ROZHOVOR: BlackOut – post apocalyptic steampunk fire theatre

Dámy a pánové, je nám ctí Vám přinést pořádně rozpálený rozhovor plný ohně, vzrušení a velkolepé podívané! Na otázky nejen ohledně steampunku odpovídalo nám steampunkerům důvěrně známé uskupení BlackOut.

Na našem Steampunkovém & Viktoriánském pikniku 2018 vyvrcholí program ohnivou a divokou předváděčkou právě v podání BlackOut – post apocalyptic steampunk fire theatre. Těšíme se již 14. července 2018 v Havlíčkových sadech na obvyklém místě! ;)

BlackOut – post apocalyptic steampunk fire theatre


„Až zhasnou všechna světla, zůstane jen oheň”

BlackOut je relativně nová skupina, která vznikla více méně náhodou z několika členů žonglérského kroužku a dalších přátel. První představení se nazkoušelo na žádost kamaráda, který potřeboval na akci fireshow.

Již během prvních návrhů scénáře vyšlo najevo, že nikdo nemá zájem připravovat klasickou fireshow, jak ji známe z mnoha akcí.
Na základě předchozích zkušeností spojili fireshow s pohybovými choreografiemi, scénickým divadlem a kaskadérskými bojovými scénami, čímž vzniklo originální představení.

Myšlenku „dělat to jinak“ podtrhují i dva vizuální styly, na které se skupina zaměřila, a to post apocalyptic a steampunk. V obou případech jde o nádherné kostýmové záležitosti, které nechávají prostor pro fantazii a kreativitu a dramaticky doplňují ohňivé divadlo.

„Dělat to jinak“ se projevuje i při tvorbě choreografií, které nevycházejí ze zažitých standardů, ale snaží se objevovat vlastní styl prezentace v souladu s netypickou hudbou. Vzhledem k tomu, že několik členů BlackOutu se pohybuje v oblasti audiovizuální tvorby, skupina postupně vytváří i svou video produkci. V současnosti je prezentován klip „First Encounter“, který je úvodem k postupně se rozvíjejícímu se fantazijnímu příběhu o BlackOutu
v post apocalyptickém světě.

BlackOut se nám již několikrát na českých steampunkových událostech představil a troufáme si říct, že všechna vaše vystoupení steampunkery velice zaujala. Steampunk je styl téměř neomezených možností, plný individuality a fantazie.
Co máte na steampunku nejraději?

Steampunk je originální, různorodý, zaujaly nás především technické detaily ve spojení s elegancí. Baví nás neomezené možnosti vizuálně různorodých alternativ, které se prolínají do jednotlivých postav našeho představení.

 Jak vnímáte atmosféru na představeních, které děláte pro steampunkery? Jsou steampunkeři jako diváci v něčem jiní oproti např. civilnímu publiku?

Každé publikum je individuální. Někdy stačí jedna parta nadšenců, která roztleská zbytek diváků už během prvních minut a někdy přichází potlesk až po prvních pyrotechnických efektech. Ať už jsme kdekoliv, vždy za námi diváci chodí a nadšeně sdělují, co se jim líbilo a kdy nás mohou vidět znovu.

U steampunkového publika je obrovská výhoda – jsme všichni na jedné módní vlně a vypadají skvěle na fotkách! :)

Neuniklo nám, že BlacOut vystupoval na několika velkých stylových akcích i v zahraničí. Jak jste se dostali k účasti na postapo festivalu „Luna Negra“ ve Španělsku?

Byli jsme pozvání na český postapo festival Junktown, kde si nás po vystoupení odchytl španěl Antonio s tím, že pořádá podobný festival ve Španělsku a my na něm rozhodně nemůžeme chybět. Začali jsme plánovat, jak se tam dostaneme, protože vybavení na show zabere spoustu místa a letadlo proto nepřicházelo v úvahu. Nakonec jsme získali obrovskou dodávku, kam jsme se jakžtakž vešli a pojali celý výlet jako eurotrip s výlety po zajímavých městech, baskováním i koupáním u moře.

Co Vás na festivalu „Luna Negra“ nejvíce uchvátilo? Přivezli jste si domů nějakou inspiraci pro svá show?

Luna Negra pro nás byl ohromný zážitek. Po organizační stránce, trochu chaos, ale to se u prvního ročníku omlouvá, zvlášť, když je tam taková atmosféra. Představte si polorozbořené westernové městečko uprostřed pouštní krajiny… Seznámili jsme se se světovým umělcem Carros de Foc a jeho úchvatnými alegorickými loutkami, natočili jsme záběry do našeho nového klipu a příjemně nás překvapila účast lidí z Junktownu. Samozřejmě spousta další inspirace na kostýmy a různé vychytávky…

Plánujete tento rok podobnou cestu za dobrodružstvím, nebo budete letos věrni pouze české scéně? Kde bude BlackOut vystupovat v nejbližší době?

Tešili jsme se opět na výlet do Španělska, ale bohužel organizátoři festival posunuli až na další rok. Momentálně jednáme s několika zahraničními akcemi, ale s jistotou zatím víme, že vyrazíme na eurotrip po německých a polských urbexovych lokalitách, kde budeme točit další klip a fotit (steampunk i postapo).

Mnoho lidí si asi nedokáže představit, jak tvrdá práce se za každým vystoupením skrývá. Jakým způsobem se na vystoupení připravujete? A jak přibližně dlouho zabere příprava něčeho nového?

To nelze paušalizovat… Sóla si tvoří každý sám, synchronní choreografie je vždy časově náročnější a v novém představení jsme propojili ohňovou show s párovou akrobacií, což byl trénink na několik měsíců. Mezi tím neustále zkoušíme různé pyrotechnické efekty, nové směsi a materiály, přemýšlíme nad dalšími vychytávkami…

Obecně se dá říct, že časová náročnost se odvíjí od počtu lidí, efektech a bezpečnosti.

Zmínili jste, že skupina vznikla víceméně náhodou a každý z členů skupiny za sebou měl již nějaké zajímavé zkušenosti. Můžete jednotlivé členy a jejich působení v BlackOutu krátce představit?

Je skvělé, že každého baví a věnuje se něčemu jinému, tím můžeme kombinovat spoustu různých věcí. Například Ondra (voják) se věnuje hudbě, takže pro BlackOut stříhá, mixuje i vytváří hudbu pro vystoupení i klipy. Štěpán (doktor) se věnuje kameře a fotografii, takže díky němu máme možnost audiovizuálních a foto výstupů. Jáňa (lady) nám zajišťuje propagaci a díky jejímu dlouholetému působení v Tribo Fuego spoustu skvělých kontaktů a možnosti spolupráce. Vláďa (robot) je choreograf bojových a kaskadérské scén, skvělý rekvizitář a technik, který zvládne vyrobit asi úplně cokoli. Viola (technik) je přes divadelní práci, scénáře, pohybové choreografie, dramaturgie atd.

Na začátku jste řekli, že BlackOut pracuje s kombinací mnoha prvků od nevšedních kostýmů, fireshow, se scénickým divadlem, žonglováním, až po audiovizuální tvorbu apod. Spojení těchto prvků můžeme vidět ve vašem klipu „First Encounter“. Protože naznačujete, že se jedná o úvod k postupně se rozvíjejícímu se fantazijnímu příběhu o BlackOutu. Jaké jsou vaše další plány a projekty, které chystáte?

Především teď chceme pokračovat v dalších klipech rozvíjejících naše malé postapo story. Máme spoustu natočeného materiálu, ale postprodukce si vyžaduje svůj, který není úplně snadné si najít. Další velký projekt, který máme momentálně na stole, je opravdu v plenkách a pokud se nakonec všichni domluví a pustíme se do toho, půjde o velmi dlouhou a náročnou přípravu. V tuhle chvíli můžu jen říct, že se jedná o hudebně divadelní projekt, ale rozhodně žádný muzikál :)

Přestože nepovažujeme kostýmy za to nejdůležitější na steampunku, kostýmy BlackOutu na nás vždy dělají obrovský dojem. Jak probíhala či probíhá jejich výroba? Měl někdo návrh a realizaci kostýmů na starost, nebo přiložili ruku k dílu všichni z BlackOutu? Máte na kostýmech nějaké speciální vychytávky?

Naše kostýmy jsou vždy individuální záležitost každého z nás, každý má svou postavu, kterou si rozvíjí dle své libosti. Řešíme spolu převážně inspiraci, tipy a nápady na vylepšení. Občas řešíme, že se v kostýmu špatně pohybuje, omezuje pohyb, nedá se přes něj vidět nebo dýchat… V tu chvíli nastupuje Vláďa se svými speciálními vychytávkami.

Existují nějaká pravidla pro nehořlavost materiálů kostýmu? Nebo je to spíše o zkušenostech a zručnosti vystupujícího?

Nešťasných nehod při fireshow, kdy zkušený performer skončil v lepším případě s popáleninami, už je poměrně dost. Používáme materiály s nízkou možností vzplanutí a pro všechny případy máme na stagi vždy kyblík vody. Nebudeme za hrdiny, i nám už se stalo, že část oděvu chytla. Naštěstí se to vždy obešlo bez velkého hašení.

Děkuji za rozhovor a přeji BlackOutu mnoho úspěšných představení, projektů a stálých příznivců! Chtěli byste na závěr něco vzkázat steampunkové komunitě a čtenářům SteamZine.cz?

Také děkujeme a těšíme se na další setkání na steampunkových akcích. Pokud se vám naše tvorba líbí, lajkujte nás, sdílejte :) Jsme otevření možnostem a máme rádi nové výzvy, takže pokud máte nějaké tipy, nápady, doporučení nebo třeba zájem o spolupráci, ozvěte se nám :)

YouTube – BlackOut
Facebook: www.facebook.com/Blackout.fireshow
Instagram: www.instagram.com/blackout.fireshow
Web: www.blackout-fireshow.com

Rozhovor se skupinou BlackOut připravila Margueritte

Napsat komentář