Archiv pro měsíc: Listopad 2014

Plnou parou: Antologie retrofuturistické fantastiky

plnouparou-frontRetrofuturistická antologie Plnou parou editora Martina Šusta je nádhernou ukázkou toho, jak by měly knihy obdobného typu vypadat. Představuje nám dvanáct povídek zahraničních autorů, kteří nás zručně provedou rozličnými retrofuturologickými světy. Světy subžánru, jenž je v poslední době často užívaným, populárním a mystifikovaným. Tento sborník by mohl napomoci pochopení problematiky, protože vedle již známějšího steampunku přináší i další subžánry náležící do tohoto označení.

Retrofuturismus je totiž celý umělecký směr projevující se nejen v literatuře, ale také v dalších formách umění. Vychází z alternativních představ o budoucnosti, které vznikaly v minulosti, tj. v době, kdy se rozvíjelo určité odvětví či technologie v oblasti vědy či techniky. Je to tedy to, co si myslíme, že si kdysi lidé představovali o tom, jak by to mohlo být. Tento pojem pak zastřešuje různé subžánry. Ať už zmiňovaný steampunk, či dieselpunk, teslapunk, gaslamp fantasy a jiné. Retrofuturismus tedy není jen steampunk, což by si čtenář neznalý terminologie měl domyslet záhy po přečtení několika povídek. Vysvětlení v knize přináší i úvod editora, kde je tato problematika zlehka nastíněna.

V poslední době u nás nevychází mnoho sborníků se současnou zahraniční fantastikou, a tak je dobře, že po New Weirdových Trochu divných kusech přichází k českým čtenářům reprezentativní výběr povídek více či méně známých autorů. Kniha na první pohled upoutá nádhernou obálkou Pavla Trávníčka. Barevně sladěné a tematicky pojaté prostředí alternativního fantastického světa patří k velice povedeným uměleckým dílům. Úžasná jsou i abstrahovaná loga zdobící stránky kapitol. Grafická úprava i design jsou velice propracované a nádherně sladěné. Sama kniha je pak velmi kvalitně zpracovaná. Vrcholem je zdařile provedená tvrdá vazba s bílým emblémem hlavního motivu ochranného papírového přebalu.

' .