Malý přehled steampunkových časopisů

Při příležitosti spuštění steampunkového ezinu se nabízí připomenout, že ač je Steamzine v českém prostředí prvním svého druhu, ve světovém měřítku mu podobných projektů předchází hned několik. V této chvíli pomineme jednotlivá tematická čísla či články v časopisech zaměřených na jiné téma, kolaborativní portály a blogy jednotlivců, a podíváme se na opravdové elektronické ziny, které mají stálý tým redaktorů a vychází většinou jednou za určité časové období.

Steampunk Magazine se objevil z ničeho nic v roce 2007, a záhy se stal snad nejznámějším periodikem, věnujícím se žánru, který má ve jménu. Vychází přibližně jednou za půl roku a představuje steampunk zejména jako (sub)kulturu, i když tradiční recenze, informační články a literární příspěvky se v něm objevují také. Na přidruženém fóru se často debatuje o punkové stránce žánru a samotní vydavatelé působí poněkud anarchisticky – rozhodně je vydává nakladatelství, které je na vlastní nezávislost velmi hrdé. Zvláštností tohoto periodika je důsledné využívání licence Creative Commons, která umožňuje volné šíření a upravování veškerého obsahu zinu.

Dalšími dvěma časopisy, jejichž jména se pevně drží v podvědomí steampunkových fanoušků, jsou angloamerické Exhibition Hall a Gatehouse Gazette. První z nich, který začal vycházet v roce 2009, je vydáván dodnes; jedná se o periodikum zaměřené na steampunk jako celek, od módy po hudbu, literaturu a technologii, včetně čtenářských povídek a ilustrací. Gatehouse Gazette ukončil svou činnost dvacátým prvním číslem v listopadu 2011, ačkoli redaktoři a stálí přispěvatelé neustále publikují v přidruženém blogu eseje a tématické články.

Okolo roku 2008 vznikl také steampunkový a viktoriánský The Willows Magazine, který skončil kvůli finančním problémům v roce 2009.

Kromě velkých zinů, které si již vydobily místo ve steampunkovém světě, se občas objeví i menší projekt. Za poslední dva roky to byl The Lovelace Reader, který se v této chvíli nachází na existenciálním rozcestí, a španělský El Investigador, který nedávno vkročil do druhého ročníku. Španělé mají vůbec velmi aktivní komunitu – kromě časopisu pořádají ročně několik conů a mají mimo jiné i třeba pravidelný podcast.

Steamzine se má v úmyslu profilovat jako internetový zine, nicméně doufáme, že v budoucnu by se jeho odnoží mohlo stát i tématické e-bookové číslo. Snad se mu podaří vytvořit v nepříliš daleké budoucnosti důstojný český protipól velkým zinům steampunkového světa.

Zdroje obrázků: Steampunk Magazine; Polaroids del Frasco

2 komentáře: „Malý přehled steampunkových časopisů

  1. Díky za připomínku! Nicméně myslím, že krom zavádějícího názvu nemá SET se steampunkem nic společného – je to zine pro teoretické články o sci-fi a fantasy.

Napsat komentář