Divadlo Aqualung – přijďte se bavit, smát i snít!

Steampunk se u nás v Česku těší neobyčejnému zájmu již řadu let. Možná lidé na první dobrou netuší,
co to je ten steampunk vlastně zač, ale stačí se zmínit o velikánech jako spisovatel Jules Verne, režisér Karel Zeman, nebo o filmech jako je Wild Wild West či o české počítačové hře Machinárium.

V současnosti na naší steampunkové scéně nalezneme různorodé umělce – spisovatele, blogery, hudební skupiny, tanečníky, kostyméry, tanečníky, šperkaře, hodináře, kováře, sochaře, designéry a mimo další také mnohdy neprávem opomíjené herce, divadla a divadelní uskupení.

Proto jsme nesmírně potěšeni, že Vám můžeme představit steampunkové Divadlo Aqualung!

Generální zkouška hry Figaro Divadla Aqualung v Žižkovském divadle v Praze 13. 10. 2016

Divadlo Aqualung má ve světě českých divadel své neodmyslitelné místo a také podporu fanouškovské základny složené především z milovníků steampunku, Terryho Prachetta a také mnoha snílků, moderních romantiků a nadšenců do živé hudby, kterou divadlu zajišťuje dvorní kapela Aquajazz.

Něco málo z historie

Ačkoliv mezi lety 1998-2005 Divadlo Aqualung ještě neexistovalo, můžeme zde hledat jeho  zárodky. V té době zakládající členové Aqualungu hráli v souboru s názvem Divadlo Nablízko.

Divadlo Nablízko svou činnost ukončilo v roce 2006, ale část umělců se rozhodla zůstat pospolu a právě v té době vzniká divadelní továrna na sny. Divadlo Aqualung.

Divadlo se v prvních letech několikrát stěhovalo, bavilo diváky na Divadelní lodi Tajemství Divadla bratří Formanů a od roku 2011 zakotvili
v Žižkovském Divadle Járy Cimrmana, kde fungují dodnes.

Na svých webových stránkách se Divadlo Aqualung prezentuje jako divadlo pro ty, kteří se chtějí bavit, smát i snít, a také jako divadlo hravé i dramatické, s tituly plně nezávaznými, ale i myšlenkově zásadními.

Divadlo Aqualung a steampunk

Divadlo Aqualung se k poetice steampunku hlásí od začátku svého působení, ale pára fascinovala jeho umělce již v době Divadla Nablízko.

V roce 2001 scénograf Hynek Dřízhal a dramaturg David Pečírka pro Divadlo Nablízko připravili inscenaci Vzducholoď, která vyprávěla o cestě Vzducholodi Imperial LS-1 na měsíc. Inscenace, která vzdávala
hold vzduchoplavcům minulého století, byla ozubenými koly a párou prosycená skrz naskrz a stala se velice oblíbenou. Ve Studiu Rubín, kde byla hrána původně, byl dokonce bar stylizován jako nosníky vzducholodě.

Hra se taktéž objevila na již zmiňované Divadelní lodi Tajemství, kde se dočkala více jak dvaceti repríz.

Vzducholoď přežila konec Divadla Nablízko a byla nadále hrána díky novému divadelnímu
uskupení – Divadlu Aqualung, které si steampunkový ráz Vzducholodi oblíbilo natolik, že se ho rozhodlo zachovat i využívat i v dalších hrách.

Během let se v repertoáru objevily hry Vynález zkázy, Pán času, tyranie okamžiku, Válka
s mloky a mnoho dalších.

Premiéra hry Vynález zkázy divadla Aqualung na Lodi Tajemství v Praze 09. 09. 2014

Aktuálně

Aktuálně se Divadlo Aqualung připravuje na premiéru hry Maškaráda podle knihy Terryho Prachetta, kterou má naplánovanou na 17. září 2018.

O vstupenky na premiéru hry Maškaráda si navíc budete moci s námi v srpnu na Steamzine.cz zasoutěžit. Nezapomeňte sledovat facebookové stránky Steamzine.cz a Divadla Aqualung. ;)

Fotografie: Ivan Prokop a Daniela Kroupová

Autoři článku: kolektiv Divadla AQUALUNG

www.divadloaqualung.cz
FB: www.facebook.com/divadloaqualung
INSTAGRAM: www.instagram.com/divadloaqualung

Napsat komentář