Archiv pro měsíc: Prosinec 2012

Krásné steampunkové Vánoce a mnoho úspěchů v roce 2013!

Redaktoři STEAMZINE.CZ Vám přejí příjemné prožití vánočních svátků, mnoho odpočinku, rodinné pohody, spoustu dárků pod stromečkem a mnoho štěstí, zdraví a ještě více steampunku v roce 2013!

Děkujeme za přízen v uplynulém roce a věříme, že budeme moci na článcích a projektech pro neustále zvětšující se počet pravidelných čtenářů pracovat v následujícím roce ještě intenzivněji!

vanoce_pf2013
S blížícím se začátkem roku připomínáme, že stále hledáme nové a nové redaktory a spolupracovníky, kteří by se více (či méně) chtěli podílet na tvorbě e-zinu novými články, povídkami, kresbami, malbami, výrobky, fotkami, či čímkoliv jiným se steampukovoviktoriánskou (a podobnou) tématikou. :)

Dále také hledáme nové projekty, weby a organizace se kterými bychom mohli spolupracovat či se navzájem podporovat a propagovat.

Ozvat se nám můžete na náš e-mail: redakce (v) steamzine (tecka) cz

Budeme se těšit!

Odpolední čaj s Victorian Catherine

STEAMZINE.CZ  se stal partnerem akce „Odpolední čaj s Victorian Catherine“ na kterou Vás srdečně zveme.

Čajový dýchánek s přednáškami na viktoriánské téma se bude konat v Duhové čajovně.
V ceně 200 Kč je obsažen vstup na všechny přednášky, poukázka na konzumaci v čajovně v hodnotě 100 Kč a malý dárek. Moc se na Vás těšíme! :)

caj_catherine

Půlden plný přednášek, příjemné atmosféry, a povídání o všem možném i nemožném. V rámci akce bude otevřen miniobchůdek s možností zakoupení šperků a doplňků značky Victorian Catherine
Cena vstupenky činí 200 kč a jsou v ní obsaženy vstupy na přednášky, 100 kč poukaz na útratu v čajovně ( jídlo, pití) a malý dárek :)
Počet míst omezen, proto doporučujeme rezervaci předem. Rezervujte prosím na rezervace@duhovka.eu , nebo na 775 533 872.

Počet míst omezen, proto doporučujeme rezervaci předem.

Mimoto se můžete těšit na příjemné překvapení… :)

Pozdrav od Paula Marlowe!

Do Steamzine.cz (přesněji řečeno zakladateli Perótinovi, který zařizoval doménu) přišel na podzim roku 2012 pohled s několika portréty královny. Nebylo to od nikoho jiného než od od knižního autora z Kanady, který píše steampunkové historické sci-fi. :)

Následně jsme se skrz osobní stránky Paula Marlowe zkontaktovali:

Dear Mr. Marlowe,

Today I just recieved your postcard, and I was very surprised and also pleased. Thanks a lot for the postcard, althought It was only a few words about your new book – I think about buying it btw – but that shows somebody (and even in Canada!) know about our small comunity in our small country in middle of Europe.
Thanks a lot again, we are working on some advertising about your person, and we also hope in some co-op in the future.

Best wishes and everything,
Marek Lisak (STEAMZINE.CZ – Ezin of Czech Steampunk)

Dear Mr Lisak,Thank you very much for your message! I apologize for not being able to write in the Czech language at all, but I hope that your group is also interested in recent English-language books, such as mine. It is great to know that there is so much interest in 19th century history and culture, and in steampunk, in many different nations. One of my short stories, a Victorian comedy entitled „The Resident Member“ was produced as a radio play in South Africa (in English). It can be downloaded for free as an MP3 file if you would like to listen to it: http://www.paulmarlowe.com/pm/rm.htm

Are there Czech writers of the 19th century you could recommend as steampunk-related, similar to Jules Verne and H.G. Wells? Writers such as Jaroslav Hašek and Karel Čapek are know to English readers in translation, but I don’t know of any Czech science fiction or fantasy writers of the 19th century (though I think Čapek’s R.U.R. would appeal to steampunk fans).

It would be fascinating to learn more about what interests and inspires Czech steampunks, and what parts of history, and alternate history, they are attracted to.

Best regards,
Paul Marlowe

Děkujeme za zkontaktování a důvěru‘ Věříme, že o Paulovi ještě uslyšíme!

Umění hodinářů ze Schwarzwaldu

Od poloviny října mají návštěvníci Muzea Českého krasu v Berouně možnost shlédnout ojedinělou výstavu, která představuje umění lidových hodinářů ze Schwarzwaldu. Kromě běžných a oblíbených „švarcvaldek“ jsou k vidění i skutečné unikáty.

Návštěvníci uvidí přes 60 exponátů dřevěných kolečkových hodin zhotovených hodináři z regionu jižního Německa i Čech od poloviny 18. do konce 19. století. Výstava tak seznámí milovníky hodin se závěsnými a skříňovými hodinami, s hracími píšťalovými mechanismy, tanečními figurkami, skleněnými zvonky a ciferníky s lidovým dekorem. Expozice představuje výběr z unikátní sbírky Miloše Klikara, který hodiny sbírá již přes třicet let.

Celodřevěné hodiny vznikly ve druhé polovině 17. století v oblasti Schwarzwaldu v jihozápadní části Německa. Původně byly hodiny celodřevěné s jednou ručičkou, základem bylo celodřevěné soukolí a vodorovně uložené vahadlo (lihýř) umístěné v horní části jednoduché dřevěné konstrukce. Výroba těchto hodin se velmi brzo rozvinula ve specializovanou řemeslnou výrobu, protože tato oblast Německa poskytovala levnou pracovní sílu a levné dřevo. V místě se nalézaly také sklárny, které dodávaly skleněné zvonky pro bicí mechanismus. První výroby hodin se ujali většinou řemeslníci, kteří vyráběli jiné produkty ze dřeva a výrobě hodin se věnovali až následně.

Koncem 18. století se začaly používat při výrobě hodin mosazné a železné řetězy, navíc se v tomto období začala vyrábět kolečka z mosazi a byla nasazována na dřevěné osy. Těmto hodinám se lidově říkalo “polodřeváky“. Začátkem 19. století došlo k dalším konstrukčním změnám při výrobě těchto hodin, kyvadlo bylo umisťováno již do skříně za bicí mechanismus. Téměř současně s výrobou jicího a bicího mechanismu se jihoněmečtí hodináři snažili vylepšit tyto hodiny hracími a pohybovými mechanismy. Za první takové hodiny byly považovány hodiny s kukačkou, které byly sestrojeny někdy okolo roku 1730.

Za vrchol řemeslné zručnosti jsou považovány píšťalové hodiny s dřevěným hracím válcem, které hrají různé melodie. Součástí mnoha těchto hodin jsou i různé pohyblivé figurky (muzikanti, tanečníci atd.). Tyto hodiny se začaly vyrábět asi od roku 1780, dále pak následovaly hodiny s různými pohyby znázorňující řemeslné výjevy (krejčí šije šaty, voják pochoduje na vartě atd.). Nejcennější jsou různé astronomické hodiny a orloje ukazující více funkcí na jednom ciferníku. Orloje ukazují hodiny, dny v týdnu, měsíce, roky, znamení zvířetníku a také různé fáze měsíce nebo střídání slunce a měsíce (den a noc).

K výstavě je připravený bohatý doprovodný program pro děti. Nejen dospělé zaujme možnost prohlédnout si některé hodiny v chodu a poslechnout si jejich bití i zvonkohry.

Text a fotografie pro Steamzine.cz připravilo Muzeum Českého krasu
www.muzeum-beroun.cz/11/2012/umeni-hodinaru-ze-schwarzwaldu/

' .