Péče a ochrana o alabastrovou pleť

Dnes bych se ráda vrátila k tématu, které tady v době letních dovolených a opalování u moře bude možná působit trochu jako provokace, a to ke kultu porcelánově světlé pleti. V mém předchozím článku, který byl zveřejněn 18.2.2014, jsem objasňovala z různých pohledů, proč bývala v dobách minulých tolik žádaná světlá kůže bez známek opálení. Nyní bych ráda přidala pár rad pro ty, kteří světlou pokožku mají nebo o ni usilují.

Alabastrovou pletí se rozumí nejen absence opálení a pigmentových skvrn, ale kůže čistá, bez ucpaných pórů, zarudnutí, vrásek a mastného nádechu. Alabastr je vlastně vzácný druh bílého mramoru – průsvitná forma sádrovce. Zajímavostí pro mne bylo, že sochy se z alabastru netesají, nýbrž odlévají ve formách po jeho nadrcení na jemný prášek a smíchání s pryskyřicemi. Proto takové sochy mají velmi hladký povrch s přesnými detaily.

Péče o světlou pokožku je poněkud náročnější, než o tu opálenou. Sice na ní tolik nejsou vidět vrásky a drobné jizvičky, na druhou stranu ale více vyniknou pupínky a rozšířené žilky. Špatně se i shání vhodná kosmetika. Např. ženy se světlým fototypem, které se špatně opalují, měly donedávna v obchodech velmi malý výběr světlých odstínů makeupu. Nyní se nabídka zlepšuje, což je dáno i módou. Zájem o opálení totiž v poslední době klesá díky větší informovanosti na téma kožních nádorů způsobených slunečním zářením. Určitě každý z nás v souvislosti s nadměrným opalováním slyšel o melanomu, někdo dokonce o basaliomu a spinocelulárním karcinomu. Roste i v osvěta v prevenci těchto nádorů. Také v naší zemi probíhá každý rok v květnu akce zvaná Evropský den melanomu, kdy si u vybraných kožních lékařů můžete bezplatně nechat zkontrolovat kůži a zejm. podezřelá mateřská znaménka.

A proč o tom tady píšu? Inu protože světlá pokožka, ať už přirozeně se špatně opalující nebo uměle zesvětlovaná, je daleko náchylnější ke spálení sluníčkem. Proto je potřeba dodržovat celou řadu opatření, jak ji před takovým poškozením chránit. Což bude zmíněno i dále.

Zde bych chtěla jen podotknout, že nejsem příznivcem drastického zesvětlování kůže. Alabastrová pokožka se mi líbí, ale myslím si, že by se to nemělo přehánět. Některé postupy k jejímu dosažení, zejm. domácí recepty, vám mohou zdravotně velmi uškodit. Udržování alabastrové pokožky by se mělo prolínat celkovým životním stylem. Od stravy a různých návyků, až po ochranu před sluncem a péči o pokožku po slunění.

steampunk_ladies by s-t-a-r-gazer.deviantart.comStrava

Co se týče stravy, všeobecně platí, že by měla být racionální a obsahovat v dostatečném množství všechny látky, které tělo potřebuje. Doporučení, jak zdravě jíst, najdete všude spoustu. Většinou se obecné informace shrnují do zjednodušených schémat a pouček, jako je potravinová pyramida, Desatero zdravé výživy nebo Zdravá třináctka.

V létě, kdy jsme více vystavováni sluníčku, bychom měli zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na látky, které do určité míry chrání kůži před poškozením. Sem spadá velká různorodá skupina antioxidantů. Nejen v kůži, ale i v jiných orgánech vznikají při některých metabolických dějích volné kyslíkové radikály. Ty jsou neustále odstraňovány tzv. antioxidanty. Množství vznikajících volných radikálů a kapacita antioxidačního systému musí být v rovnováze, jinak dochází k poškození buněčných struktur a buněčné DNA. V kůži vzniká větší množství kyslíkových radikálů mimo jiné i při slunění vlivem UV záření. Takto vzniklý oxidační stres se podílí na předčasném stárnutí kůže, vzniku nežádoucí pigmentace i na tvorbě kožních nádorů. Před sluněním se proto doporučuje zvýšit příjem antioxidantů ve stravě. Hovoří se hlavně o betakarotenu, vitamínech C a E, některých vitamínech skupiny B, o zinku a selenu. Existuje celá řada potravinových doplňků, ale stejně se většina látek do organismu nejlépe vstřebává z normální stravy, zejména, pokud je pestrá a kombinuje v jedné porci různé potraviny. U některých preparátů také může hrozit předávkování. Např. nadbytek umělých betakarotenů může způsobit žlutooranžové zbarvení kůže.

Pro zjednodušení uvádím přehled některých antioxidantů v tabulce výše.

Dále se s souvislosti opalováním hodně hovoří o tucích ve stravě. Riziko vzniku kožních nádorů je prý menší při dietě s omezením tuků. Celkový denní příjem energie z tuků by měl být 25-30% a dvě třetiny denního příjmu tuků by měly tvořit tuky rostlinné. Jen tak mimochodem cholesterol také podporuje tmavnutí kůže.

Příklady antioxidantů Doporučená denní dávka Zdroje
Vitamín C (kys. askorbová) 80 mg šípek, rybíz, kiwi, brokolice, citrusové plody, brambory, zelí…
Vitamín E (tokoferol) 12 mg pšeničné klíčky, máslo, mléko, burské oříšky, sója…
Betakaroten 4-16 mg mrkev, meruňky, papája, mango, broskve, špenát, brokolice, hrášek, řeřicha…
Glutathion 500 mg mléčné výrobky, vejce, syrovátka…
Vitamín B 10 (kys. paraaminobenzoová) 100 mg kvasnice, játra, ledviny, rýže, vejce, obilné klíčky, melasa…
Zinek 10 mg červené maso, játra, ledviny, luštěniny, semena, ořechy, mořské produtky…
Selen 55 mikrogr. para ořechy, drůbež, vnitřnosti, mořské plody, ovesné vločky, fazole, celozrné pečivo …

Kosmetika

Pokud jste čekali nějaká speciální doporučení ke kosmetice, tak vás zklamu. Každý si musí sám najít to, co mu vyhovuje. Preferovat kosmetiku, která neucpává póry, nevysušuje a nedráždí pokožku. Osobně používám spíše tzv. přírodní kosmetiku. Tedy přípravky, které neobsahují ropné produkty, silikony, umělá barviva a parfemaci, agresivní tenzidy, apod. Někomu ale více vyhovuje klasická kosmetika z drogerie.

Pro ty, kteří chtějí pleť zesvětlit, jsou vhodné přípravky, které obsahují látky a rostliny se zesvětlujícím účinkem. Těch je celá řada. Zmíním třeba skořici, citrusové plody, obecně ovocné kyseliny, kyselinu mléčnou, heřmánek, zázvor, med, sůl, atd. Ani peeling není při zesvětlování pokožky k zahození. Může i do jisté míry snížit opálení. Bohužel krom odumřelých vrstev kůže mnohdy odstraní i buňky zdravé, proto by se neměl provádět častěji než jednou týdně.

Co se týče makeupu, tak není vhodné vybírat si světlejší odstín, než je skutečná barva naší kůže. Má-li správně plnit svůj účel, tedy zakrýt nedostatky, měl by být o nějaký stupínek tmavší. V opačném případě naopak vrásky a nerovnosti v obličeji vyniknou.

Návyky

Zní to jako strašná hloupost, ale pokud chceme tvář udržet čistou, bez mastnot a zanícených pupínků, měli bychom se naučit na ni příliš často nesahat. Odbourat různé zlozvyky jako mnutí čela, škrábání se na nose, podpírání brady rukou, apod. Přes den mnohdy bereme do rukou řadu věcí, které se hemží špínou a bakteriemi (peníze, kliky od dveří, sedadla v MHD…), a zatímco ruce si stihneme umýt mnohokrát, obličej oplachujeme jen ráno a večer a během dne se na něm nečistoty množí. Před spaním bychom ho měli dokonale odlíčit a vyčistit pleťovou vodou nebo uklidňujícím tonikem.

Na stav kůže působí i různé závislosti. Zatímco sklenička vína denně či jedno pivo mají příznivý vliv na kardiovaskulární systém. Nadměrný příjem alkoholu celkově škodí.

Vzhled a barvu kůže velmi negativně ovlivňuje kouření. Pleť silných kuřáků mívá nažloutlý nebo popelavý nádech a dříve se jim tvoří vrásky.

Další záležitostí, která může mít negativní účinky na kůži, je hormonální antikoncepce. Obecně platí, že estrogeny zvyšují pigmentaci kůže, ale v pipulkách jsou dávky hormonů tak nízké, že se tohoto účinku vůbec nemusíme bát. Problémy mohou nastat při vysazování po dlouhodobém užívání. Mnoho žen udává, že za 2-3 měsíce po užití poslední tabletky, se jim rapidně zhoršila kvalita pleti. Pokožka se může více mastit, není výjimkou že se objeví akné (i u žen, které ho dříve nemívaly) nebo zvýšené vypadávání vlasů. Většinou se to za pár měsíců zase upraví, ale jsou i případy, kdy je potřeba vyhledat lékaře.

Ochrana před UV zářením

Fotoprotekce, tedy ochrana před škodlivými účinky slunečního záření, je asi nejdůležitějším prostředkem v péči o alabastrovou pleť.

Základem je vyhýbat se v létě pobytu na přímém slunci v době jeho největší intenzity (mezi 11-15 hodinou). Chránit se stíněním a oděvem. Nosit pokrývku hlavy s alespoň 5 cm širokou krempou.

Nejen v létě, ale i v zimě na horách je vhodné používat přípravky s UV filtrem zvané sunscreeny (lidově nepřesně označované jako opalovací krémy a oleje – neslouží však k opalování, ale k ochraně kůže před spálením sluncem). Čas strávený na přímém slunci bez užití sunscreenu by neměl být delší než 5-10 minut denně. Tato doba dokonce postačuje k vytvoření dostatečného množství vitamínu D v organismu.

Sunscreen by se měl nanést 15-30 minut předtím, než jdeme na sluníčko. Musí se totiž vstřebat do horních vrstev pokožky, aby začal působit. Ochranný faktor na obalu udává kolikrát je možno prodloužit dobu pobytu na přímém slunci. Např. světlý fototyp se bez ochrany spálí po cca deseti minutách. Použije-li SPF 25, může se slunit až 250 minut bez vzniku zarudnutí kůže. Tyhle výpočty jsou samozřejmě jen orientační.

 fototypyZdroj: http://www.ordinace.cz

Opakováným nanášením sunscreenu se neprodlužuje jeho účinek, ale pouze se udržuje deklarovaný SPF. Přípravek se totiž smývá potem. Pokud není voděodolný, tak nepůsobí po koupání. A ani voděodolné sunscreeny na kůži nevydrží po otření ručníkem. Pozor také na nerovnoměrnou aplikaci v místech vrásek a kožních záhybů. Často se zapomíná na uši, nárty, rty a šíji.
Nadměrné užívání sunscreenů však může mít i nežádoucí účinky. Zejm. u některých starších typů UV filtrů vznikají alergické a fotoalergické reakce. Platí, že sunscreen by se neměl nanášet spolu s jinými kosmetickými či léčivými přípravky, protože některé kombinace se nesnáší. Dlouhodobé používání sunscreenů může mít i rakovinotvorné účinky nebo ovlivňovat hladiny pohlavních hormonů v těle.
Dalším rizikem sunscreenu je falešný pocit bezpečí. Díky UV filtru nedochází tak rychle ke zčervenání pokožky při slunění, díky čemuž dochází k umělému prodloužení doby pobytu na přímém slunci, takže je i více času, aby mohlo vzniknout poškození kůže.
Po slunění bychom měli o kůži také pečovat. Aspoň ji promazat nějakým přírodním olejem nebo použít některý z přípravků after sun, které obsahují látky zmírňující poškození kůže UV zářením.

Pozn.: UV index je meterologický údaj, který se používá k měření slunečního ultrafialového záření a udává, jak silnou ochranu před sluncem bychom měli zvolit. Následující tabulka uvádí, jak silný SPF by jednotlivé fototypy měly zvolit při daném UV indexu.

kožnífototypyzdroj: http://www.meteoshop.cz

Umělé zesvětlování kůže

 Postupy vedoucí k umělému zesvětlení kůže se používají v kosmetice i v kožním lékařství k odstranění pih, nežádoucích pigmentových skvrn nebo třeba u kožního onemocnění zvaného melazma. Obě tato odvětví se prolínají.

Nejjednodušším způsobem, jak kůži zesvětlit, je kamufláž makeupem nebo světlou tělkou. Výsledek ale nebývá vždy dokonalý.

Pak existuje celá řada bělící kosmetiky obsahující látky, které působí několika základními účinky: látky, které zvyšují rozvolňování a olupování povrchových vrstev kůže (peelingy, exfolianty, scruby…); látky, které blokují tvorbu kožního pigmentu melaninu; látky, které zpomalují transport melaninu v kůži; látky, které mění už vytvořený melanin; látky které snižují oxidační stres (viz. níže). Zkrátka, pokud chceme zesvětlit kůži, je potřeba zasáhnout do metabolismu kožního pigmentu melaninu nebo zvýšit olupování povrchových vrstev pokožky.

Krom chemických bělících látek, existují i fyzikální postupy, jak kůži zesvětlit, a to kryalizace (využívá působení nízkých teplot, čímž se urychluje destrukce tkání a jejich následná exfoliace), laserová terapie a terapie intenzivním pulzním světlem nebo třeba dermabraze (jedná se o chirurgický postup – mechanické odstranění horních vrstev kůže pomocí vysokorychlostní elektrické frézky).

Co se týče peelingu, rozeznáváme peeling mechanický a chemický. Ten chemický patří spíše do rukou odborníků a může být různě hluboký.

Krom odborných metod a celé řady volně prodejné certifikované bělící kosmetiky existuje i spousta domácích receptů, jak kůži zesvětlit. Odborníci před nimi varují. Mnohdy přinášejí více škody než užitku a výsledkem může být spíše zarudlá podrážděná pokožka, alergie nebo zvýšená pigmentace kůže.

Z nejčastějších receptů zmíním peeling z citrónové šťávy smíchané se solí (má se na kůži nechat tak dlouho, dokud ji doslova nepopálí), vaječný bílek nanesený na kůži aspoň 12 hod. (někdy se šlehá se solí a alkoholem), koupele v heřmánku a syrovátce (nebo mléce), potírání pokožky šťávou z jahod nebo čerstvé polní okurky, pleťová maska s medem a skořicí (med obsahuje přírodní peroxid), dále třeba petrželová nať, atd.

Všechny tyto recepty jsou na vlastní nebezpečí. Uznávám ale, že některé domácí recepty mohou mít na pokožku i příznivý vliv, pokud se nepoužívají moc často a nenechávají na kůži moc dlouho.

Znám pár lidí, kteří skutečně pěstují alabastrovou pokožku. V létě chodí s paraplíčkem zahalení v roláku s dlouhým rukávem. Při sebemenším opálení hned použití peeling a pravidelně se patlají sunscreeny s vysokým SPF a bělící kosmetikou. Na jednu stranu mají můj obdiv za to, že jsou jiní a nejdou s davem. Na druhou stranu tohle skutečně nepovažuji za zdravé. Nic se nemá přehánět.

Sama jsem jednu dobu zkoušela neopálit se a zbavit se opálení. Není to nic jednoduchého. Pokud člověk chodí do práce, stará se o domácnost, jezdí na výlety, tak se slunci kolikrát nevyhne. Nejvíce se opálení chytá na ruce a předloktí, odkud se i nejhůře odstraňuje. Osobně mi tam ale výrazněji nevadilo, protože jsem se zabývala historickými obdobími a historizujícími styly, kde se ruce zahalovaly rukavičkami. Na akcích na hradech a piknicích jsme opálení spíš ještě nachytali díky viktoriánským šatům s velkou dekoltáží. Myslím si, že pokud člověk daným obdobím či stylem vyloženě nežije a obléká kostým pouze na akci, tak může být i lehce opálen a použít prostě kamufláž.

Použité prameny:

  • Machovcová, A.: Role fotoprotekce v prevenci kožních nádorů u běžné populace a u pacientů po orgánové transplantaci, Dermatologie pro praxi, 3(5)/2011
  • Česká lékárnická komora – Doporučený postup fotoprotekce
  • Etteler, K.: Moderní fotoprotekce, Lékařské listy, 13/2006
  • Obstová, I.: Péče o kůži po opalování,Dermatologie pro praxi, 5(2)/1
  • Strunecká, A., Patočka, J.: Doba jedová, Triton, 2011

 Obrázek: s-t-a-r-gazer.deviantart.com

Napsat komentář