Tea Dueling aneb Čajový souboj

Jak porovnávají steampunkeři síly a řeší spory? Sejdou se u čajového souboje! Vznešené umění Tea Duelingu je přesně to pravé pro nás a rádi se bavíme i pořádáním turnajů. Duel je možné uspořádat kdekoli, stačí mít čaj, sušenky, dva hrnečky a rozhodčího.

Pravidla čajového souboje

Pro řádný souboj je nutné zajistit:

 • Čaj – jedině čaj! Káva či čokoláda jsou nepřípustné. Čaj je možné ochutit cukrem či mlékem.
 • Sušenky – měly by to být tradiční čajové sušenky, všechny stejného tvaru pro zajištění férovosti. Přípustná je možnost volby druhu sušenky (polomáčené, cukrované, atp.), tak aby soupeři mohli volit různé strategie a taktiky soubojů.
 • Dva čajové hrnečky – Soupeři musí mít stejně velké hrnečky stejného tvaru, aby se předešlo mrzkým nařčením z podvádění.
 • Rozlévače čaje a rozhodčího známého jako Vládce konvice (Pot master)
 • Podavače a revizora sušenek známého jako Vládce sušenky (Tiffin Master). Tato role může být svěřena Vládci konvice.
 • Dva soupeře – duelanty (Dunkers)

Průběh a pravidla čajového duelu:

 1. Soupeři si ve stoje podají ruce a ukloní se. Po té se posadí proti sobě ke stolu, na kterém jsou připraveny sušenky a čaj. Mohou na sebe zírat či pronášet vkusné lehce impertinentní poznámky s cílem rozrušit oponenta. Vždy si ale musí před soubojem podat ruce.
 2. Vládce konvice nalije soupeřům čaj. Stará se, aby měl čaj odpovídající teplotu pro dostatečnou nasákavost sušenek. Je také garantem stejného množství čaje v šálcích.
 3. Vládce sušenky nabídne soupeřům tác se sušenkami a vyzve je větou „Zvol si svou zbraň!“ ke zvolení sušenky. Každý duelant si vybere svou zbraň. Ve chvíli kdy se dotkne sušenky, volba byla provedena a záměna není možná.
 4. Soupeři drží svou sušenku dvěma prsty (!) ne více než 15 cm (6 palců) nad hrnečkem s čajem. Vládce konvice se ujistí, že drží ruce ve stejné výšce.
 5. V momentě kdy Vládce konvice pronese „Ponořit!“, oba soupeři okamžitě potopí sušenku do svého hrnečku s čajem. Sušenka musí být ponořena ze dvou třetin.
 6. Vládce konvice zvolna napočítá do pěti. Na „Pět!“ oba duelanti pozvednou své sušenky za účelem snědení. Sušenka musí být snědena celá v jednom čistém hltu (clean Nom).
 7. Pokud jsou oba soupeři schopni udržet svou sušenku celistvou, připravenou k hladkému polknutí, vítězem je ten z duelantů, jenž zvládne sníst sušenku později. Rychlý čistý hlt je snadný, cílem je sníst sušenku jako druhý.
 8. Pokud ani jeden z duelantů svou sušenku nesní, souboj končí nerozhodně. Soupeři mají udržet namočenou sušenku co nejdéle ve vzduchu. Pokud sušenka spadne do čaje, na hrnek, na stůl nebo na duelanta, je tímto duelant poražen.

Soupeři a rozhodčí by měli zvážit následující:

 • Pro souboj je vhodný společenský oděv.
 • Vládce konvice musí být nestranný, morálně čistý a distingovaný jedinec, který nebude nadržovat ani jednomu ze soupeřů.
 • Vládce sušenky může fungovat také jako komentátor celého souboje, tak aby učinil souboj divácky atraktivním a zprostředkoval zážitek i divákům s horším výhledem.
 • Ani jeden z Vládců nesmí rozptylovat soupeře a snaží se zajistit rovné podmínky pro souboj.
 • Pokud jeden ze soupeřů potápí sušenku příliš pomalu nebo upustí sušenku, není to čistý ponor (clean Dunk)a je třeba celý proces zopakovat.
 • Povolení různých sušenek není tradiční pojetí, přináší však větší možnosti pro taktizování.
 • Soupeři by měli zvážit způsob držení sušenky. Různé sušenky vyžadují různé držení.

Krátká verze pravidel ke stažení

Zdroje:

Volně přeloženo podle pravidel na https://www.mookychick.co.uk

Tea Dueling na A Splendid day out – video https://www.facebook.com/groups/Asplendiddayout/permalink/1362232810520233/

The Nobel Art of Tea Dueling (EN)