Žena v černém (2012)

Film, na který bych vás chtěla upozornit, sice nemá se steampunkem nic společného a 19. století se dotýká jen okrajově, ale vzhledem k tomu, že mne samotnou překvapilo, že se nejedná o první adaptaci tohoto starého duchařského příběhu, rozhodla jsem se o tom napsat pár řádků a trochu porovnat novinku, která před nedávnem prošla českými kiny se starším filmem, který už je dnes klasikou.

Děj začíná v Londýně, kde je mladý právník Arthur Kipps pověřen úkolem projít a zajistit písemnosti, které zůstaly v rezidenci Eel Marsh House po jejím zesnulém posledním majiteli. Odjíždí proto vlakem do zapadlé přímořské vesničky, na jejímž okraji se sídlo nachází. Od začátku je vesničany přijímán s jakýmsi chladem až averzí. Cítí, že zde není vítán, ale protože mu jde o kariéru, je rozhodnut své poslání splnit. Když konečně najde člověka ochotného ho do domu zavést, zjišťuje, že se jedná staré ponuré stavení, které je ještě navíc po několik hodin odříznuto od pevniny přílivem. Při třídění dokumentů je rušen různými znepokojivými zvuky, které ho nutí procházet domem a hledat jejich zdroj. Nakonec zahlédne tajemnou ženu zahalenou v černých staromódních šatech z 19. století. Po návratu na pevninu ve vesnici zemře malé dítě. Přestože to vypadá jako nehoda, lidé z toho Artura obviňují a naléhají na něj aby odjel pryč. On bohužel setrvává a při práci v domě postupně odhaluje strastiplný příběh ženy v černém a její touhu po pomstě sahající až za hrob. Záhadná úmrtí dětí s ní velmi úzce souvisí. To už je ale na cestě do vesnice Athurův malý syn a náš hlavní hrdina začíná boj s časem, aby zlomil prokletí ženy v černém, zachránil svou rodinu a zastavil nesmyslné vraždění nevinných dětí.

Žena v černém r. 2012

Když jsem četla, že 23. února 2012 má v našich kinech premiéru nový film s Danielem Radcliffem v hlavní roli, vůbec mě nenapadlo že se jedná o jednu z dalších adaptací známé knihy od britské spisovatelky Susan Hillové. Hororový příběh Žena v černém poprvé vyšel v roce 1983 a byl tak oblíben, že se dočkal několika adaptací. Britský dramatik a televizní scénárista  Stephen Mallatratt podle něj napsal stejnojmennou divadelní hru, která se poprvé hrála v roce 1987 v divadle Stephen Joseph Theatre-In-The-Round ve městě Scarborough. V roce 1989 měla světovou premiéru v londýnském West Endu a poté se s úspěchem hrála další dvě dekády. Mimochodem tuto hru má momentálně ve svém repertoáru pražské divadlo Na Fidlovačce. Takže na ni můžete v případě zájmu zajít. Režíruje Ondřej Brousek a v hlavních rolích jsou obsazeni Zdeněk Maryška a David Hák.

V roce 1993 Ženu v černém odvysílalo britské BBC radio 5 v režii Chrise Wallise. V roli hlavní postavy se vystřídali herci Robert Glenister a John Woodvine. V roce 2004 byla pro BBC radio 4 adaptována ještě jednou, a to Mikem Walkerem. Tentokrát se režie ujal John Taylor a hlavní roli hrál James D’Arcy.

Nejznámější adaptací tohoto díla je televizní film z roku 1989. Režíroval ho Herbert Wise a v hlavních rolích se představili Adrian Rawlins (známe ho jako Jamese Pottera ze série o Harrym Potterovi) a Pauline Moran (slečna Lemonová ze seriálu Hercule Poirot s Davidem Suchetem). Tento film jsem také viděla a nepřišel mi vůbec špatný, i když dnešnímu diváku by se zdály některé scény spíše vtipné než strašidelné. Navíc herecký výkon Adriana Rawlinse je zde dle mého názoru takový trochu prkenný.  Film byl svého času velmi dobře hodnocen a má své oblíbence i dnes. Novější verze se od něj v některých detailech i postavách trochu liší. Například v hlavní hrdina nebyl v původním filmu vdovec, ale jeho žena byla naživu. Také závěr filmu je trochu jiný.

Pauline Moran v původním filmu z r.1989

Letošní filmové zpracování takové více ponuré a na rozdíl od původního filmu ženě v černém téměř nevidíme do tváře. Dům, ve kterém se odehrávají nejděsivější scény je obklopen stromy, mlhou a Úhořím močálem a má mnohem tíživější atmosféru než dům bičovaný větrem, který byl k vidění v původním filmu.  Jediné, co mi tu nějak nesedí, je představitel hlavní role. Ne, že by jeho hraní nebylo přesvědčivé, ale na to, že představuje cca třicetiletého otce, vypadá poněkud mladě. Přece jen není to tak dávno, co Daniel Radcliffe bavil mladší generaci coby Harry Potter a podle komentářů k recenzím na Internetu, nejsem jediná, které přijde, že se pro tento horor typově nehodí. Nicméně až na tento malý nedostatek se mi film docela líbil a dobře jsem se bavila. Není to horor, který by vás dějově nějak výrazně překvapil, ale napětí a nepříjemné mrazení v zádech při něm jistě mnozí z vás zažijí a i ti otrlejší se při některých scénách zaručeně leknou.

Použité prameny:

http://www.csfd.cz/film/282928-zena-v-cernem/

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Woman_in_Black

http://www.csfd.cz/film/80522-woman-in-black-the/

http://knihy.abz.cz/prodej/zena-v-cernem-mrazivy-pribeh-ze-stare-anglie

http://www.fidlovacka.cz/divadelni-hra/zena-v-cernem

1 komentář: „Žena v černém (2012)

  1. Já musím přiznát, že sama horory moc nemusím. Ale na tento film jsem se podívala a udělalo to na mě docela kladný dojem :) Provedení mi přišlo moc hezké, ale musím s tebou souhlast.. Daniel je prostě Harry :)

Napsat komentář