Čeští steampunkoví autoři: Lukáš Z. Herma

Lukáš Z. Herma se narodil se v Praze 19. 5. 1990. V současné době studuje čtvrtým rokem právo a právní vědu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Už od malička se zajímal o historii, byl také vášnivým čtenářem, a tak se nelze divit, že se setkal i s knihami Julese Verna, jenž u něj zapustil první kořínky lásky ke steampunku.

S psaním začínal jako autor fanfiction. Postupně přešel i na vlastní, autorskou tvorbu. Do té se promítla jak jeho fascinace 19. stoletím a technologickým rozmachem, jenž ho provázel, tak i východní Evropou. Většina jeho příběhů se odehrává v nějakém pochmurném mrazivém prostředí, nejlépe pak zimního Ruska.

Dvakrát se umístil mezi finalisty literární soutěže AI. Poprvé na osmém místě s povídkou Evropská hodinka, příběhem o tom, jestli by robotům měla být přiznána základní práva, podruhé na čtvrtém místě s povídkou Rozdíly biologické nemají význam. Ta vypráví o tom, že láska může překonat všechny překážky. Kromě toho se objevil i v soutěžích Žoldnéři fantazie, Poviedka Istroconu, v roce 2013 dokonce v Ceně Karla Čapka.

V soutěži Poviedka Istroconu získal třetí místo s textem Vlkodlak ze Pstova, jehož myšlenka je v podstatě steampunková. Příběh se odehrává ve světě stiženém zhroucením, ze kterého zbyly jen malé střípky. Církevní řád Lovců držící zbytky dávných technologií se v něm pokouší udržet pořádek za každou cenu – s pomocí revolverů a znalostí chemie ze starých knih. Protože vše, co odporuje Bohu, musí zemřít… Povídka vyšla ve slovenském časopise Jupiter (číslo 4/2012).

Ve stejném periodiku se objevila i povídka Na domácí frontě (číslo 6/2013 – steampunkový speciál). Jedná se o jeden ze dvou příběhů o Tomáši Weberovi odehrávající se v Caricynu, kde hlavní hrdina bojuje proti teroristům, kteří mu unesli ženu.

Během své kariéry se Lukáš Herma dvakrát dostal mezi finalisty soutěže Žoldnéři fantazie. Poprvé se steampunkovou povídkou V podzemí, podruhé s dystopickou space operou Ztráty a nálezy. První jmenovaná se objevila ve sborníku: Knížata páry a ducha. Jedná se o příběh odehrávající se ve zdánlivě nekonečném konfliktu, kdy lidé vyzbrojení technikou na úrovni 19. století vedou válku proti ostatním rasám, se kterými sdílejí svět. Děj nám popisuje osudy obyčejného vojáka, jenž dostane neobyčejný úkol – proniknout hluboko do trpasličích tunelů a zmapovat je, aby lidé mohli zvítězit dříve, než je nemilosrdná zima vyžene z hor.

V prestižní české soutěži Cena Karla Čapka získal autor druhé místo v kategorii krátká povídka s prací Černá královna, příběhem odehrávajícím se opět během války. Hlavní hrdina je rakousko-uherský inženýr pocházející z Ostravy, Tomáš Weber, který jako demokrat ovlivněný myšlenkou slovanského bratrství utekl do carského Ruska. A teď, když je jeho adoptivní vlast vtažena do války proti spojeným armádám Britského impéria, Perské říše a Japonského císařství, pokouší se udělat vše proto, aby jí pomohl přežít.

Kratičký steampunkový příběh Červená Karkulka se v roce 2013 objevil v časopise Drakkar. Jde o povídku o naději a dětských snech, která vychází ze známé pohádky o Červené Karkulce. Jenže tady je červená od krve, kterou vykašlává z plic plných sazí a popela… můžete se tedy těšit spíše na originální pojetí.

Lukáš Z. Herma je poměrně aktivním členem české steampunkové komunity. V současné době připravuje k vydání novelu Starý Jack.  Ta by měla vyjít v knize Historky z časů páry, kterou připravuje nakladatelství Straky na vrbě.

Lukáš o ději řekl: „Starý Jack je omlácená vzducholoď, jejíž posádka se pokouší protloukat životem, jak to jen jde. Až jednou dostane zakázku, která změní navždy jejich životy. A co je na tom nejhorší? Že je to nabídka, která se prostě nedá odmítnout…“

Zeptali jsme se autora na steampunkovou knihu, která ho v poslední době nejvíce zaujala a na to, jak by charakterizoval svou tvorbu:

Lukáš Z. Herma: Steampunková kniha co mě zaujala? Nedávno jsem četl román Dva Jiří, ten se mi moc líbil. Jinak by jich samozřejmě bylo mnohem víc. Myslím, že z českých autorů se tomuto žánru nejvíce věnují jména jako Petra Slováková či Daniel Tučka…

Lukáš Z. Herma: Těžko říct, jak bych svou tvorbu charakterizoval. Myslím, že je zatím hodně roztěkaná a nevyzrálá, asi by bylo lepší se zeptat za deset let. V tuhle chvíli se jen snažím psát o věcech, co mě baví, a to nejlépe, jak to umím. Mám rád mezilidské vztahy. A Často je hlavní hrdina vržen někam, kam vlastně nepatří, nebo alespoň on sám má takový dojem, a nějak se s tím musí vypořádat.

Pro více informací můžete navštívit stránky autora na odkazu zde.

Fotografie poskytnuty ze soukromého archivu Lukáše Hermy.

Redakce STEAMZINE.CZ zvláště děkuje Lukášovi Hermovi a Petře Slovákové.

2 komentáře: „Čeští steampunkoví autoři: Lukáš Z. Herma

Napsat komentář