateCon: Steam/Bio/CyberPUNK (+ postapo) a zároveň odkazuje na sdružení FateCon na FB.

Co se bude dít na FateCon mini?

Dle slov FateConu je program velmi lákavý:

„Přednášky, promítání i živá hudba stylu EBM. K tomu si můžete dát cokoliv k pití na baru a pokecat si s lidmi se stejnými zájmy.  Těšit se můžete i na besedu s jezdci apokalypsy. Příjde také slavný český autor Jiří Walker Procházka. Vstupné bude dobrovolné, aby si každý z vás mohl akci ohodnotit, jak uzná za vhodné.“

FateCon mini
neděle 19. sprna 2012, 12:00
Bar Chicago 1930, U Paliárky 7, Praha
Vstup: 30 kč (v kostýmu zdarma)

Přidat se můžete například skrz Facebook zde.

Korzet a zdraví

Typickou součástí steampunkového šatníku je bezesporu korzet. V poslední době sice bývají jeho alternativou různé živůtky nebo vesty, ale přesto se velká část příznivců steampunku stále drží klasiky a pořizuje opravdový pevný stahovací korzet. Je to oblečení velmi zajímavé. Pořádný korzet dokáže stáhnout pas a výrazně vymodelovat křivky postavy. Záleží samozřejmě na tom, jaký má střih a o kolik centimetrů ubírá na různých místech. Většina korzetů šitých na míru, je tak pevná, že cítíte, že je máte na sobě i při minimálním stažení. Látka korzetu se často podlepuje vlizelínem nebo výztužným plátnem, aby vypadala dobře a vydržela velký tah. Kožené korzety bývají podlepeny terpolínem. Dnešní šněrovačky v sobě mají na rozdíl od těch historických často plastové kostice nebo spirálovou ocel. V některých se vyskytují dokonce pláty oceli pérové. Z oceli bývá také typické korzetové zapínání – korzetové háky.

FOTOREPORT: Prague Gothic Treffen vol. 7

Žena v černém (2012)

Film, na který bych vás chtěla upozornit, sice nemá se steampunkem nic společného a 19. století se dotýká jen okrajově, ale vzhledem k tomu, že mne samotnou překvapilo, že se nejedná o první adaptaci tohoto starého duchařského příběhu, rozhodla jsem se o tom napsat pár řádků a trochu porovnat novinku, která před nedávnem prošla českými kiny se starším filmem, který už je dnes klasikou.' .