Archiv pro měsíc: Listopad 2015

Hrdinové Petra Schinka se bijí „Jak lvové“

741Letos se nejen fanoušci steampunku mohli dočkat několika titulů, které by jistě neměly ujít jejich pozornosti. Jedním z těch titulů je jistě žhavá novinka Jak lvové. Kniha vyšla minulý týden a my vám rovnou přinášíme recenzi!

Petr Schink se po pauze vrací na scénu s novým románem, který čtenářům přineslo nakladatelství Epocha. Po první steampunkově laděné sbírce povídek s názvem Století páry se Schinkův hlavní hrdina Fastynger van Hauten konečně dočkal i plnohodnotného románu. Už anotace slibuje skvělý zážitek – svět plný roztodivných strojů, tajuplné alchymisty a prostředí dělnických slumů, kde pojmy „špína a smrad“ nabývají na významu.

Autor, jenž se na střídačku věnuje svým dvěma literárním hrdinům – Charliemu Parkerovi a Fastyngeru van Hautenovi, se tentokrát vrátil ke  druhému jmenovanému. Fastynger van Hauten je dosti rozporuplná postava. Na jednu stranu ostřílený pistolník, který se neštítí brát i nejhorší zakázky, aby vydělal nějaký ten peníz na živobytí (a nějaké ty radovánky), a zároveň tak trochu floutek a tak trochu lump, protože vlastní prospěch je pochopitelně na prvním místě v prioritách, což někdy nemusí být dobré pro ostatní. Okolí, v němž žije, také není žádná rajská zahrada, ale nechutné špinavé místo plné chudoby a bídy. Místo, kde život jednotlivce nemá žádnou cenu, pokud vám za něj někdo dobře nezaplatí. Jeho protivníci jsou nejen obludy, ale i lidské stvůry a on je nesčetněkrát donucen řešit své problémy radikálně a s nemilými následky. Navíc tentokráte není v sázce jen jeho život…

' .