Fantasy podruhé: S čím se setkáme?

Druhý díl našeho mimeniseriálu věnuje tomu, kde a proč a jak se vlastně většina fantasy příběhů odehrává a všimneme si nápadných podobností s několika archetypy…

Prostředí: Kde se fantasy odehrává?

Z čistě vědeckého hlediska lze fantasy díla rozdělit do několika skupin a tyto skupiny do několika kategorií. Začneme tou nejvíce nápadnou, a tedy prostředím.

Prostředí většiny fantasy příběhů (kromě nové kategorie modern-fantasy, o níž si něco povíme v některém z dalších dílů) je celkem jednoznačně dáno. Jedná se o přírodní svět, se spoustou lesů a lidských (a mnohdy samozřejmě nejen lidských) sídel. Pochopitelně i zde najdeme výjimky, jednou z nich je příběh odehrávající se v koberci – mezi stolem a skříní, jak jej velice netradičně zasadil Terry Pratchett ve svých Kobercových lidech (Kobercové), ale většinou se skutečně jedná o klasický přírodní svět dosud nespoutaný lidskou urbanistikou a regulací třeba vodních toků. Setkáváme se s víceméně středověkým archetypem krajiny, plné lesů, hradů, zámků, vesnic a měst a s tím souvisí i rozsáhlé možnosti vykreslování scén a scenérií, kterého je v pořádné fantasy vždy dostatek.

kolecka

 

Postavy: S kým se setkáme?

Také fantasy příběhy kopírují zažitou linii víceméně synchronizovaných postav v určitém ději. I zde lze identifikovat řadu klasických archetypů, jako je poměrně ostré rozdělení na postavy kladné a záporné, které se ale samozřejmě v rámci zvratů a autorem připravených překvapení může v příběhu měnit. Setkáme se tak s původně kladným hrdinou, který sejde na scestí a naopak s hrdinou od počátku záporným, se kterým se však buď lze ztotožnit, či dokonce jej během putování příběhem považovat za “klaďáka”, což je ve fantasy mimochodem dosti častý jev.

Více než dle toho, s jakými sympatiemi k postavám přistupujeme, je však zajímavé jejich živočišné biologické a někdy i geologické zařazení. Kromě poměrně nudných lidí se totiž tento druh děl hemží různými bytostmi víceméně nadpřirozenými, a to od různých víl, skřítků, skřetů, trolů, čarodějů, až po různé zrůdičky, za jejichž ochlupení by se nemusel stydět ani průmyslový smeták.

Navíc je vše protkáno postavami dosti neuchopitelnými, jako jsou různí duchové, víceméně polobožské entity a různé personalizované síly a touhy, které postrkují hrdiny příběhu určitým směrem.

…a samotný děj si necháme zase na příště…

Napsat komentář