Čeští steampunkoví autoři: Tereza Janišová

Tereza Janišová se narodila 30. května 1989 v Praze. Většinu svého dosavadního života strávila na Hradčanech. A právě magie prostředí, na jehož podobě se podepsala staletí, do značné míry ovlivnila její vnímání světa. V současnosti se věnuje magisterskému studiu na Fakultě architektury ČVUT.

Ačkoliv své okolí od útlého věku zásobovala příběhy rozličných žánrů, vždy ji to nejvíce táhlo k fantasy. Jedním z mnoha zdrojů inspirace je pro Terezu její velká záliba v cestování a poznávání nových zajímavých míst. Británie a Irsko jsou země, kam se, jak říká, bude vždy ráda znovu a znovu vracet, protože právě tyto ostrovy se staly její srdeční záležitostí. Dalším velkým zdrojem inspirace je pro Terezu umění a architektura. Důležitou součástí jejího života se před několika lety staly také irské tance a step. To vše nakonec zúročila při psaní dobrodružných fantasy knih s příměsí steampunku. Největším a nejznámějším počinem Terezy Janišové je bezesporu knižní trilogie Erilian. Do svého světa plného magie vás pozve v následujících třech titulech:

V knize Město čarodějů (Erilian 1) se dozvíme, že členem Velké rady se stanou jen ti nejlepší a nejváženější čarodějové. Někteří neváhají získat jedno ze zlatých křesel v Kruhovém sále i za cenu zločinu. To ale mladičká čarodějka Kiara, vyrůstající u svého poručníka lorda Tesiana, zatím netuší. Studium na Univerzitě magických věd, tajemný cizinec s uhrančivým pohledem i nečekané odhalení vlastní minulosti… nemalé sousto pro jednu sedmnáctiletou zrzku, které magie obrátí život vzhůru nohama.

Kouzla na obzoru (Erilian 2)

Život ve městě Erilian se zdá být až pohádkově idylický. Kiařina dcera Zia, mladá spisovatelka, rebelka a čarodějka v jedné osobě, tento názor nesdílí. Jedné letní noci se rozhodne vzít svůj osud do vlastních rukou a uteče z domu. Na palubě plachetnice Bílý delfín se vydá na jihovýchod, odhodlaná zažít senzační prázdniny a najít inspiraci pro svoji knihu. Netuší ale, že pluje vstříc velkým tajemstvím, která dlouhá léta spala za obzorem.

Střípky hvězd (Erilian 3)

Fínka se umí ohánět smyčcem i dýkami a v žilách jí koluje magie, stejně jako její matce Zie a babičce Kiaře. Přichází ale doba krátkých vlasů a krátkých sukní, v ulicích města Erilinan jezdí tramvaje a čarodějové poslouchají jazz. Na dávné časy a legendy se skoro zapomnělo. Nikdo nemá tušení o chystané pomstě, o spolku Maskovaných gentlemanů, ani o pěti hvězdách, které se na obloze pomalu ale jistě seskupují do jedinečné liniové konstelace.

Budete mít možnost vydat se s Fínkou na noční toulky křivolakými Erilianskými uličkami, vyplout proti proudu Velké řeky do západní Avalonie a na křídlech létacího medvěda odhalit tajemství dalekého Ledového kontinentu.

Autorka využívá jak prvky steampunku, tak i historické módy a vývoje. Stejně jako se vyvíjí a dospívají postavy v knize, mění se i doba a společnost (Od éry viktoriánské, přes secesi, až po dvacátá léta). Tereza Janišová si také dost zakládá na fotoprojektech ilustrující její knihy. Rozsáhlé galerie pak můžete najít na stránkách autorky:

Její oficiální stránky najdete na odkaze: www.erilian.cz
Oficiální facebookové stránky zde.
Spolupracuje s ilustrátorem Petrem Vyoralem.

Foto David Špidlen
Ilustrace: Petr Vyoral

 

Text: Petra Slováková ve spolupráci s Terezou Janišovou
Korektury a jazyková úprava: Tomáš Dostál

 

Napsat komentář