Archiv pro měsíc: Srpen 2014

Victorian Catherine´s and Steamzine picnic report

Netradiční letní piknik, který letos již po čtvrté pořádala majitelka módního salónu Victorian Catherine ve spolupráci s českým internetovým magazínem o věcech steampunkových, Steamzine.cz, přilákal širokou škálu účastníků. V Praze ve Vojanových sadech se sešlo více jak sedmdesát příznivců steampunku, viktoriánské éry a dalších historizujících i fantastických stylů.

 

23. Srpna ožily pražské Vojanovy sady přehlídkou rozličných kostýmů a také poprvé i doprovodným programem. Možnosti posedět v příjemné společnosti letos využilo téměř osmdesát zájemců, což je asi nejvyšší číslo za dobu pořádání akce. Již před druhou hodinou odpolední se prostory upraveného parčíku zaplnily dekami a piknikovými košíky.

10561779_280547118798473_4748206885875592596_n10612970_280547168798468_1043610929601813552_n

Akce před lety začala jako malé setkání pro příznivce značky Victorian Catherine. Tato umělkyně se specializuje na viktoriánskou éru a především na výrobu dobových oděvů i doplňků. Původně se sraz konal na Vyšehradě. Jednoduchý program zahrnoval focení a posezení v creperii (palačinkárna) U slepé kočičky. Účastníkům ani organizátorům to však nestačilo a rozhodli se rozpracovat ambiciózní projekt, který by se přiblížil zahraničním piknikům, které jsou v subkulturní společnosti velice oblíbené. Následující rok tedy pokusně přišel první piknik konaný v Grebovce. Slavil úspěch, a tak se akce začala pravidelně opakovat a samozřejmě se s ní výhledově počítá i do dalších let.

Péče a ochrana o alabastrovou pleť

Dnes bych se ráda vrátila k tématu, které tady v době letních dovolených a opalování u moře bude možná působit trochu jako provokace, a to ke kultu porcelánově světlé pleti. V mém předchozím článku, který byl zveřejněn 18.2.2014, jsem objasňovala z různých pohledů, proč bývala v dobách minulých tolik žádaná světlá kůže bez známek opálení. Nyní bych ráda přidala pár rad pro ty, kteří světlou pokožku mají nebo o ni usilují.

Alabastrovou pletí se rozumí nejen absence opálení a pigmentových skvrn, ale kůže čistá, bez ucpaných pórů, zarudnutí, vrásek a mastného nádechu. Alabastr je vlastně vzácný druh bílého mramoru – průsvitná forma sádrovce. Zajímavostí pro mne bylo, že sochy se z alabastru netesají, nýbrž odlévají ve formách po jeho nadrcení na jemný prášek a smíchání s pryskyřicemi. Proto takové sochy mají velmi hladký povrch s přesnými detaily.

Péče o světlou pokožku je poněkud náročnější, než o tu opálenou. Sice na ní tolik nejsou vidět vrásky a drobné jizvičky, na druhou stranu ale více vyniknou pupínky a rozšířené žilky. Špatně se i shání vhodná kosmetika. Např. ženy se světlým fototypem, které se špatně opalují, měly donedávna v obchodech velmi malý výběr světlých odstínů makeupu. Nyní se nabídka zlepšuje, což je dáno i módou. Zájem o opálení totiž v poslední době klesá díky větší informovanosti na téma kožních nádorů způsobených slunečním zářením. Určitě každý z nás v souvislosti s nadměrným opalováním slyšel o melanomu, někdo dokonce o basaliomu a spinocelulárním karcinomu. Roste i v osvěta v prevenci těchto nádorů. Také v naší zemi probíhá každý rok v květnu akce zvaná Evropský den melanomu, kdy si u vybraných kožních lékařů můžete bezplatně nechat zkontrolovat kůži a zejm. podezřelá mateřská znaménka.

A proč o tom tady píšu? Inu protože světlá pokožka, ať už přirozeně se špatně opalující nebo uměle zesvětlovaná, je daleko náchylnější ke spálení sluníčkem. Proto je potřeba dodržovat celou řadu opatření, jak ji před takovým poškozením chránit. Což bude zmíněno i dále.

Zde bych chtěla jen podotknout, že nejsem příznivcem drastického zesvětlování kůže. Alabastrová pokožka se mi líbí, ale myslím si, že by se to nemělo přehánět. Některé postupy k jejímu dosažení, zejm. domácí recepty, vám mohou zdravotně velmi uškodit. Udržování alabastrové pokožky by se mělo prolínat celkovým životním stylem. Od stravy a různých návyků, až po ochranu před sluncem a péči o pokožku po slunění.

steampunk_ladies by s-t-a-r-gazer.deviantart.com

' .