Vítejte na SteamUp. Aneb proč přijít

SteamUp  nám pomalu klepe na dveře. Redaktor STEAMZINE.CZ Jiří Sejkora se proto vydal za organizátorkou Lyrel, z Alia Terra promo group, aby jí položil pár otázek týkajících se jak steampunku samotného, tak připravovaného festivalu SteamUp.

SteamUp se přitom koná již tuto sobotu 14. dubna 2012 od 19 hodin v klubu Hoodoo. Společně s Lyrel Vás na něj samozřejmě srdečně zveme.


Kde jsi se poprvé setkala se stempunkem?

To vlastně nějak vyplynulo. Asi úplně prvním kontaktem s něčím podobným byla tátova sbírka filmů Karla Zemana. Asi tak před pěti lety jsme v zahraničí na gothic festivalech narazili na steampunkery. U nás v té době jsem nic podobného neviděla.

Když si projdeme všechny ty styly, čím je právě steampunk pro tebe zajímavý?

Steampunk je dobrý v tom, že nikoho nepohoršuje. Je veselý, pozitivní a především otevírá možnosti kreativicům. Steampunk není ničím ohraničený, je možné si do něj cokoliv přidat a to mě na tom právě baví. Veselost a bláznivost. Mně samotnou baví oblékat se jinak. Je to drobná provokace, vybočení z řady. Baví mě sledovat, jak reaguje okolí. A mnohem víc mě baví, když takhle potkám někoho jiného – zlepšuje mi to den.

Existuje vůbec Česká steampunková scéna?

Určitě existuje, i když je malá. Úplně čistých steampunkerů je u nás málo, ale nutno říci, že je zároveň i skvělá a stále nadšená. Na letošním SteamUp festivalu čekáme i nahlášené zahraniční hosty, např. organizátora Euro Steam Conu.

Pokud má někdo ke steampunku u nás blízko, pak to jsou třeba lolity. Co se týče čistého steampunku, dá se narazit na nějaké LARPy, pikniky. Ale kromě SteamUpu tu chybí zavedené větší akce. Snad až na Tenkrát v Danielsu. Popularita steampunkové vlny pomalu prosakuje i do běžné komerční zóny – nebo spíš je jeho estetika znovuobjevená, protože Steampunk není nic jiného než nové slovo naroubované na něco, co Čechy znaly už v sedmdesátých letech a co je koncekonců součástí verneovské fikce po desetiletí – a to spolu s historizujícími prvky v módě, hudbě, literatuře. Stačí se podívat na přebal CD od Kabátů – Banditi di Praga, které ve společnosti rozmíchalo debatu, zda se snad kapela nerozhodla přesedlat na nový žánr (a ono ne), videoklipy Nightwish a další.

Bohužel to s sebou nese i negativa. Vznikají filmy a knihy, které ve snaze přiživit se na současné popularitě steampunku uměle roubují slušný příběh na prostředí, které pak působí vlastně navíc, zbytečně a rušivě.

Pojďme k samotnému SteamUpu – co nás letos čeká?

Program je pestrý jak jen to bylo možné. Co bude určitě speciální je Moimir Papalescu se skupinou Magnetik, což je jediná česká steampunková kapela. Pro SteamUp chystají speciální session. Dále vystoupí Pražská burleska – to je luxusní tanečně “striptýzová” show nebo chcete-li historizující striptýz ve viktoriánském stylu. Další tančící dívkou budou vstupy kabaretně laděné tanečnice Daridam Pertakoin. Co k vidění nebývá tak často, bude vystoupení ve stylu Houdiniho – kouzelnická a eskamotérská show, kterou předvede Mikhail “Spot” Spotkay – talentovaný mladý iluzionista a další dívky a mladíci v režírované fashion show značky od Draculaclothing, kteří jsou zároveň partnery akce. A chybět nebude ani steampunkově zaměřené tržiště a samozřejmě DJs, kteří se postarají o tu správnou atmosféru.

Ví se o SteamUpu i mimo Českou republiku?

V zahraničí jsou na SteamUp pozitivní ohlasy. Jsem ráda, že se o nás takhle ví. Dokonce o SteamUpu vyšlo i několik článků.  Když jsme se SteamUpem začínali, byly to občasné pikniky a párty pro padesát lidí – a dnes?

Tvé spektrum aktivit je obsáhlejší, než by se mohlo zdát. Kde všude na tebe můžeme narazit?  Můžeš prozradit nějaký seznam toho všeho, co děláš? Co všechno si máme představit když se řekne Lyrel?

Dělávala jsem hororový filmový festival s dark artovými výstavami. S kolegy každý měsíc pořádáme párty Bat save na podporu záchranné stanice, která se stará o netopýry. Mám vlastní promo skupinu Vega production a jsem promotér v Alia Terra promo group, takže něco jako poloprofesionální organizátor kde čeho, občasný DJ, čmárálek ilustrací a  skorovizážista samouk.

1 komentář: „Vítejte na SteamUp. Aneb proč přijít

  1. Je to malinko osekané, takže pokud se zde uvádí, že burleska je ve viktoriánském stylu, tak jde o jedno konkrétní vystoupení burlesky pro SteamUp, jinak burleska samozřejmě čerpá z široké historické škály a může být různá. Stejně tak to, že u nás mají lolity blízko ke steampunku znamená jenom to, že české lolitky občas pořádají steampunkové srazy s tímhle dresscodem. A Magnetik asi nejsou čistě steampunková kapela, ale steampunkovou večejností jsou za ni považováni a pro festival si nachystali to, co pokud odcituji Moimira je “special steampunk session”.

Napsat komentář