Hrdinové Petra Schinka se bijí “Jak lvové”

741Letos se nejen fanoušci steampunku mohli dočkat několika titulů, které by jistě neměly ujít jejich pozornosti. Jedním z těch titulů je jistě žhavá novinka Jak lvové. Kniha vyšla minulý týden a my vám rovnou přinášíme recenzi!

Petr Schink se po pauze vrací na scénu s novým románem, který čtenářům přineslo nakladatelství Epocha. Po první steampunkově laděné sbírce povídek s názvem Století páry se Schinkův hlavní hrdina Fastynger van Hauten konečně dočkal i plnohodnotného románu. Už anotace slibuje skvělý zážitek – svět plný roztodivných strojů, tajuplné alchymisty a prostředí dělnických slumů, kde pojmy “špína a smrad” nabývají na významu.

Autor, jenž se na střídačku věnuje svým dvěma literárním hrdinům – Charliemu Parkerovi a Fastyngeru van Hautenovi, se tentokrát vrátil ke  druhému jmenovanému. Fastynger van Hauten je dosti rozporuplná postava. Na jednu stranu ostřílený pistolník, který se neštítí brát i nejhorší zakázky, aby vydělal nějaký ten peníz na živobytí (a nějaké ty radovánky), a zároveň tak trochu floutek a tak trochu lump, protože vlastní prospěch je pochopitelně na prvním místě v prioritách, což někdy nemusí být dobré pro ostatní. Okolí, v němž žije, také není žádná rajská zahrada, ale nechutné špinavé místo plné chudoby a bídy. Místo, kde život jednotlivce nemá žádnou cenu, pokud vám za něj někdo dobře nezaplatí. Jeho protivníci jsou nejen obludy, ale i lidské stvůry a on je nesčetněkrát donucen řešit své problémy radikálně a s nemilými následky. Navíc tentokráte není v sázce jen jeho život…

HPE30eed5_Stoleti_pary_1265101967Jak známo, začátky bývají těžké, ale po lehce ztuhlém a trochu chaotickém úvodu jsme vrženi do víru událostí, autor se záhy dostane do svých zajetých kolejí a pak je to jedna velká jízda. Děj, spojený několika linkami a zformovaných do určitých mini-epizod, začíná záhy dávat smysl. Dostaneme se do zběsile akčního příběhu, který vás nenechá vydechnout. Autor svého hrdinu nešetří, naopak mu dává v každé situaci pořádnou nakládačku, ať už se jedná o souboje či osobní život. Výborná je práce s obrazy a nechybí ani spousta zajímavých nápadů, které jsou navíc velmi zkušeně zpracované. Někde by vzhledem k rychlému tempu autor mohl ubrat vysvětlování, ale i tak je to kniha propracovaná s některými zajímavými  dobře zvládnutými charaktery, jejichž motivace jsou plastické a poměrn uvěřitelné.

10441467_768408873180904_1112149918733089762_nPetr Schink je autorem vypsaným, což je poznat z každé stránky knihy. Jeho práce s jazykem je na vysoké úrovni a i proto je Jak lvové velmi čtivou a po stylistické stránce zvládnutou záležitostí. Steampunk, či spíše westernpunk, na který Schinkovo dílu aspiruje, je tu ve funkci rozličných nápaditých kulis, které si můžete užít v popisech prostředí. Jak lvové tedy nezapadá úzce do specifického subžánru, spíše přímo do fantasy. Co je ale u knihy důležitější je fakt, že se nese v duchu české akční školy. Právě toto považuji asi za největší plus, protože příběh je úderně napsaný, akční, drsný a nechybí hlášky, ústřední sarkastický a cynický drsňák a samozřejmě pořádná dávka násilí. Kniha tedy potěší fanoušky akční fantastiky obecně a určitě je schopná uspokojit i náročnější požadavky skalních příznivců Kotlety či Kopřivy. Myslím, že Jak lvové jsou určitě knihou, kterou stojí za to číst, už jen proto, aby si na ni člověk udělal názor. Ačkoliv se zde objevují chaotické scény, občasné potlačení příběhů na úkor autorových (velmi zdařilých) popisů, nudné flashbacky a mnoho menších drobností, které by se daly vytknout, je schopná uspokojit široké fantastické publikum nesčetnými klady v podobě akce. Místy pokulhávající příběh a Fastynegerovy přešlapy, kvůli kterým si spíš problémy přidělává než aby je řešil, pak můžou vadit náročnějším čtenářům.

Vydání skvěle doplňuje obálka českého výtvarníka Jana Doležálka. Pokud jste navíc již měli s autorem tu čest u Století páry, dostanete znovu přesně to, co očekáváte.

 

Hardcover-Book3

 

Jak lvové

Petr Schink

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2015

Počet stran: 392

Cena: 299 kč

 

 

Chcete autora vidět osobně a nechat si od něj knihu podepsat? Stavte se na křest v knihkupectví Fantasya v Praze již 6. 11. 2015! Akci najdete zde.

Napsat komentář