Ohlédnutí za Plesem Rotyky v Dubči

Cover photoSkupina historického šermu Rotyka pořádala na začátku února tradiční ples, který se již po druhé nesl v duchu Steampunku. Ples se konal v prostorách historického špejcharu na okraji Prahy, a to v Dubči.

Už špejchar samotný je zajímavé místo. Je nově a poměrně slušně zrekonstruovaný, přístupný pouze v době konání různých akcí. Ovšem plovoucí podlaha do takového objektu podle mě nepatří, jednak to nevypadá úplně hezky a jednak jsem na ní hodně klouzal (i když to byla spíš chyba nevhodně zvolené obuvi).  Barokní sýpka stojí částečně na místě bývalé dubečské tvrze, zaniklé po Bitvě na Bílé hoře, kdy byla Dubeč připojena k Uhříněvsi a tvrz přestala být panským a posléze i správním sídlem a zpustla.[1]

Špejchar v Dubči
Barokní špejchar v Dubči

Pozvánku na tuto akci jsme obdrželi už loni, ale teprve letos nám časové a finanční možnosti dovolily se jí účastnit, a to společně s kamarády fotografy z Dark Vision Studio, jejichž ateliér sídlí asi 5 minut pěší chůze od špejcharu a skýtá tak ideální základnu pro dobrou vizuální přípravu.

Speciálně pro tuto akci byl v rámci salonu Victorian Catherine vytvořen projekt „Victorian Bride of Frankenstein“, jakožto steampunkové ztvárnění klasického tématu stvoření umělé bytosti.  Inspirací k samotnému provedení kostýmu Frankensteinovy nevěsty byl nejen původní román Marry Shellyové, ale také např. obraz Luise Roya „The Announcement“.

Naproti tomu kostým Dr. Frankensteina byl inspirován středověkými „morovými“ doktory a také úborem chirurga z konce 19. století. Kolega Ragnar z Dark Vision Studio zase zvolil steampunkovou adaptaci Ironmana.

Mr. and. Mrs. Frankenstein
Dr. Frankenstein se svým výtvorem
Bijící srdce a svítící koruna Frankensteinovy nevěsty
Ragnar II
Ragnar jako steampunkový Ironman

Během večera se na pódiu objevily dvě kapely, a to Peregrin a Dick o Brass.  Oběma to šlapalo a tak o zábavu nebyla nouze. Vzhledem k tomu, že Steampunk byl na plese okrajovým žánrem a primárně šlo o ples historický, bylo postaráno o velikou kostýmovou různorodost. A tak zde bylo možné potkat vedle sebe římského legionáře, žebravého mnicha, šlechtice všech období a v neposlední řadě tedy stylově laděné pány i dámy. Malá ochutnávka steampunkově laděných outfitů je zde, zbytek fotek je možné prohlédnout si prostřednictvím odkazů na konci článku.

František Šoltys

Lenka Štěpánová
Jaroslav Kupka

JItka Šimonová

Kromě tance zde byl i doprovodný program v podobě artistického dua Simply Arco, břišní tanečnice Hany Lynch a fakíra Abu Jafara. Mě obzvláště zaujala možnost ochutnat a zakoupit si různé druhy whisky. Také zde byl ještě stánek se šperky, čajovna a možnost se nechat pomalovat henou.

Whisky bar
Asi nejlepší místo na celém plese :-)

Mnoho kostýmů, ať již historických, nebo steampunkových, bylo opravdu vydařených a bylo vidět, že si s nimi jejich tvůrci vyhráli. Celkový dojem z akce byl více než pozitivní a my odcházeli domů příjemně unaveni a vyřáděni. Vyblbli jsme se a ještě se bylo na co dívat. Doufám, že to nebyla poslední akce s nádechem steampunku, kterou Rotyka dělá. Rádi se zúčastníme znovu.

Galerie fotek z Plesu Rotyky od různých autorů najdete zde, zde, zde, zde a zde.

 

[1] http://www.hrady.cz/?OID=2289

Napsat komentář