Rozhovor s Petrem Schinkem

11421446_933732393315217_655615277_nSvět monstrózních plechových korábů, kráčejících parních strojů, mechanických rytířů, ale i nebetyčných věží vyšinutých mistrů metafysiky. Svět městských slumů zalidněných tisícihlavou hydrou chudoby i trolími otroky, které v nekonečných řadách chrlí průmyslové laboratoře Líhně. Svět, kde se mytická monstra stávají každodenní realitou a na obranu před nimi potřebujete profesionála. Někoho jako je Fastynger van Hauten. Znáte ho jako lehkomyslného floutka, pistolníka a tak trochu lumpa z knihy Století páry, teď jen chce přežít další den, vydělat trochu peněz a ochránit děcko, které je možná něco víc, než jen další válečný sirotek. Z hlubin staletí i z dob ne tak vzdálených natahují své pařáty démoni minulosti a hrozí rozmetat na kusy křehkou rovnováhu, do které se na kratičký okamžik usadily šíleně rozhoupané misky vah osudu. Kdo a proč chce zabít malého kluka? A nebylo by nakonec pro všechny lepší, kdyby se mu to povedlo? Fastynger si to nemyslí a věřte mi, jeho nechcete naštvat. I když mu vezmete jeho zbraně, naději a nakonec i život…

Tak zní anotace k připravované knize Petra Schinka “Jak lvové”!

Nakladatelství EPOCHA chystá letos vydat autorovu novou knihu a my jsme s ním pro vás při té příležitosti udělali rozhovor.

  9fb60464a9b3b456ebd52bc2ac6d186c HPE30eed5_Stoleti_pary_1265101967  schink_vylevani_krve2

Mohl bys nám představit svou novou knihu Jak lvové, která by měla zapadat do steampunkového subžánru?

Pokud jste četli předchozí povídkovou sbírku Století páry, nemusím vás příliš uvádět do děje. Svět, v němž se potlouká můj hrdina pistolník a solitér Fastynger van Hauten, pořád ještě bojuje s následky průmyslové revoluce a také s neplechami, které v něm můj hrdina napáchal minule. Umělí pracovní otroci „trolové“ rozervali přirozený řád na kusy a vše se jen velmi pomalu dává dohromady. V zásadě to mají na svědomí samozřejmě jen a pouze lidé, kterým připadalo zajímavé šťouchat klackem do té největší kupy sraček, dokud se v ní něco nepohnulo a neuhryzlo jim to ruku v lokti. A do toho se opět probouzejí metafysikové, kterým kdysi patřila veškerá moc a teď se jim nelíbí, že je parní baroni vnímají jako neužitečný anachronismus. Ještě v těch seschlých pytlech kůže obklopených práchnivými folianty zbyla nějaká šťáva, jak čtenář doufám zjistí.

Jak se bude tato kniha lišit od tvých předchozích? Potkáme se tam s již představenými hrdiny nebo známým prostředím?

Fastynger je o něco starší – stejně jako jeho autor – a musí se navíc vypořádat s tím, že mu na krku přistál outěžek v podobě syna – rozhodně ne jako jeho autorovi :) Celkově je kniha laděná poněkud temněji, ačkoliv se rozhodně nikdy nedalo říct, že bych si liboval ve šťastných koncích. Ono obecně je snazší všechny vedlejší postavy pobít hned zkraje, aby se pak člověk nemusel camrat s nějakou psychikou a vzájemnými vztahy. Tentokrát jsem si ovšem ponechal na šachovnici nějaké figurky z minula, za což mi Fasty určitě nepoděkuje. Však uvidíte.

Čím si myslíš, že by kniha měla oslovit čtenáře? V čem vidíš její sílu? Pro jakou cílovou skupinu čtenářů je určena?

Líbí se vám explicitní násilí a lyrické popisy monstrózních parních mašin obitých měděným plechem? Rádi se za dlouhých zimních večerů smyslně pomazáváte strojním olejem nebo dloubete z pásového pohonu svého tančíku rozdrcené zbytky nepřátel? Pak je to kniha pro vás. A pokud vám vyloženě nevadí pětimetrové obří nádorovité chobotnice s poněkud netradičním uspořádáním pohlavních orgánů, tak nemůžete sáhnout vedle!

10441467_768408873180904_1112149918733089762_n

Proč ses rozhodl pro steampunk? Jak tě tento styl oslovuje, co se ti na něm líbí? Věnuješ se mu i jinak než v psaní?

Ke steampunku mě kdysi dávno přivedla RPG hra Arcanum a samozřejmě nějaká ta literatura. Když nepočítám pubertální verneovské výstřelky, byly to určitě Powersovy Brány Anubisovy. Líbí se mi dramatický a přitom velmi účelný styl parních strojů, pánové v dvouřadých redingotech a dámy v jezdeckých kamaších. Ty především. A rotační kulomet na klikový pohon? Tady nebylo co řešit. Okouzlil mě prostě celý ten umouněný a jiskrami sršící svět, ve kterém se ještě nevytratil úžas z nových objevů, s nimiž je všechno možné. Dokonce i cesta kolem světa za 80 dní.

A podotázka ohledně mé osobní steampunkové angažovanosti – moc neoblibuji kostýmové taškanice ve stylu čím víc ozubených koleček, tím víc steampunk. Ale autentická viktoriánská móda se mi líbí a určitě bych neodmítl vyšňořit se při nějaké příležitosti do tvídového obleku s pořádnou zlatou šňůrou kapesních hodinek přes pupek.

Co plánuješ do budoucna? Můžeme tě vidět na akcích nebo se těšit na pokračování této knihy?

Kdo sleduje mou ne zrovna četnou tvorbu, nejspíš si všiml jisté pravidelnosti, s níž střídám steampunk s retrofuturistickými gangsterkami z USA padesátých let. Na řadě je tedy další eskapáda Charlieho Parkera. Jeho svět neodvratně pádí vstříc katastrofě, USA a Rudý blok na sebe cení zuby a brousí atomovky, obrovská magnetopásková výpočetní centra zdatně simulují umělou inteligenci a mezi tím vším kličkuje Charlie a hledá, jakým způsobem přežít další den, případně kde sehnat fet. Ke steampunku se ale určitě ještě vrátím. Kdo má taky furt vymýšlet něco nového.

A pokud by

mě někdo chtěl vidět naživo, bude mít příležitost 19. 9. 2015 na pražském Coniáši, kde budu uhelným mourem a trolím slizem křtít knížku s tím strašným názvem, který mi každý vymlouval Jak lvové.

Děkujeme za rozhovor! :)

 

Petr Schink je český spisovatel fantastiky. Pochází z Ostravy, ale  obor Informační studia a Knihovnictví vystudoval na Slezské univerzitě v Opavě.  Poprvé na sebe upozornil povídkou „Bezvěrec“ (Ikarie 04/2002), ale do širšího čtenářského povědomí vstoupil až v roce 2006 povídkovou sbírkou Špinavá práce (Wolf Publishing), v níž představuje vlastní vizi USA padesátých let

před vypuknutím jaderné války. Na Špinavou práci Schink navázal plnokrevným románem Vylévání krve (Epocha, 2011). Pro steampnkového fanouška však bude asi nezajímavější kniha Století páry (Triton, 2010). Právě ve Století páry Schink uvedl svého druhého klíčového hrdinu Fastyngera van Hautena a osobitou, velice drsnou verzi steampunku. https://steamzine.budinsky.net/rozhovor-s-petrem-schinkem/ https://steamzine.budinsky.net/rozhovor-s-petrem-schinkem/Tuzemští čtenáři jej mohou znát různými povídkami ve sbornících (např. Chlapec a jeho trol ve sborníku Mrtvý v parovodu a Suvenýry z války ve sborníku Excelsior, Gentlemani!).

 

1 komentář: „Rozhovor s Petrem Schinkem

Napsat komentář