Od Plecháče k Iron Manu

Před dvěma lety se vítězem jedné z každoročních soutěží o nejlepší kostým na newyorském ComicConu, Marvel Costume Contest, stala steampunková varianta na Iron Mana. Velice záhy se ale ukázalo, že kostým není originálním výtvorem svého nositele, ale jen přebarveným a trochu upraveným kostýmem postavy Plecháče z nezávislého snímku Heartless: The Story of the Tin Man, natočeném o několik měsíců dříve. Jak to tedy se „Steam Manem“ nakonec bylo?

.

Vraťme se na úplný počátek, k filmu Heartless studia Whitestone Motion Pictures. Temný pohádkový příběh o tom, jak se Plecháč z Čaroděje ze země Oz stal zrezlou bytostí bez schopnosti milovat, se odehrává v pohádkovém světě původního Čaroděje. Kromě všudypřítomných kouzel a čarodějnic tu také není pro vesnického klempíře problémem stvořit plechového člověka, a ve filmu je klempířská dílna vybavena řadou steampunkově laděných pomůcek, které studio dodnes opakovaně využívá ve svých dalších filmech. Jedním z předmětů, které v rámci produkce vznikly, byl i kostým Plecháče, který navrhl kostýmový výtvarník ze společnosti Lone Wolf Effects, Bill Johnson. Na samotné výrobě a konečné podobě Plecháče se ale podílela i řada dalších lidí, mezi nimi i comiconový „Iron Man“ Matt Silva, známý steampunkový cosplayer (na fotografii vpravo. Skupiny Penny Dreadful Productions, kterou založil, je součástí mimo jiné i steampunkový Boba Fett).

Po dokončení filmu si kostým Plecháče ponechalo studio pro budoucí reklamní účely. Ve skutečnosti se o něj staral Matt Silva, a ten se po půl roce rozhodl, že neustále se rozpadající kostým recykluje do podoby Iron Mana. Plán vyšel, a kostým sklízel jen úspěch – dokud se o něm ovšem nedozvěděl Bill Johnson, který z reimaginace svého díla velkou radost neměl. Nechal se slyšet, že „je smutné vidět, jak se z jediné verze kostýmu používané při natáčení stala levná nápodoba populární [komiksové] postavy” a nechával se slyšet tak často a nahlas, až byl majitel filmového studia, které Heartless vytvořilo, nucen vydat veřejné prohlášení, ve kterém se od Johnsonových stížností distancoval.

Celá kauza přinesla nakonec něco dobrého i původním filmovým tvůrcům – zatímco krátký film Heartless není příliš známý, natožpak studio, které jej vytvořilo, steampunkový Iron Man se stal jedním z těch „klasických“ obrázků, které se opakovaně objevují na různých steampunkových fórech a stránkách. Jeho příběh sice není příliš známý, o to je však zajímavější, a není vůbec od věci, že toho, koho Steam Man zaujme, má šanci zaujmout i původní Plecháč.

Až tedy příště na steampunkového Iron Mana někde narazíte, budete přesně vědět, koho máte před sebou.

Foto: Gizmodo.com.au; ToysREvil; Victorian_Lady
Heartless (2010)
Whitestone Motion Pictures | Lone Wolf Effects | Penny Dreadful Productions
Heng, Andy: Steampunk Iron Man – Marvel Costume Contest Winner @ New York Comic Con 2010, 10/10/2010
Osborne, Doug: Steampunk Iron Man Costume wins Marvel NY ComicCon Contest, 14/10/2010
Vanhemert, Kyle: Steampunk Iron Man Costume Embroiled in Scandal, 16/10/2010

3 komentáře: „Od Plecháče k Iron Manu

  1. Hezký článek. Filmek Heartless jsem viděl, ale přiznám se, že o steampunkovém provedení Iron mana jsem se dozvěděl až zde. Rozhodně zajímavá záležitost :)

    1. To je poprvé, co slyším, že to u někoho je obráceně! Já jsem v jednu dobu viděla Iron Mana skoro všude, a k Heartless jsem se dostala až díky jednomu z výše zmíněných článků… Zajímavé :)

  2. kruté..:D Iron Man je boží, na Heartless se určitě musím podívat… mimochodem, pokud zrovna nejde o steampunk, i Iron Man má zajímavou minulost, přesněji řečeno design v době, kdy v šedesátých letech vycházel poprvé – tehdy to samozřejmě nevypadalo zdaleka tak dobře, jako dnes, oblek vypadal opravdu víc jako plechovka, a pro pobavení: Iron Man se dobíjel přes elektrickou zásuvku stejně, jako dnes nabíjíme mobily a notebooky…;D

Napsat komentář