Archiv pro měsíc: Srpen 2013

SOUTĚŽ: O nejzajímavější steampunkové dílo

Vážení čtenáři,

ve spolupráci s Civil Steampunk jsme pro Vás připravili „Soutěž o nejzajímavější steampunkové dílo“, která je připravena pro všechny kreativní obdivovatele steampunku!

 

1.    cena:     dámský model „Okřídlená“ na míru/pánská košile „Dvouřadá denní“ na míru, vizitkář  + placky „Lady & Gentleman“, plakát A1 dle výběru, rozhovor na Steamzine.cz
2.    cena:    dámská háčkovaná vestička/těžítko „6x jinak“, dámský/pánský přívěsek s řetízkem, plakát A2 dle výběru
3.    cena:    pásek, dámská/pánská brož, plakát A3 dle výběru

Začátek přijímání děl: 1. 10. 2013
Uzávěrka přijímání děl: 15. 10. 2013
Adresa zasílání děl poštou: Pavla Hovorková, Šimonova 7, 163 00 Praha 6 – Řepy
V případě domluvení osobního předání v Praze pište na: info (zavinac) civil-steampunk.cz

Vyhlášení vítězů s vernisáží: 2. 11. 2013

Pravidla soutěže:

•    Do soutěže jsou přijímána díla výtvarného charakteru (kresba, malba, grafika, fotografie, sochy, objekty apod.) maximální velikost 2D formátu je A1, u 3D objektů maximální velikost do 50cm2.
•    Soutěž je anonymní: 2D díla musí být podepsána zezadu, 3D díla zespodu – včetně kontaktních údajů (jméno a příjmení, telefon, e-mail, adresa).
•    Věk autora není omezen.
•    Díla budou po ukončení soutěže vrácena autorům na jejich náklady a to buď osobním vyzvednutím, nebo zasláním na jejich vrub.
•    Porota složená z redakce Steamzinu a Civil Steampunku vybere 3 díla, která budou oceněna. Proti rozhodnutí poroty se nelze odvolat.
•    Všechny soutěžící autory porota obešle e-mailem s pozvánkou na vyhlášení vítězů, kde bude upřesněn čas a místo konání (v Praze).
•    Oceněným autorům budou ceny dány na místě vyhlášení vítězů. Pokud se autor nedostaví, cena se předá dle další vzájemné domluvy.

Civil-steampunk.cz

Módní obuv 19. století

Druhá část článku o obuvi 19. století naší redaktorky Melissy nám odkryje konkrétní typy módní obuvi 19. století. Chcete se dozvědět něco více o historii a pozadí oblíbených kotníčkových šněrovacích bot, nebo vojenských holínkách? A jaká vlastně byla sportovní obuv v 19. století?

Na počátku 19. století byl v módě civilnější styl odívání než v předchozích obdobích a začaly se stírat rozdíly mezi desingem obuvi aristokracie, měšťanů a podnikatelů. Jejich boty se lišily spíše použitým materiálem, kvalitou, vypracováním a opotřebovaností. Ze střevíců vymizely zbytečné ozdoby a tretky a vytratil se i červený podpatek diferencující obuv šlechticů, což bylo dříve typickým prvkem.

Na začátku 19. století udával módní tón v Evropě Napoleon Bonaparte. Dámy v tomto období nosily lehounké střevíčky bez podpatku. Svršek býval z hedvábných materiálů a jeho barva se ladila s barvou toalety. Tato obuv byla v módě v podstatě od popravy Marie Antoinetty (1793) až do počátku 40. let 19. stol. Měnil se pouze tvar špičky od úzké protažené, až po výrazně hranatou.

Po odeznění empíru se vrátily do módy dámské podpatky, což mělo souvislost s tancem a oblibou vídeňského valčíku. Ten vládl v Evropě bezpochyby až do konce 19. stol. Podpatek byl potažen materiálem svršku, což býval brokát, hedvábné látky nebo dokonce i samet. Později se začaly objevovat i lakované podpatky lehce projmutého jakoby špulkovitého tvaru. Byly posunuty blíže ke středu obuvi, čímž se opticky zkracovalo chodidlo.

' .