Archiv pro měsíc: Leden 2013

Přednášky, filmy a bartitsu (PragoFFest 2013)

Letošní PragoFFest se odehraje 31. ledna – 1. února v Modré škole na pražských Hájích. Steampunkových přednášek a workshopů tu bude celá řada…

Dystopian Wars – steampunková námořní hra
Jaromír Kožiak „Stern“ / čtvrtek 31. 1., 21:00
Přednáška o steampunkové „tabletop wargame“ Dystopian Wars a o světě do kterého je zasazená včetně ukázky nabarvených modelů a toho, jak se to hraje.

Bartitsu – bez hole ani ránu
Robert Waschka + Dům rytířských ctností / pátek 1. 2., 17:00-19:00
Bojové umění Sherlocka Holmese, steampunkový styl. Použití vycházkové či jiné hole, tyče, obušku. Obrana proti noži, tyči, flašce.

Steampunk tajů zbavený
Lucie Svítková „Lyrel“ / pátek 1. 2., 20:00
Každý ho zná, každý o něm mluví. Odkud ale pochází, co ve skutečnosti znamená a čím se vyznačuje? Přehledný úvod do žánru tak, že už nikdy nebudete tápat. Součástí pořadu je projekce a závěrečná debata s posluchači.

Slabikář vzduchoplavce 1
Petr Tomek „Tomek“ / sobota 2. 2., 12:00
Dvoudílná steampunková přednáška o klasických vzducholodích, o jejich konstrukci, rozdělení, řízení… V první části se podíváme na vzducholodě neztužené a poloztužené.

Slabikář vzduchoplavce 2
Petr Tomek „Tomek“ / sobota 2. 2., 16:00
Dvoudílná steampunková přednáška o klasických vzducholodích, o jejich konstrukci, rozdělení, řízení… Ve druhé části budeme hovořit o vzducholodích plně ztužených – o „zeppelinech“.

Abraham Lincoln: Lovec upírů
promítání filmu / sobota 2. 2., 23:00

Alternativní historie ve fantastice
Františka Vrbenská „dis“ + Vlado Ríša / ?
„Hitler neprohrál válku, a tak.“ Omyl, kterýkoliv historický román je AH! Fantastika se bez ní neobejde: co třeba steampunk? AH se týká i osobního života jedinců… nejen v našem žánru. Její uplatnění je mnohem pestřejší a nečekanější. A co paralelní historie a JFK?

Open Gaming: „Venkov svědčí zdraví“
Kristýna Paulová „Kikira“ / ?
„Můj dávný příteli!
Již dlouho jsem neměl to potěšení Vás vidět. Přijmi proto mé pozvání a naštiv mne na mém panství v Lincolnshire. V tomto ročním období je opravdu nádherný a vyléčí Tě z šedivého londýnského vzduchu. Je toho mnoho, o čem bych s Vámi chtěl hovořit…“ Hra ze světa Příběhů Impéria.

ZDROJ: www.steampunkblog.cz/2013/01/of-dilmu-k-bojovemu-umeni-sherlocka.html

„Steampunk in Thailand“ aneb ozubená kolečka na orientální způsob – část I

Adminka Pawornzdroj: http://defloweredvirgin.deviantart.com/art/Modded-275855378

Adminka Paworn

Říká se, že cesty Osudu jsou nevyzpytatelné a nikdo neví, kam nás život zavane. Mě zavál momentálně do pro nás dost exotického Thajska. Do země, která je u nás poměrně oblíbenou dovolenkovou destinací a mnoho lidí si okamžitě vybaví jména jako Phuket, Phi Phi, Koh Samet, Pattaya a mnoho dalších. A v neposlední řadě Bangkok, bránu do jihovýchodní Asie. Město hříchu, luxusu, ale také nevídané bídy.

Co však ale víme o Steampunkové komunitě v této buddhistické zemi? Existuje vůbec? A pokud ano, jak je velká a jaká vlastně je? Na tyto a další otázky se pokusíme nalézt odpovědi prostřednictvím interview, které mi poskytla adminka Facebookové stránky „Steampunk in Thailand„, která si říká Paworn, což je zkrácenina thajského křestního jména Pawornrut. Vzhledem k rozsáhlosti celého interview jsem se rozhodl rozdělit ho na dvě části.

Paworn je mladá a vzdělaná dáma, která loni ukončila studia anglické literatury a svobodných umění na univerzitě Thammasat v Bangkoku. Celé interview tedy proběhlo v angličtině, a já jsem si jej dovolil přeložit do srozumitelné češtiny. Bohužel jsme se osobně zatím nesetkali, náš rozhovor probíhal skrze Facebookový profil „Steampunk in Thailand“, ale třeba se to v budoucnu podaří. Pojďme si tedy společně vychutnat první část našeho malého rozhovoru.

Steampunk párty a slavnostní pokřtění „Mrtvého v parovodu“!

Steamzine.cz chce upozornit své čtenáře, že tato akce se ukázala jako soukromá a pozvánka pouze časopisu XB-1 omylem unikla. Z hlavní stránky měsíčníku už je smazaná. Děkujeme za pochopení.

Redaktoři Steamzine.cz si všimli plánované oslavy a slavnostního pokřtění  „Mrtvého v parovodu“,  které pořádá měsíční XB-1 a na které bychom tím pádem chtěli upozornit.

Steampunk party
proběhne 24. ledna od 19:30 stylově v parní čističce odpadních vod (Papírenská 6, Praha 6 – Bubeneč). Čeká vás bohatý program (prohlídka zajímavé budovy a nezbytné občerstvení) a vedle editora nebudou jistě chybět také někteří z autorů povídek. Každý z návštěvníků jistě ocení, pokud se dostavíte náležitě steampunkově oděni, ačkoli to přirozeně není podmínkou.

Steampunk_party

Více zde: www.casopisxb1.cz/aktuality/ctvrtek-24-ledna-ve-znameni-kniznich-krtu-pozvanka/

Mrtvý v parovodu – svoji první knihou nám nový Konektor udělal radost

Redakce známého časopisu XB-1, která se vylíhla z původní Ikarie, se rozhodla, že je jí časopis málo, a tak se pustila i do oblasti vydávání knih. Chce se věnovat tomu, co ostatní vydavatelství nedělají. Jejím prvním titulem je sbírka steampunkových detektivek z per a klávesnic českých autorů.

Česká steampunková tvorba začíná prožívat mírné vzkříšení. Po útlumu způsobeném boomem pohádkových fantasy se zase i u nás něco děje. Steampunk si vybrala i redakce časopisu XB-1, což je mimochodem bývalá Ikarie. A na světě je vůbec první kniha tohoto nového nakladatelství s názvem Mrtvý v parovodu. Už sám název dává tušit, že se můžete těšit na pořádný steampunk. Vlado Ríša, Leonard Medek, Julie Nováková nebo Lucie Lukačovičová jsou pak zárukou kvalitního čtení. Všechna tato jména jsou ve světě české autorské fantastiky známá a každý z nich se alespoň občas otřel o námět steamu. Tato kniha přináší ale zcela nové povídkové příběhy z víceméně korektní doby páry. Jedná se o detektivní povídky se zajímavými zápletkami a s navzájem se dobře doplňujícími styly psaní, která by ve vašich steampunkových knihovničkách rozhodně neměla chybět.

V povídkách se dostaneme do Londýna, Vídně, dokonce i do Indie a především do Prahy devatenáctého století. Jsou zastoupeny ryze realistic-stories s předpokládaným obsazením i průběhem, ale i fantaskní příběhy s troly a trpaslíky a celá kniha tak dává zajímavou všehochuť, z níž by si měl vybrat každý i sebenáročnější čtenář.

Risa_mrtvy
Mrtvý v parovodu, Kolektiv autorů, 2012, nakladatelství Konektor XB-1

Zdroj obrázku: www.casopisxb1.cz

' .