Čeští steampunkoví autoři: Julie Nováková

Julie Nováková je známá především jako autorka science fiction, ale steampunku se ve svých kratších pracích věnuje pravidelně, s nadšením a inovativním přístupem. Několikrát se umístila na předních pozicích Ceny Karla Čapka, Ikara/Daidala a Vidoucího. V roce 2013 získala cenu Evropského fandomu Encouragement Award.J_N

Její steampunková literární tvorba je svým způsobem netypická. Na rozdíl od většiny autorů se totiž nebojí tento subžánr zasadit do nejrůznějších časových období – nejen klasicky do vrcholného 19. století jako v povídce Eskapády pana Finnegana (antologie Mrtvý v parovodu, 2013), ale i do daleké budoucnosti na cizí planety.

Čeští čtenáři se mohli s její tvorbou setkat také v tištěných časopisech.     V  XB-1 jí letos byla publikována povídka Mosazné město (XB-1 01/2015, původně anglicky v antologii Penny Dread Tales Vol. Three, 2013). Autorka v ní zasadila příběh do mimozemského světa, jehož původní obyvatelé se nacházejí technologicky na podobné úrovni jako Evropa koncem 19. století a uzavřeli s lidmi dohodu o nevměšování nepůvodních technologií. Když mimo hranice lidské kolonie dojde k vraždě údajně spáchané člověkem, musí hrdina vyšetřit zločin za využití možností značně vzdálených augmentacím a supermoderním analýzám, na které je z běžného života zvyklý.

Dále jí v loňském roce vyšla na stránkách časopisu Pevnost také povídka Vzduchoplavci Aury (Pevnost 07/2014). Tato povídka se odehrává na planetě s nepřístupným povrchem osídlené kolonisty na vzducholodích, kde využívají převážně parní technologii. Hlavními hrdiny jsou sourozenci, kteří se nechtějí spokojit s nudným životem na létající lodi a shodou okolností jsou strženi do víru dobrodružné výpravy plné nebezpečí.

 

mrtvý  51Y+MueqX4L._SY344_BO1,204,203,200_  IMG_3491

Julie vyšla také v první české steampunkové antologii Mrtvý v parovodu s povídkou Eskapány pana Finnegana. Hrdinou příběhu je šaramantní irský patriot a světácký zloděj, jenž chce znemožnit anglickou panovnici ukořistěním okázalého daru, který jí poslal ruský car. Jedná se o historický steampunk aspirující na tradiční dobrodružné příběhy.

Momentálně autorka připravuje novou povídku odehrávající se na uprchlické kolonii v ruinách dávno opuštěného mimozemského města. Bez možnosti návratu do kolébky civilizace a s nedostatečným vybavením jsou tamní osadníci odkázáni na manuální těžbu nerostných surovin a využívání relativně primitivních technologií včetně parostrojů. Těžká práce i k lidem nepřívětivý svět si vybírají svou daň na zdraví těla i mysli, a tak se společnost postupně propadá do situace, proti které by byla drsná města Divokého západu procházkou růžovým sadem. Lékařka Marika je často postavena před volby, kde si může vybrat jen menší zlo, a vztek i vinu utápí v alkoholu. Co když se ale v dolech děje ještě něco mnohem horšího než běžné nehody či rvačky? Tato steampunková povídka ponese i prvky lovecraftovsky laděného hororu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   julie_novakova   IMG_1521_1

Steampunk není jen návrat do historie,“ říká Julie Nováková. „I dnes má technologie spojovaná s ním obrovský význam. Právě ona, potažmo její dopad na společnost a náhled lidí na ni, mě na steampunku zajímá více než časté fantasy prvky. Jednak byla viktoriánská doba časem obrovského technooptimismu, i když se samozřejmě ozývali i četní odpůrci vědy a techniky, jednak tu i v současné době máme parní bojlery pohánějící celou řadu zařízení, vzducholodě mají budoucnost v dopravě zboží na místa se špatnou silniční, říční či železniční infrastrukturou a zřejmě i v osidlování cizích planet – ať už si je představíme na Venuši či v atmosférách plynných obrů – a pára získávaná ohřevem vody díky solárním panelům je levným a jednoduchým zdrojem energie. Pára se rozhodně neodebrala do minulosti… Baví mě inovativní přístup ke steampunku po technologické i společenské stránce, a tak volím oblasti, do kterých se subžánroví autoři tak často nevydávají.

Kromě steampunku píše i mnoho dalších subžánrů sci-fi, zejména space operu, kam patří i její nejnovější román Prstenec prozření (2014), první část trilogie Blíženci. Následující dva díly, Elysium a Hvězdoměnci, jsou připravovány na červen a srpen letošního roku. Ani zde se nebojí posouvat hranice žánrů a propojit space operu s prvky hard SF, cyberpunku a biopunku. Dříve jí vyšly SF romány Zločin na Poseidon City (2009), Tichá planeta (2011) a JFK 33: Bez naděje (2014) a detektivní novela Nikdy nevěř ničemu (2011). Publikovala více než třicet povídek v českých i angloamerických magazínech a antologiích, včetně cenami Hugo a Nebula ověnčeného časopisu Clarkesworld. Kromě psaní si vyzkoušela také práci editora a její první antologie, transhumanisticky zaměřená Terra nullius, vychází v květnu tohoto roku.

indexddjd   antologie-terra-nullius   162049_big

Věnuje se i publicistice (zejména pro časopis a web XB-1, ale i Vesmír, Clarkesworld, Fantasy Scroll aj.), překladu, korekturám, spisovatelským workshopům, přednáškám, popularizaci vědy a studiu evoluční biologie na PřF UK. Miluje hudbu, historii, cestování, astronomii a vědu obecně.

Foto: archiv autorky,  Zoltán Miklós, Jitka Ládrová, Jan Kovanic, Jaroslav Kousal

Navštivte stránky autorky

Facebooková stránka autorkyOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Anglický blog autorky

České stránky autorky

 

Článek vznikl ve spolupráci s autorkou Julií Novákovou

 

eský steampunk #čeští steampunkoví autoři #steampunk

Napsat komentář