JAm

JAm – pro popis složitá to žena, ale pokusíme se…

JAm, čtěte si to, jak chcete, stejně je to jednoduše Marmeláda.

Jako první z pojmů, které ji snad mohou pomoci charakterizovat, uveďme „výtvarnice“, což ze široka zahrnuje její tvorbu sklářskou, malířskou, šperkařskou a v neposlední řadě i práci kovářskou a restaurátorskou, které se občas věnuje se svým panem kovářem Ondřejem.

JAm je originál sám a tak se nebojí jednotlivé oblasti svých zájmů a dovedností spojovat v neotřelé kombinace.

Ve své šperkařské tvorbě nápaditě a přesto vkusně kombinuje běžné bižuterní komponenty s méně běžným sklem, kovem a v neposlední řadě s odpadními, recyklovanými materiály, které často získává nelehkou cestou. Pro své dílo je ale ochotna brodit se sklářskou skládkou a hledat ty nejkrásnější střepy skla. Skvosty, které často vzniknou zcela omylem a bez jejích snah by jinak bez povšimnutí zanikly. Ona jim ale dokáže vdechnout svou tvorbou nový život a skrze její ruce se k vám tak mohou dostat unikátní šperky. V její dílně vznikají mimo jiné zajímavé steampunkové jedinečnosti z ozubených koleček, které vlastnoručně dobývá z útrob starých budíků. Jen si jí představme, malou ženu s velkým kladivem, jež pro nás neohroženě kutá poklady…

  

V malbě se ráda pohybuje na hranicích stylů, její tvorba není snadno specifikovatelná. Jde o náladovou autorku, která se volně řídí svými abstraktními snovými vizemi. Tu nádech popartu, tam prvek steampunku, zde vize komiksové linie. Rozhodně neunudí diváka k smrti. Nežádejte od ní průměr, ráda si dělá věci po svém. Romantické krajinky a vázičky s fialkami nečekejte.

Jako druhý pojem vyslovme „lolita“ a pro upřesnění řekněme, že mluvíme o módním stylu z Japonska, inspirující se dobou královny Viktorie. Lolitě jde hlavně o vzhled porcelánové panenky, který však JAm s oblibou ignoruje. V jejím podání jde hlavně o kombinaci temnotemné Gothic Lolity s trochou té Classic Lolita květinové elegance, historizujícími prvky, steampunkovou mosaznou starozlatostí a punkovým anarchismem.

JAm se nebojí být středem pozornosti, je svá a je tak spokojená. Skrze své módní variace dává okolí najevo, že její vnitřní svět dalece přesahuje nudnou šeď běžné denní reality. Nedodržuje striktně daná pravidla a často kreativně vnáší do svého stylu rozmanité historizující prvky a motivy z filmů, knih atd. Je milovnicí hororu a fikce. Občas tak spatříte okrajkovanou divu se spodničkami pod sukní, co s mechanickým motivem na líčku neohroženě zdolává eskalátor, v ruce těžkou knihu a na hlavě punkovou kreaci – výjev jak vystřižený z představ jejích oblíbených literárních autorů.

Když jsme u té literatury, napišme „čtenářka.“ Miluje knihy od Terryho Pratchetta, Neila Gaimana, H.P. Lovecrafta a Johna Connollyho.

A v neposlední řadě „přítelkyně“ a to spolehlivá a taková je i jako autorka.

Pro STEAMZINE.cz chce psát články, hlavně o skle a kovařině, o umění a současných výtvarných umělcích, kteří tvoří v duchu steampunku, popřípadě reportáže z akcí. Občas přibudou nějaké fotky nebo obrázky z její vlastní dílny. A vzhledem k její povaze se nemusíme bát, že by její příspěvky byly nudné. JAm je hrdá, přímá a nebojí se říci, co si myslí. Bacha na ni, na tuhle svoji vlastnost by měla mít zbrojní pas.  Takže se můžete těšit na trochu toho adrenalinu.

Napsat komentář