Démon z East Endu (Recenze)

Fanoušci steampunkového žánru, jenž se postupně prosazuje i na české literární scéně, mají nový důvod k radosti, a to v podobě románu Petry Slovákové odehrávajícím se v prostředí alternativního Londýna.

Autorka se steampunku věnuje již řadu let, a ač je kniha Démon z East Endu jejím prvním velkým románem, pozornost českého i slovenského literárního světa získala již výhrami či předními místy v prestižních soutěžích. Za všechny jmenujme cenu Pulec v Ceně Karla Čapka 2012 za novelu Cvrček v krabičce. V roce 2013 vyšla její sbírka povídek Železonoc a jiné podivnosti obsahující mimo jiné povídku Vlčice, ve které se čtenáři mohli poprvé setkat s hlavními hrdiny románu – sourozenci Kelbyovými.

Viktoriánský Londýn tepe v rytmu pokroku. Mechanické konstrukty projíždějí ulicemi, alchymie cizokrajných kultur se střetává s racionalitou vědy, a zatímco v bohatých čtvrtích šustí dámy objemnými sukněmi a dveře jim otevírá domácí chobotnička, pro tisíce dělníků v chudinských čtvrtích znamená život jen hlad a špínu. Co se však stane, když poklidné dny drobných krádeží, zákulisních intrik a bojů o moc naruší něco opravdu velkého, tajemný přízrak děsící obyvatele East Endu a zanechávající za sebou mrtvé děti a záhadně zmizelé příbuzné? Démon, který by svou mocí mohl ohrozit samotnou královnu Viktorii? Podivnému vraždění je třeba učinit přítrž, a tak její veličenstvo povolává do služby Lilianu a Viktora Kelbyovi, aby zbavili město této hrozby.

Pro oba sourozence je případ velkou výzvou. Viktor, poslední lord z rodu Kelbyů, je geniální vynálezce disponující mechanickou rukou. V případě nutnosti ji může upravit na ostrý břit či využít vestavěné pistole. To mu umožňuje ve zdraví přestát četné potyčky, do kterých se ve službách koruně připlétá, navzdory své slabší tělesné konstituci, formované spíše v laboratoři, než v terénu. Jako správný vědec je navíc v ohrožení života při každém novém nápadu, který jej odlučuje od reality natolik, že jej nevyruší ani hořící rukáv košile a pravděpodobně by již dávno zemřel na roztržitost, nebýt pragmatického přístupu jeho sestry.

viktor 1

Ani Liliana však nedokáže vždy zachovat chladnou hlavu. V žilách jí koluje vlkodlačí krev, díky které se může proměňovat v nebezpečnou bestii nemilosrdně vraždící nepřátele. Často pro královnu doručuje tajné zprávy a její stín děsí všechny zloduchy metropole, ale kvůli svému prokletí se bojí navazovat vztahy s ostatními lidmi. Právě ze strachu z nákazy opustila i Michaela Sterlinga, bývalého královnina osobního strážce, jenž při atentátu na Její Veličenstvo přišel o oko. Oba odloučení snášejí velmi těžce, obzvláště když musí spojit síly proti nebezpečnému démonovi majícímu na svědomí čím dál více mrtvých. A aby toho nebylo málo, démonova síla stále narůstá.

Ve spleti intrik hlavních hráčů londýnského průmyslu čelí sourozenci Kelbyovi a Michael Sterling útokům znetvořených, napůl lidských a napůl mechanických, hybridů a chimér, i temné moci démona vyvolaného z pradávných dob lidskou chamtivostí. Musí odhalit jeho plány, nalézt způsob k jeho zničení a ochránit nejen obyvatele East Endu, ale i samotnou Viktorii, než jejich protivník definitivně ukotví svou existenci v reálném světě a prostřednictvím královny převezme vládu nad impériem.

Ani důvtip, šikovné vynálezy a přesná muška by však nestačily, nebýt pomoci další trojice ve službách Jejího Veličenstva – Viviany Mouse, chemičky a vynálezkyně, Johna Durwina, cestovatele a dobrodruha a především Jacka Wrighta. Technomág zvaný „Skokan“ totiž dokáže myslí ovládat stroje a je postrachem všech počestných žen a dívek celého Londýna. Když se síla těchto pozoruhodných mužů a okouzlujících žen spojí, ani to nejsilnější zlo před nimi nemůže obstát.

slovakova-demon-z-east-enduPostavy v knize jsou vykresleny tak opravdově, že i po otočení poslední strany v mysli přetrvávají obrazy Liliany potřísněné krví rozsápaných nepřátel, Sterlingova vlajícího blonďatého copu a svalů rýsujících se pod bílou košilí, či Jackova ironického humoru. Na své si přijdou jak milovníci realistických bojových scén se širokou škálou zbraní od mečů a pistolí, přes dýky až po halapartnu, tak i jemnější povahy, které okouzlí hluboká psychologie postav, nepředvídatelné dějové zvraty a autentická atmosféra Londýna ve století páry. Ač to není u steampunkových románů pravidlem, troufám si tvrdit, že dobové reálie, nenásilně zakomponované do příběhu, v tomto případě potěší i znalce.

Obálka svou ponurostí souzní s atmosférou příběhu a kniha může být ozdobou knihovničky každého příznivce žánru. Do kapsy tuto krásku plných tvarů oděnou v pevné vazbě rozhodně nevměstnáte, ale po technické stránce je velmi kvalitně zpracovaná, a bystré oko korektora až na pár drobností také odvedlo skvělou práci.

Srovnám-li zážitek z četby jiných děl autorky s Démonem z East Endu, mám pocit, že ač se jedná o různé žánry, je styl psaní a vykreslování představ, které předkládá čtenářově fantazii, stále něčím zvláštní a specifický tak, jak to dokáže pouze Petra Slováková. Tento styl nemusí sedět každému, obzvláště pokud je čtenář zvyklý na jednoduchý a snadno stravitelný projev oblíbený u masově prodávaných titulů poslední doby (jistě víte, které myslím). Ovšem když tuto knihu jednou otevřete a dovolíte příběhu, aby si vás podmanil, zjistíte, že vám těch více než čtyři sta stránek uteklo jako voda, a stejně jako já se již nemůžete dočkat dalšího dílu.

Logo_Brokilon

Cyklus Ve službách královny, část první

Démon z East Endu

Petra Slováková

Brokilon 2015

 

AUTORKOU ČLÁNKU JE Jana Hlavinková

 

10441367_10202385030532088_2226439418490881063_n Jana Hlavinková

studuje v Brně na Filosofické fakultě, obor Informační studia a knihovnictví. Má ráda viktoriánskou éru, gotickou a lolita subkulturu, ve volném čase poslouchá hudbu a čte.

 

 

 

 

 

#brokilon #démon z east endu #fantasy #steampunk #kniha #Petra Slováková #recenze #steampunk #český steampunk #české knihy #science fiction eský steampunk #čeští steampunkoví autoři #steampunk

Napsat komentář