Archiv pro měsíc: Září 2014

Čeští steampunkoví autoři: Barbora Lyčková

Bára Lyčková (Balú) je velkou popularizátorkou steampunku v českém prostředí, na kterou jste možná narazili v souvislosti se steampunkovým blogem Nebe plné vzducholodí.

Ten vznikl v roce 2010 jako dílo dvou steampunkových nadšenců. Dnes už ho vede sice jen Balú, ale přesto je to jedna z nejvýznamnějších českých žánrových stránek. Se steampunkem se setkala přibližně před sedmi lety, ale pořádně se s ním seznámila až o rok později, kdy žila ve skotském Glasgow. Koneckonců, když uvrhnete náruživého čtenáře fantastiky mezi viktoriánské stavby a přidáte trochu mlhy a hodně deště, nic jiného, než nadšení pro steampunk z toho ani vzejít nemůže. Dnes se věnuje převážně překladům cizojazyčné literatury, uveďme například titul Děti víl od Stefana Bachmanna.

Zajímavostí je, že se autorka striktně nedrží klasifikací. To, co steampunk je či není vnímá velice otevřeně Z jejího pohledu vychází zcela jednoznačně z literatury, ale už dávno se na ni neomezuje. Naopak na sebe může vzít celou škálu rozličných podob a každý ho může vnímat jinak. Na úvahu o tom, jak tento subžánr chápe se můžete detailně podívat na http://www.steampunkblog.cz/p/paropunk.html. K definicím Bára došla po několika letech hlubokého zájmu o toto téma.

 253128_10151163730010822_1507368153_n 15733496 945272_470177559740308_1859654015_n

Věk páry

Miluji Londýn, jediné město na světě, které je celé poháněno silou páry. Tradiční nositel pokroku, centrum celého světa. Hlavní část toku řeky Temže je svedena do obrovských podzemních tunelů, kde jsou umístěny dokonalé vysokotlaké parní nádrže – pohromadě je drží nejen jejich pouzdro z odolné slitiny, ale i tisíce tun okolní zeminy a skály, nikdy se neroztrhnou. Bušící srdce našeho města, které rozvádí živiny do každičké jeho buňky.

Ještě o pomyslné patro níž najdeme monstrózní vysoké pece, ve kterých každý den končí na pět set vlaků plných uhlí. Přímo k nim vede železnice. Jen tak je možné zajistit, aby byl přísun paliva dostatečně rychlý. Tisíce dělníků střídajících se ve dvou směnách den za dnem dávají pozor, aby oheň nikdy nevyhasl. Žár z uhlí, mění vodu v páru, která je rozváděna systémem měděného potrubí do každého kouta města. Každá továrna i domácnost je napojená na tenhle dokonalý systém.

Kdysi jsem slyšel, že kdybychom najednou všichni zmizeli, ženy muži děti i královská rodina, tlak v trubkách vydrží týden a oheň pod prázdnými nádržemi bude hořet ještě dalších pět dní, teprve potom by Londýn zemřel. Naštěstí se tohle nemůže nikdy stát. Protože pokud jsou pece srdcem Londýna, potom je Londýn srdcem celé naší civilizace. A lidstvo, náš pokrok, naše vědomosti, to všechno nemůže nikdy skončit. Kola se budou vždy otáčet a směřovat kupředu.

Na povrchu je z celého podzemního komplexu vidět jen vyústění větracích šachet a obrovské komíny, které celé dny i noci nepřetržitě chrlí černý dým, který se mísí s londýnskou mlhou a pokrývá většinu města vrstvičkou černého popílku. V tomhle a prakticky všech dalších ohledech se pátek šestého září roku 2052 nelišil od ostatních dnů.

Nebydlím moc daleko od místa svého zaměstnání, obvykle se musím den co den ponořit do lidského proudu jen na krátkou chvíli, projít dvěma ulicemi, vyhnout se třem soupravám nadzemní dráhy a poslechnout jeden stařičký syčící semafor, jehož zpuchřelé těsnění propouští páru, která v malých gejzírech uniká. Jen někdy, když přespávám u své přítelkyně, slečny Emily, potom to mám do práce o něco dál.

steampunk-london

Čistírenská noc a komínový den

Milí čtenáři,
chtěli bychom Vás upozornit na možnost prohlídky staré čistírny odpadních vod v Bubenči již o tomto víkendu v rámci Dnů evropského dědictví 2014.

cistirnabubenec
OFICIÁlNÍ POZVÁNKA:

Čistírenská noc a komínový den

Přijďte si v noci z 5. na 6. 9. 2014 vychutnat neobyčejnou atmosféru nočních prohlídek, nasvícené čistírny, zvuku parních strojů, kávy v industriálu a NOČNÍCH VÝSTUPŮ NA KOMÍN a slaňování komínem do čistírny za asistence školených instruktorů.
Program pokračuje i druhý den.

5. 9. 2014 18:00 – 01:00
6.9. 2014 10:00 – 18:00
(v případě zájmu budeme program prodlužovat)

Informace k výstupům na komín:
– doporučujeme pohodlné oblečení a boty s hrubší podrážkou
– jistící a ochranné prostředky zajišťujeme
– věkové omezení: 10 let v doprovodu dospělé osoby a souhlasem zákonného zástupce
– cena: výstup i sestup pouze po vnější straně komína 100,- Kč, výstup po vnější a sestup po vnitřní straně 150,- Kč

Rezervační systém na prohlídky zde.

ZDROJ: www.staracistirna.cz; fotografie zde.

' .