“Steampunk in Thailand” aneb ozubená kolečka na orientální způsob – část II

Paworn.2V minulém díle našeho rozhovoru s adminkou Paworn o steampunku v Thajsku jsme se dověděli něco málo o historii a současnosti, jak thajská společnost přijímá lidi, kteří se zajímají o steampunk a kolik takových vlastně je.

Dnes budeme pokračovat na téma pořádané akce, steampunkoví umělci, kluby, a tak dále. Tak tedy zatopme pod kotlem a jdeme na to…

SZ: Jak je to s akcemi se zaměřením na Steampunk, konají se zde nějaké?

AP: Ráda bych, aby tomu tak bylo, ale je nás příliš málo. Dokonce i Gothická scéna je zde velmi, velmi malá.

SZ: A jak jsou na tom příbuzné styly, jako např. Dieselpunk, Cyberpunk, Biopunk, Lolity atd. …?

AP: Navzdory vnucované konformitě, o které jsme již hovořili, je zde velká komunita Cosplay (více o to, co to vlastně Cosplay je zde). Z nějakého důvodu thajská společnost lépe přijímá novinky, které přijdou z Japonska, než ty západní. Z tohoto důvodu to zde mají celkem dobré i Lolity. Ale těžko zde potkáte někoho, kdo by svým stylem opravdu žil. Lidé se oblékají stále stejně konformně. A pokud už se někdo obléká jinak (ve smyslu subkultur), lidé si to spojí s Cosplay místo s určitým životním postojem a stylem. Velmi mě to mrzí, ale je to lepší, než nic.

SZ: Existují v Thajsku firmy, které vyrábějí steampunkové oblečení a doplňky? A co „lidová tvořivost“?

AP: Vím o jedné Američance žijící v Thajsku, která vyrábí steampunkové oblečení a doplňky. Ještě jsem si od ní nic neobjednala, ale na fotkách její věci vypadají velice dobře. Link na její web: www.ladyheathersfashions.net

SZ: Působí zde nějaká umělecká scéna (malíři, fotografové, spisovatelé, muzikanti atd.), která by se steampunkem jako takovým zabývala, nebo jí alespoň byla ovlivněna?

AP: Nevím o ničem. Občas se vyskytne někdo, kdo namaluje steampunkově laděný obrázek, ale to je tak všechno.

SZ: Znáš nějaký specializovaný podnik (hospodu, bar, nebo klub) ve steampunkovém stylu, který bys nám při návštěvě Thajska mohl doporučit?

AP: Ano, jeden znám. Jmenuje se „The Iron Fairies“ (bohužel není provozován Thajci, ale cizinci) v Bangkoku, v části zvané Thonglor. Není to čistý Steampunk, ale nejvíce se to ke Steampunku blíží. Je to malý a útulný bar, zařízený jako vílí domek. Je prostě nádherný a chtěla jsem si vytvořit jeho repliku v The Sims (haha, teď jsem na sebe práskla, že pařím The Sims ). Mívají tam také živé jazzové koncerty, což je velice příjemné.

The Iron Fairies Winebar
The Iron Fairies Winebar

SZ: Chtěla bys říci ještě něco jiného našim čtenářům?

AP: Myslím, že jsme už probrali snad všechno, doufám, že toho není příliš mnoho. A díky za váš zájem.

SZ: My děkujeme za rozhovor.

Rozhovor s adminkou Paworn proběhl na přelomu let 2012/2013 podle kalendáře našeho a let 2555/2556 podle kalendáře thajského.

Napsat komentář