SteamUp Festival vol. III: Hudební večer ve steampunkovém světě

Prostory pražského klubu HooDoo ožily minulý víkend barvitou společností jako vystřiženou ze steampunkového románu – od dam v korzetech doprovázených vousatými gentlemany po odrbané vynálezce a dobrodruhy navlečené v kůži. Na jeden večer se tu otevřely dveře do steampunkového světa, ve kterém se v průběhu noci odehrála řada nevšedních a zajímavých událostí.

Těžkým úkolem zaběhnutých akcí bývá zajistit, aby každé nové pokračování nezklamalo oproti předchozím ročníkům očekávání, a v případě SteamUpu, jediné opakující se steampunkové party široko daleko, to platí ještě víc. S letošní velkolepě pojatou proměnou do té doby přeci jen komorně pojaté akce stála očekávání velice vysoko; třetí SteamUp však rozhodně nezklamal a pomyslnou laťku posunul zase o trochu dál.

DJka. Foto JAm

Vinohradský klub, kde se party konala, se sestával z baru, dvou oddělených sálů a rozsáhlých meziprostor se stoly. V menší místnosti se nacházelo steampunkové tržiště, v druhé běžel hlavní program a mezi jednotlivými představeními se na pódiu činila DJka. Tam se také v první polovině večera odehrála tzv. „speciální steampunková session“ kapely Magnetik v rámci vůbec prvního spojení živé hudby se steampunkovou party v Česku.

O tom, co to přesně je steampunková hudba, se vedou spory snad ještě vášnivější než o definici samotného steampunku. Jednotliví steampunkoví interpreti se přidržují nejrůznějších hudebních žánrů a je pravděpodobné, že ten, komu se líbí například Dr. Steel (hiphop) se bude tvářit trochu rozpačitě na Veronique Chevalier (comedy/dark cabaret) nebo BB Blackdog (rock). SteamUp Festival pojí lidi se zájmem o steampunk, a hudební vkus téhle rozmanité cílové skupiny není, a nikdy ani nemůže být, zcela sjednocen. Proto má Magnetik, jediná česká kapela ke steampunku alespoň inklinující, těžkou roli – jako každý interpret, který se rozhodne hrát na steampunkové akci, bude vždy stát proti nehomogenně naladěnému publiku.

Reakce na steampunkové hudební akce budou tím pádem vždy velmi rozporuplné, na rozdíl od reakcí na hudební festivaly zaměřené na jeden určitý hudební žánr. Jediný způsob, jak je alespoň trochu ovlivnit, je představit interprety dopředu, aby každý návštěvník věděl, do čeho jde (a to udělali organizátoři SteamUp Festivalu velmi důsledně). Proto je těžké v rámci reportáže ze steampunkové akce ke kapele napsat cokoli bližšího; snad jen to, že z mého pohledu se koncert velmi povedl, hudebníci dokázali, že jsou naprostí profesionálové, a po sobotní session na Magnetik ráda zajdu znovu i mimo rámec SteamUpu – ale proto, že mám ráda elektro, ne proto, že mám ráda steampunk.

Magnetik - Moimir Papalescu. Foto Aldariss

Dalším bodem večerního programu byla již tradiční přehlídka oblečení DraculaClothing, kterou popíše lépe viodeozáznam než slova. Velmi mě potěšilo, že se nebála využít jako hudební doprovod krom jiných i Airship Pirate a The Death of the Cog, které jsou snad dvě nejznámější (a tím pádem i nejohranější) steampunkové skladby. Tvořily příjemný protipól jinak spíše méně známé hudební kulise zbytku večera. Druhou změnou, kterou si přehlídka oproti loňsku polepšila, byl náznak příběhu – hraná scéna, která bujarostí již trochu naznačovala pozdější burlesku. Sama bych uvítala, kdyby do ní bylo zapleteno víc předváděných modelů, ale i ty dva udělaly oproti loňské „klasické“ přehlídce mnoho.

V průběhu večera přišlo dvakrát na řadu kabaretně laděné taneční vystoupení Daridam Pertakoin, které, zasazeno mezi lehce striptýzové scény módní přehlídky a burleskního představení, působilo jako příjemné zjemnění atmosféry. Krom něj se na pódiu objevil i kouzelník; v rámci eskamotérských kousků se nechal svázat dobrovolníkem z davu a vzápětí se z pout vymanil (54 vteřin!). Měla jsem místy trochu problém slyšet, co se zrovna děje, zřejmě byl na vině ztlumený mikrofon (což mi bohužel došlo až příliš pozdě).

Steampunkové tržiště. Foto JAm

Program na pódiu kulminoval někdy okolo půlnoci vystoupením Lady Mousellycy – viktoriánskou burleskou. Tu taktéž popíší lépe fotografie, než slova; zatímco burleska může být založena na různých historických obdobích, viktoriánská varianta v sobě měla jak něco z klasické retroburlesky, tak i humor raných grotesek a němých filmů (umocněné hudebním doprovodem) a výsledek byl zároveň svůdný i vtipný.

Steampunkové tržiště zmíněné v úvodu bylo možné navštívit v průběhu celého večera. Zavítala sem řada výrobců a bylo možné pořídit vše od steampunkových šperků po upravené flashky či viktoriánské šaty. Další podrobnosti o této části festivalu přinese řada rozhovorů s jednotlivými prodejci, které se na Steamzinu objeví do konce týdne.

Závěrem lze shrnout, že letošní SteamUp Festival byl oproti předchozím ročníkům velklepou akcí, která zajistila večer plný zábavy, hudby a příjemné steampunkové atmosféry. Z organizačního hlediska bych do příště uvítala snad jen jednu věc (a možná, že tam byla, jen jsem jí přehlédla) – alespoň orientační časový rozpis programu. Z předem publikovaných zpráv sice bylo možné odvodit, kdy party začne, kdy bude oficiální zahájení, kdy zhruba bude hrát kapela, a podobně, ale jeden či dva plakáty s naznačeným rozpisem by se byly bývaly neztratily (edit: Tak byly, zapomněla jsem na programy – viz komentáře).

Viktoriánská burleska. Foto Aldariss

Kromě výše zmíněných drobností, které jsou většinou tak kosmetického charakteru, že snad ani nestojí za řeč, se třetí SteamUp velmi povedl. Doufám, že skvělá atmosféra celého večera bude organizátorům dostatečnou motivací pořádat toho v budoucnu víc, steampunkových akcí je v Česku opravdu pomálu, a, alespoň dle slov organizátora EuroSteamConu, letošní SteamUp Festival se může směle srovnávat s podobně zaměřenými akcemi v celoevropském měřítku.

Takže se těším za rok!

4 komentáře: „SteamUp Festival vol. III: Hudební večer ve steampunkovém světě

  1. Moc díky za krásný report. Programy skutečně nahoře byly (ležely na stole), ale první vystoupení bylo operativně posunuto za koncert, taže se všechno trochu šouplo:) …čímž nám vznikla hromádka dost neužitečných papírů:-D

    1. My děkujeme za pozvání. Report od Balú je opravdu dobrý a vystihuje atmosféru.
      Co se týče programů – je fakt, že někteří lidé zmateně pobýhali kolem a ptali se jestli už byla přehlídka, ale snad to většině došlo. :-) Alespoň byl čas si pořádně popovídat se známými a obejít jednotlivé prodejce. Bylo na co koukat. :-)

Napsat komentář