Steampunková linie na Festivalu fantazie 2013!

Steampunková linie na Festivalu Fantazie 2013 se koná 5. – 7. července v Chotěboři v KD Junior, v místnosti č. 1. Jaká bude první steampunková linie na největší fantazijní akci v ČR? S kým se můžete setkat a jaké vás čekají přednášky, workshopy, filmy a dokonce i divadelní představení? Na to Vám odpoví náš program.

Děkujeme Sarden.cz za uveřejnění programu, který můžete najít zde.
Organizoval a linii připravil tým STEAMZINE.CZ v čele s šéfredaktorkou Margueritte. Těšíme se na Vás a doufáme, že si to pořádně užijeme!


KOMPLETNÍ PROGRAM STEAMPUNKOVÉ LINIE NA FF 2013:

Pátek 5. července 2013

9:00 TV dokument – Cesty Julese Vernea

10:00 Tajemství ocelového města – STEAMZINE.CZ + Ludvík Ráža (5318 F, N)
Fantastický dobrodružný příběh na motivy románu Julese Verna od režiséra Ludvíka Ráži. Dva bohatí muži se rozhodnou vybudovat města. Fortuna chce žít v míru, zatímco Ocelové město vyrábí obrovskou bombu se záhadnou látkou. Na scénu proto přichází tajný agent, jenž má zachránit Fortunu před zničením.

12:00 Zuzka Žďárská – Austenovské zmršeniny II. (5325 P, N)
“Nejen ve filmovém prostředí se občas tvůrci (ne)vyznamenali. Knižní zmršeniny klasických románů a jako přídavek největší filmové špeky. Občas to ani není k smíchu ;)”

13:00 STEAMZINE.CZ – Steam, Diesel a Cyber punk v hudbě (5314 P, N)

Program běží ve Velkém sále KD!

Steampunk, Dieselpunk a Cybepunk jsou žánrové styly barvité a vizuálně zajímavé. Jak si však stojí po hudební stránce? Existují vyloženě žánrové kapely, nebo pouze používají stále populárnější image? Na tuto otázku odpoví krátká exkurze do stěta zvuku.

14:00 Scarlett Rauschgoldová (Darth Zira) – Hétery a heroiny novověku (5304 P+B, N)
“Ve starověkém Řecku byla hétera něco jako v Japonsku gejša. Ve středověku tato profese zmizela, aby se zhruba po tisíci letech znovu objevila. Samozřejmě v trochu jiné podobě. Ale jako ve starověku i tyto dámy kolikrát “”psaly dějiny”” a konaly vpravdě hrdinské skutky. Jen učebnice o tom cudně mlčí.”

15:00 Barbora Lyčková (Balú)- Amatérské steampunkové filmy (5301 P+F, N)
“Přijďte se podívat na komentovaný průřez krátkými filmy povětšinou angloamerických steampunkových fanoušků, kteří se rozhodli “”natočit steampunk””. Najdou se tu jak kousky zdařilé, tak případy, které dopadly podstatně hůř… Rozhodně je na co se těšít – a čeho se bát!”

16:00 Scarlett Rauschgoldová (Darth Zira) – Hrdinky a kurtizány viktoriánské éry (5313 P+B, N)
Královna Viktorie, po které je celá tato doba nazvaná, rozhodně není jedinou ženou, ji velmi významně ovlivnila. Třeba na módu měly jiné panovnice daleko větší vliv. A nejen ony – právě 19. století je dobou, kdy se začínají rodit celebrity v moderním slova smyslu. A též ženy hodné následování…

17:00 Barbora Lyčková (Balú) – Aurora – steampunkový film (5302 F, R)
Kapitán Emerson a posádka vzducholodi Aurora čelí otrokářům, kteří unesli kapitánovu ženu. Třicetiminutový steampunkový film australských fanoušků (české titulky).

18:00 Scarlett Rauschgoldová (Darth Zira) – Stručná historie krinolín a fraků (5309 P+B, N)
Kdo miluje steampunk, musí samozřejmě zbožňovat i viktoriánskou módu. Vydejte se tedy proto spolu se mnou na rychlou procházku devatenáctým stoletím. Uvidíte, jak se pánská a především dámská móda během této doby měnila a vyvíjela. Neopomeneme ani klobouky, rukavičky, šperky a jiné módní doplňky.

19:00 Martina Bellovicova (Zlyhad) – Steampunk v současné literatuře (5316 P, N)
Průřez současnou literární tvorbou ve steampunkovém žánru se zaměřením na zahraniční autory. Chcete-li se dozvědět, co číst, co naopak v žádném případě nečíst, a získat přehled i o dílech, která jsou na našem trhu méně dostupná, je tato přednáška to pravé pro vás.

20:00 Petra Slováková (Gabrielle Taroka) – Steampunk ve filmu (5311 P, N)
“Filmová “”steampunková”” tvorba má u nás poměrně stabilní základnu a ne nadarmo jsou filmy českých režisérů v tomto žánru celosvětově uznávány. Odhalíme, co se skrývá v Ocelovém městě, tajemství Zlaté armády, i proč Adéla ještě nevečeřela. A samozřejmě mnoho dalších tipů na zajímavé žánrové filmy…”

21:00 Pavla Hovorková – Civil Steampunk (5328 C, N)
Projděte s námi dveřmi do fantazie všedního dne a už je nezavírejte. S kouskem Civil Steampunku se budete cítit výjimečně. Móda a styl inspirovaný steampunkem, který je uzpůsoben dennímu nošení, proto CIVIL STEAMPUNK.

22:00 Barbora Fričová, Božena Klodová, Agáta Horáčková, Natan Horáček – Steampunk impro (5305 C+W, N)
Vydejte se s námi na dlouhé dobrodružství na palubě vzducholodí! Můžete se těšit na hodně páry, absinthu atd. v podobě improvizovaného divadla. Kam se vydáme a co s námi bude, je ve vašich rukou!

Sobota 6. července 2013

9:00 STEAMZINE.CZ – STEAMprojection (5327 F, N, E)
Let’s see on favorites steampunk short films. We look forward for exaple to The Mysterious Explorations of Jasper Morello, Invention of Love and suprising clips! /Pojďme společně shlédnout oblíbené steampunkové krátké filmy. Můžeme se například těšit na The Mysterious Explorations of Jasper Morello, Invention of Love a překvapující klípky!

10:00 Zuzka Žďárská – Potvory v Period dramas II. (5326 P, N)
Minulý rok jsme je rozhodně nestihli všechny! Kromě hrdinek psala Austenová s velikou chutí i pěkné mrchy. Encyklopedie proradných potvor pokračuje!

11:00 Petra Slováková (Gabrielle Taroka) – Steampunk – pilíře žánru (5310 P, N)
Parní mechanismy, industrializace a promyšlená historická fikce ve viktoriánském kabátě – to vše se skrývá pod tímto kouzelným názvem. Dostaneme se ke kořenům steampunkové literatury i životního stylu a seznámíme se také s příbuznými subžánry jako je dieselpunk, biopunk, kyberpunk…

12:00 Zuzka Žďárská – Praví gentlemani (5323 P, N)
“Naši nejoblíbenější pánové z dílen slečny Austenové, paní Brontëové a dalších autorek a autorů Period dramas. Hodní, čestní, slušně vychovaní. Aspoň většinou.  A jako bonus – oblíbené scény na přání!”

13:00 STEAMZINE.CZ – Agropunk (5315 P, N)
Steampunkeři jedou na páru, Dieselpunkeři jedou na ropu s elektřinou. Ale ještě před průmyslovou revolucí se používala jiná technologie. Jací byli a jací jsou vyznavači tohoto nepříliš známého stylu v minulosti a v současnosti, to zodpovíme v rámci této přednášky.

14:00 Barbora Lyčková (Balú) – Steampunkový šperk (5308 W, N)
Ozubená kolečka coby estetický prvek neboli steampunkový šperkařský workshop. Přijďte si vyzkoušet, co všechno se dá s pomocí kleští, korálků a drátu udělat s tou hromadou hodinářského šrotu, která se vám válí na půdě. Materiál dodáme, ale máte-li po ruce šrot vlastní, určitě ho vezměte s sebou!

15:00 Lukáš Herma (DoctoreX), Petra Slováková (Gabrielle Taroka), Martina Zlyhad Bellovicova (Zlyhad) – Autorské čtení steampunkových povídek (5303 P+B, N)
Autorské čtení českých povídek, ve kterých se na chvíli přenesete zpátky v čase i prostoru do světa, který je hnán kupředu silou páry a vlastního důvtipu. Do světa plného krásných dam, gentlemanů i šílených vědců.

16:00 Petr Brestovanský – Nikola Tesla – génius, vizionář (5321 P, N)
Přednáška o jednom z největších vynálezců všech dob, o jeho začátcích v Novém světě, jeho nápadech a vizích. Ve svých nápadech a myšlenkách dalece předstihl svou dobou. Představím Vám jeho vrcholné experimenty i zvěsti jeho údajné účasti na Filadelfském experimentu či zásahu do Tunguské katastrofy

17:00 Jakub Šedivý – Cimrmanovské soutěžení (5322 C+B + W, N)
Turnaj v legendární soutěži Hirohito (vychází ze smináře ke Švestce), Cimršaráda (zábavná improvizační show s diváky) – dokážeš pantomimicky nebo kreslením představit svému teamu “doktora Žábu, “na sever – a na jih”, výměnu mečů, Krátkozrakého, nápovědu Křečka, šrapnel nebo driftování?

19:00 Martina Bellovicova (Zlyhad) – Steampunk v hudbě (5317 P, N)
Co se steampunkových skupin týká, zná leckdo pouze Abney Park, v horším případě si neumí představit, jak steampunk vlastně zní. Nemůžeme se divit – jde o styl v prvé řadě literární a vizuální, který různí hudebníci pojímají různým způsobem. Pojďme si popovídat o tom, co všechno sem vlastně patří

20:00 Petra Slováková (Gabrielle Taroka) – Ozubené kolečko jako ozdobný prvek (5307 W+P, N)
Představení steampunkových prvků a motivů a jejich využití ke šperkařským účelům. Ukázky toho, jak lze využít součástky nebo rozmontovat staré hodinky. Tipy na to, jak se dají vytvořit nebo kde se dají sehnat originální šperky.

21:00 STEAMZINE.CZ + Karel Zeman (5319 F, N)
Klasika Karla Zemana na motivy knižní předlohy Julese Verna. Dobrodružný příběh o pětici chlapců zasazený do doby na konci 19. století, pln roztodivných vynálezů.

Neděle 7. července 2013

9:00 Lukáš Herma (DoctoreX) – Steampunkové Rusko (5306 P, N)
Pojďme se podívat do Ruské říše na přelomu století, do světa, kde se staré mísí s novým a řekneme si, proc je to ideální prostředí pro steampunkové povídky a hry. Přednáška bude mít zčásti reálný základ a osvětlí společenské i politické reálie země, částečně potom půjde o čistou fikci.

10:00 Zuzka Žďárská – Period dramas facepalm (5324 P, N)
Některé pasáže z Austenové jsou opravdu na facku. Některé scény z filmových adaptací našich oblíbených románů jsou ještě výživnější. Pojďme si na ně vzpomenout, zkusíme najít to nejlepší z toho nejděsnějšího. Ochranné pomůcky s sebou, knihy v pevných deskách se mohou hodit.

11:00 STEAMZINE.CZ  + Karel Zeman – Vynález zkázy (5320 F, N)
Zlotřilý Artigas, který zbohatl na krádežích podmořských pokladů, unesl profesora Rocha, objevitele účinné výbušniny. Chce vynález zneužít k ovládnutí světa. Profesorův asistent Hart hodlá zlosynovi v jeho plánech zabránit za každou cenu a zachránit nejen lidstvo, ale i lásku profesorovy dcery Jany.

 

Odkazy:

festivalfantazie.cz
sarden.cz

Napsat komentář