REPORT: STEAMPUNKOVÝ & viktoriánský PIKNIK 2016

Drahé dámy, milí pánové,

chtěla bych Vám všem poděkovat za ten nejúžasnější piknik tohoto roku!

Především děkuji za hojnou účast, za rozpustilou zábavu a laškování, skvělou atmosféru, kterou jste vytvořili, za ty nejlepší dobroty a vůbec za přátelské setkání, kterým jsme opět alespoň na chvilku zapomněli na všední život a velmi hravě se přesunuli nejen do dob minulých, ale také do světa ve kterém nic není nemožné! Musím říci, že jsem si dosyta užila steampunkovo -viktoriánské, snové, fantazií a dobrou společností okořeněné odpoledne, na které ani po měsíci nevybledly vzpomínky a ke kterému se v těchto vzpomínkách vždy ráda vrátím. Doufám, že se za rok opětovně setkáme v obdobném složení a strávíme dobrodružstvím nabyté odpoledne v příjemné společnosti, obklopeni dobrým jídlem, v Grottě – krásném skvostném srdci Havlíčkových sadů v Praze!

Co se dělo před piknikem?
Návštěva muzea Karla Zemana a projížďka historickou tramvají!

V pátek před piknikem, jsme se rozhodli uspořádat malý “warm up” sraz spojený s návštěvou muzea Karla Zemana. V muzeu na pražské Kampě jsme prožili společně s Karlem Zemanem interaktivní odpoledne, dozvěděli se spousty zajímavých informací o jeho filmové tvorbě i životě a nafotili společně několik fotografií. Na závěr jsme dokonce měli možnost se projít přímo po molu u mlýnského kola, kam většina návštěvníků nemá možnost nahlédnout. Poté co jsme zamávali turistům na Karlově mostě, jsme si udělali malou procházku Prahou a zakončili setkání několika doušky piva z malého pivovaru ve voršilských klášterních zahradách. Kdo měl chuť, mohl se následující den zúčastnit předsrazu a se projet historickou tramvají. Této nostalgické jízdy jsem se bohužel nemohla kvůli přípravám zúčastnit, nicméně všem zúčastněným se moc líbila!

Honosní hosté a dobroty všude kam se jen podíváš!

Je mi potěšením, že jsme společně stvořili tradici – zvláště pro setkání, seznamováné, navazování nových přátelství a zvláště mě těší, že se náš piknik stal místem, kam se vydávají nejen staří známí a přátelé, ale také nováčci ve svých prvních outfitech a kostýmech. Také nás všechny velice těší, že za námi přijeli i naši přátelé ze zahraničí, Martin s Angelikou, kteří do Prahy jezdí poměrně často a poprvé také Yvonne s Jörgem. Yvonne a Angelika se ostatně umístili i v naší fotografické soutěži. ;)

Opět jste všichni přišli v přenádherných outfitech na kterých jsem mohla oči nechat! Různorodý dresscode zajistil opravdovou pestrost. Do vintage oděné dámy, gothický aristokratický  šmrnc, lolita a visual kei jako vystřižené z Alenky v říši divů,  steampunkové vyletněné róby krásných dobrodružek, anebo šaty něžných viktoriánských dívek, mechaničtí opraváři, ale i páni pistolníci, piráti, westernem inspirovaní gentlemani, či vojáci z Pruské armády císař pána! A nejen Ti!

Krom dokonale vyladěných outfitů patří k pravému letnímu pikniku i vlastnoručně připravené obžerstvení. Napekli jste ty nejlepší sušenky, lahodné katedrálové pivní bábovky, nebo vyrobili například čajové matcha raffaelo! Téměř jsem se styděla. Moje muffiny se sýrovým krémem (který postupně teplem přišel o svou nadýchanost) s čokoládovými odlévanými kolečky, šroubky a jiným steampunkovým harampádím a i můj dort s panna cottou s malinami a borůvkami  – ti bledli vedle těch všech dobrot závistí!

Letos jsme pořídili bytelný, přes půl metru vysoký, starožitný etažér a poprvé zkusili zorganizovat oficiálnější výměnu dobrot. A hle, velmi se to ujalo! Děkujeme všem, díky kterým byl náš výměnný etažér obtěžkán lahůdkami napříč všemi různými styly a kuchyněmi. Dokonce ani sám etažér v průběhu pikniku nestačil a jídla byla vyskládána okolo a k dispozici úplně všem! Je vidět, že steampunkeři se rádi dělí, vyměňují, zkouší nové chutě a nebojí se neznámého, stejně jako dobrodruzi v 19. století, kteří cestovali do dalekého Orientu. Oproti minulému roku těchto dobrot přibylo, proto také uvažujeme o přidání nové rubriky, kde by se daly recepty sdílet, zasílat, případně ty nejlepší články s vlastním fotopostupem odměnit nějakou tou cenou! Pokud by se někdo rád této rubriky ujal a spravoval ji, napiště buďto redakci, anebo Margueritte. ;)

Kavárna pana kavárníka Tomáše

K pravému viktoriánsky laděnému pikniku patří i čaj o páté. Jak mnozí z nás tuší, tato anglická tradice zdaleka nebyla jen o několika šálcích čaje s mlékem. Doba mezi obědem a večeří byla dlouhá, proto se nedivme, že jistá baronka si k čaji ráda poroučela nejrůznější dobroty. Takovým tradičním “zákuskem” k čaji byl ku příkladu okurkový sendvič a protože pro hosty našeho pikniku není nic nemožné, rozhodli jsme se společně s panem kavárníkem Tomášem a za doprovodu krásné Kameko z Maid kavárny, aby pro hosty sestavil a připravil viktoriánsky laděné menu!  Okurkové sendviče, několik šálků čaje či kávy, ovoce či skořicové sušenky, které s láskou pekla Kameko – to vše bylo možné si dopředu objednat! Na místě pobublávala voda ve starožitném samovaru na uhlí (který se v jisté chvíli vznítil a byl tak na okamžik parní atrakcí pro všechny kolem), čaj byl podáván v keramických šálcích, stejně tak občerstvení k němu připravené. Tímto Tomášovi a vůbec celé Maid kavárně děkujeme a pokud bude o viktoriánské menu zájem i příště, velice rádi se shledáme i příští rok!

Copak jsme si pro vás připravili?
Hudba, zpěv, přednáška, tetování hennou, střelnice i pikniková minihra!

Moc bych chtěla poděkovat Civil Steampunk za výzdobu celé Grotty. Výzdoba se jim nesmírně zadařila! Mohli jsme natrefit nejen na vzducholodě, ale i různé hodinky, klíče a další steampunkové a viktoriánské drobnosti, které podtrhovaly krásu Grotty a u kterých byla možnost se nechat zvěčnit na fotografie.

Po celou dobu pikniku bylo možné si nechat udělat tetování hennou u šikovné Neiry, která k nám přijela až z daleké Otravy. Orientální tradiční, ale i méně tradiční kresbu podle přání Neira zvládla do půl hodinky a za velmi příznivou cenu. Málokterý návštěvník odešel bez krásného obrazce na své ruce, paži či noze. I já jsem podlehla kráse tradičního “tetování” a nechala jsem si nakreslit na hřbet ruky ornament, který mi vydržel několik dnů.

DeeDee from Mars se stala součástí piknikového programu se svými nejen fantasy, ale i písněmi ze života. Vysoká zrzka z cyberpunkového světa se svým širokým hlasovým rozsahem nás obšťastnila svou hrou na kytaru a zábavnými texty, které sama složila. Na pikniku bylo možné si zakoupit i její autorské CD s nahrávkami. Jak jsme se dozvěděli, momentálně také připravuje kompilaci svých písní ke stažení, nové webové stránky a doufáme, že také nové písně!

Zlyhad, Martina Bellovičová, šiřitelka podvědomí o steampunku a organizátorka nejedné nejen steampunkové akce v Brně, přijela do Prahy na piknik oslavit své narozeniny a pro návštěvníky pikniku připravila bohatou a informacemi nabytou steampunkovou přednášku. Steampunk tak představila všem začátečníkům a připomněla kořeny a základy všem ostatním.

Kolem páte hodiny nás poctili návštěvou Gabriela Houšková a Tomáš Houška. Oproti plánovanému vystoupení na violoncello nám dali možnost se zaposlouchat do tónů středověké hudby. Grottou se po zbytek odpoledne linuly rozverné romantické tóny a zpříjemnily všem konverzaci při doušcích čaje, pojídání donesených pochutin a podtrhli tak atmosféru a zábavu odpoledne.

Steampunková střelnice

Steampunková střelnice byla překvapením od pana Davida Kenjiro Karáska. V průběhu odpoledne v jednom zákoutí Grotty rozestavil malé cvičné terče v podobě vojáků a zvířátek do kterých jsme měli možnost zapůjčenou pistolí s  kuličkovou municí střílet. Cílem bylo porazit všechny zvířecí padouchy, anebo sestřelit všechny vojáky, kteří stáli v řadě vedle sebe. Nabít zbraň, která velmi věrně připomínala klasický revorver, odjistit, namířit, střelit a přitom se dokonale trefit do cíle nebylo až zase tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo – nicméně radost ze zásahu byla poté o to větší! Mnohokrát děkujeme za možnost si tuto disciplínu vyzkoušet!

Pikniková minihra a tradiční skupinová fotografie

Pro tento rok jsem pro návštěvníky pikniku připravila symbolické dárečky za splněné úkoly v naší piknikové minihře. Na 40 z vás čekaly zdobné obálky s několika stylovými nálepkami či plackou, které se do jedné rozebraly. Doufám, že vás tyto maličkosti potěšily! Tuto hru bychom pod STEAMZINE.CZ chtěli rozšířit a vytvořit skutečnou hru o achivementy. To ovšem závisí na tom, zda by se této dobrodružné role chtěl někdo ujmout a také zda navážeme spolupráci s nějakými sponzory. :)

Vyhlášení fotografické soutěže

Před samotným závěrem pikniku jsme vyhlásili vítěze naší steampunkové fotografické soutěže 2016. Dva výherci byli vybráni přímo Vámi – podle poštu “lajků” ve facebookovém albu a jeden výherce byl vybrán porotou. O vyhlášení soutěže si můžete přečíst TADY.

Výherci:

1. místo získala Yvonne Müller
2. místo zaslouženě patří fotografce Ireně Motlíkové
Cenu poroty získala Angelila Coufal

SPONZOŘI, od kterých získali soutěžící výhry:

Civil Steampunk, webové stránky
Sleeping Beauty, webové stránky
Classy Lady
Margueritte Weinlich & STEAMZINE.CZ
Petra Slováková & Český Steampunk

Úplnou fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.

Zakončení dobrodružství ve Dnu pytle

Po půl sedmé se naše sešlost pomalu začala přesouvat do Dna pytle, hobity a bavorskem inspirované pivnice s kvalitními pivními speciály a pivy z malých pivovarů.  Zatímco jsme společně s několika dobrovolníky ještě jednou prošli Grottou a rozloučili se s místem lehkým úklidem a odvozem vybavení, večer ve Dnu pytle se nesl v pohodové oduševnělé a chmelem opojené atmosféře až do popůlnočních hodin  nejen nad tématy steampunkovými.

 

Za STEAMZINE.CZ  připravila, organizovala a průběhem provázela Margueritte Weinlich

 

Napsat komentář